Πέμπτη 11 Γενάρη 2018
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Εχασε την ευκαιρία η ΑΕΚ

Την ευκαιρία να βρεθεί στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας κάνοντας σημαντικό βήμα και για την πρόκριση στον επόμενο γύρο έχασε, χτες, στην Τουρκία η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε από την Μπάνβιτ με 78-71 για τη 10η αγωνιστική του ομίλου της στο FIBA Champions League. Eτσι, η ελληνική ομάδα με απολογισμό 5 νίκες - 5 ήττες μέχρι τώρα βρίσκεται οριακά εντός θέσεων πρόκρισης ισοβαθμώντας στο τέταρτο σκαλοπάτι με τη Στρασμπούργκ. Στο χτεσινό παιχνίδι οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν τις διακυμάνσεις στην απόδοσή τους, την αδυναμία να βρουν λύσεις στα περιφερειακά σουτ των αντιπάλων (κυρίως του Ράουτινς) αλλά και, για μια ακόμη φορά, την έλλειψη καθαρού μυαλού και τα πολλά λάθη στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η ΑΕΚ αν και στη μεγαλύτερη περίοδο του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ (24-13, 41-36, 61-56) όσες φορές μπόρεσε να πλησιάσει (33-30, 41-38, 57-54, 63-58) δεν κατάφερε να έχει ανάλογη συνέχεια, με αποτέλεσμα η Μπάνβιτ να μεγαλώνει πάλι τη διαφορά. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ράουτινς (23 π.), ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Σάκοτα (13 π.) και Χάρις (15 π.).

• Για τον 4ο όμιλο ο Αρης υπέστη βαριά ήττα στη Γαλλία από τη Ναντέρ με 91-63, κάτι που τον δυσκολεύει στην προσπάθεια να πλησιάσει τον στόχο της πρόκρισης στον επόμενο γύρο.