Κάλεσμα σε άμιλλα για την Οικονομική Εξόρμηση του ΚΚΕ απευθύνουν οι Οργανώσεις Εξωτερικού της ΚΝΕ. Στο κάλεσμά τους συγκεκριμένα αναφέρουν:
«Οι Οργανώσεις του Εξωτερικού της ΚΝΕ που έχουμε ήδη υπερκαλύψει το πλάνο μας στην Οικονομική Εξόρμηση σε ποσοστό 103,1%, καλούμε σε άμιλλα μέχρι το τέλος της Οικονομικής Εξόρμησης τις Οργανώσεις του Αιγαίου της ΚΝΕ, από τις οποίες μας χωρίζει μια ανάσα αφού βρίσκονται μόλις στο ...104%. Θα δώσουμε μέχρι τέλους τον καλύτερό μας εαυτό για να προσφέρουμε όσο το δυνατόν περισσότερα στο Κόμμα και την Οργάνωσή μας. Φιλοδοξούμε να είμαστε μακράν πρώτοι στην κατάταξη των Οργανώσεων της ΚΝΕ».