Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, μεταξύ ΠΑΟΚ και Αρη, ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στην Basket League, η οποία επιστρέφει στη δράση μετά τη διακοπή της προηγούμενης βδομάδας για τη διεξαγωγή των ημιτελικών του Κυπέλλου.
Στην Πυλαία, η δεύτερη κόντρα των δύο «συμπολιτών» για τη φετινή σεζόν, μετά το Κύπελλο, έχει εξίσου μεγάλο ενδιαφέρον. Κι αυτό γιατί πέρα από τις ιδιαιτερότητες που έτσι κι αλλιώς συνοδεύουν πάντα το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τους δύο. Για τον γηπεδούχο «Δικέφαλο του Βορρά» νέα περιθώρια απωλειών δεν υπάρχουν μετά το αρνητικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, με μόλις μία νίκη και τρεις ήττες. Οσο για τον Αρη, δείχνει τουλάχιστον στις εγχώριες υποχρεώσεις να βρίσκει τα πατήματα του (2 νίκες - 2 ήττες), ανεβαίνοντας στην 6η θέση και έχοντας πλέον επιδίωξη να πλησιάσει ακόμα περισσότερο την τετράδα.
Κατα τ' άλλα στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ, μετά τον άθλο της πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου, αλλά και τη νέα ευρωπαϊκή ήττα από τη Στρασμπούργκ, υποδέχεται τον Κόροιβο με στόχο, τουλάχιστον στο εσωτερικό, να πιστοποιήσει την αλλαγή στο αγωνιστικό της «προφίλ». Η δε ομάδα της Αμαλιάδας ξεκίνησε εντυπωσιακά βρίσκεται στη 2η θέση και δείχνει ικανή για ζημιά στους γηπεδούχους.
Στη Νέα Σμύρνη, ο Παναθηναϊκός δοκιμάζεται κόντρα στον ουραγό Πανιώνιο, που ψάχνει μια μεγάλη νίκη προκειμένου να ανέβει και ψυχολογικά, στην προσπάθεια για παραμονή.
Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής και το θεσσαλικό ντέρμπι στην Λάρισα, όπου ο ΓΣΛ/Φάρος υποδέχεται τα Τρίκαλα.