Σάββατο 3 Φλεβάρη 2018 - Κυριακή 4 Φλεβάρη 2018
ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ - ΣΚΑΚΙ
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
  • Ολοκληρώθηκε το πολύ ισχυρό τουρνουά «Tata Steel» που πραγματοποιήθηκε από 13 έως 28 Γενάρη στο Βάικ ααν Ζέε της Ολλανδίας. Στον ισχυρό όμιλο (Masters) μετά τους 13 γύρους κλασικού χρόνου σκέψης, είχαμε ισοβαθμία ανάμεσα στον παγκόσμιο πρωταθλητή, Μάγκνους Κάρλσεν, και τον ισχυρότερο παίκτη της Ολλανδίας, Ανις Χίρι, που συγκέντρωσαν 9 βαθμούς ο καθένας. Ακολούθησε μπαράζ γρήγορου σκακιού (blitz) στο οποίο επικράτησε ο Κάρλσεν με 1,5-0,5. Στις δύο επόμενες θέσεις της τελικής κατάταξης τερμάτισαν οι Βλ. Κράμνικ και Σ. Μαμεντιάροβ με 8,5 βαθμούς. Στο δεύτερο όμιλο νικητής αναδείχθηκε ο Ινδός Σ.-Γκ. Βίντιτ, που κέρδισε μια θέση στον ισχυρό όμιλο του τουρνουά για το 2019.
  • Η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία δημοσίευσε την προκήρυξη των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων μαθητών-μαθητριών για το 2018. Η τελική φάση θα διεξαχθεί στην Αθήνα (Εκθεσιακό Κέντρο Περιστερίου, 31/3 - 2/4), η διαμονή για πρώτη φορά μετά από χρόνια είναι ελεύθερη, όμως οι συμμετέχοντες υποχρεούνται σε καταβολή παραβόλου ύψους 40 ευρώ για το ατομικό πρωτάθλημα, 60 ευρώ για το ομαδικό και 20 ευρώ για το ανοιχτό κύπελλο, που διεξάγεται παράλληλα.