Τρίτη 30 Μάη 2017
Εκτός Παγκοσμίου η Εθνική ανδρών

Για μια ακόμα φορά η Εθνική βόλεϊ ανδρών δεν θα δώσει το «παρών» σε τελική φάση Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, αφού έμεινε όνειρο ο στόχος της πρόκρισης στα τελικά της διοργάνωσης του 2018 σε Ιταλία και Βουλγαρία, μέσα από τον προκριματικό όμιλο στην Ολλανδία. Η ελληνική ομάδα, που μετά την ήττα από την Ολλανδία ήλπιζε σε πρόκριση μόνο μέσα από τον γύρο των μπαράζ, απέτυχε και στην προσπάθειά της για κατάληψη της 2ης θέσης, που θα της έδινε αυτή τη δεύτερη ευκαιρία. Στον καθοριστικό αγώνα ηττήθηκε από τη Σλοβακία με 3-2 σετ, ενώ η νίκη επί του Λουξεμβούργου στο φινάλε με 3-0 αποδείχθηκε άνευ ουσίας, καθώς οι Σλοβάκοι πήραν τα δύο σετ που ήθελαν κόντρα στους Ολλανδούς (ηττήθηκαν με 3-2) και διατήρησαν το πλεονέκτημά τους στη βαθμολογία έναντι της ελληνικής ομάδας, τερματίζοντας εκείνοι στη 2η θέση. Η βαθμολογία: Ολλανδία 13 βαθμοί (προκρίνεται απευθείας), Σλοβακία 9 (μπαράζ), Ελλάδα 9, Αυστρία 8, Μολδαβία 5, Λουξεμβούργο 1.