Παρασκευή 9 Ιούνη 2017
BASKET LEAGUE - 4ος ΤΕΛΙΚΟΣ
«Πράσινος μονόλογος» και ξανά ΣΕΦ

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του μέχρι τώρα στη σειρά των τελικών, ο Παναθηναϊκός νίκησε χτες τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με 71-58, στον τέταρτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τον τίτλο στη Basket League. Ετσι οι «πράσινοι» ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2 και όλα πλέον θα κριθούν στον 5ο τελικό στο ΣΕΦ, την ερχόμενη Κυριακή.

Οι «πράσινοι» έφτασαν στην τελική επικράτηση πολύ πιο εύκολα απ' ό,τι μαρτυρά το τελικό σκορ, αφού ήταν καλύτεροι από τον Ολυμπιακό σε όλους τους τομείς, είχαν εξαρχής τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς να κινδυνέψουν ουσιαστικά σε κανένα σημείο, βγάζοντας πάθος και ουσία στο παιχνίδι τους. Με όπλο την καλή άμυνα, που εγκλώβισε τα βασικά ατού των φιλοξενουμένων, και χτυπώντας κοντά στο καλάθι με τους ψηλούς του (κορυφαίοι οι Σίνγκλετον, Μπουρούσης), ο Παναθηναϊκός είχε σταθερό προβάδισμα στο πρώτο μέρος (18-11 στο 10', 39-28 ημίχρονο), μέχρι να κυριαρχήσει πλήρως στο τρίτο δεκάλεπτο και να φτάσει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (59-38 στο 29'). Παρά το επιθετικό «μπλακ άουτ» στην τέταρτη περίοδο, που έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να μειώσει (65-52), οι «πράσινοι» κράτησαν τη διαφορά και πήραν τη νίκη. Από τη μεριά τους οι «ερυθρόλευκοι», με εξαίρεση τον Γκριν και την κυριαρχία στα ριμπάουντ (37 έναντι 28), πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση, με αδυναμία να βρουν το εύκολο καλάθι (14/32 2ποντα, 5/14 3ποντα), αμυντικά προβλήματα και κυρίως πολλά λάθη (23 έναντι μόλις 7 του ΠΑΟ), ενώ τα πράγματα έγιναν χειρότερα γι' αυτούς όταν η φροντ λάιν τους (Πρίντεζης, Γιανγκ, Μιλουτίνοφ) φορτώθηκε πρόωρα με φάουλ.

Παναθηναϊκός: Τζέιμς 13, Φελντέιν, Γκιστ 8, Γκάμπριελ 5 (1), Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 3 (1), Φώτσης, Παππάς 2, Μπουρούσης 12, Καλάθης 14 (2).

Ολυμπιακός: Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 3, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 3 (1), Σπανούλης 3, Γκριν 20 (3), Γιανγκ 7, Τολιόπουλος, Ουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 2, Παπανικολάου 7 (1).