Πέμπτη 15 Φλεβάρη 2018
BASKET LEAGUE
«Aνάσα» για τον Αρη, ανατροπή του Κολοσσού

Η πολύτιμη νίκη του Αρη επί του Λαυρίου, που απομακρύνει τους «κίτρινους» από τη ζώνη του υποβιβασμού, και η σπουδαία ανατροπή του Κολοσσού Ρόδου στον αγώνα με τον Κόροιβο, ήταν τα γεγονότα που ξεχώρισαν στο κυρίως μέρος της 16ης αγωνιστικής στην Basket League.

Στη Θεσσαλονίκη ο Αρης, αν και αουτσάιντερ κόντρα στην ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, Λαύριο, ανέτρεψε τα προγνωστικά και επικράτησε με 80-69, παίρνοντας μια σημαντική βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα. Οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αθηναίου (21 πόντοι), κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα (24-15, 47-34, 53-36), ενώ έδειξαν χαρακτήρα όταν το Λαύριο «ροκάνιζε» τη διαφορά από τα μισά της τρίτης περιόδου μέχρι και το 35' (70-65).

Κάνοντας σπουδαία ανατροπή στην επανάληψη, όταν και σημείωσε ένα σερί 22-0, ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 86-71, έχοντας ως κορυφαίο τον νεοαποκτηθέντα Ντάστιν Γουέρ (25 π.). Αρχικά οι φιλοξενούμενοι, βρίσκοντας τα μακρινά σουτ, πήραν τα «ηνία» του αγώνα, διατηρώντας μια διαφορά στο σκορ (12-21, 15-26, 29-42 45-55) μέχρι τις αρχές της επανάληψης. Από τα μισά της τρίτης περιόδου, όμως, οι Ροδίτες ανέκαμψαν, αλλάζοντας τα δεδομένα, αφού βρέθηκαν μπροστά με 65-55 στο 30', συνεχίζοντας στους ίδιους ρυθμούς και στην τελευταία περίοδο.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα διατήρησε το αήττητό του ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ του ΓΣΛ/Φάρου με 107-70, με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας από μέση και μακρινή απόσταση και ιδιαίτερα στα τρίποντα (13/22).

Στην Πάτρα ο Προμηθέας, με όπλο την πολύ καλή αμυντική λειτουργία, νίκησε τον Πανιώνιο με 69-58 και ανέβηκε ξανά στην 3η θέση (παρέα με Λαύριο και ΑΕΚ).

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής θα κλείσει σήμερα στην Πυλαία, με τον ΠΑΟΚ να υποδέχεται την Κύμη (18.15 - ΕΡΤ1).

• Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 32, Ολυμπιακός 28, Λαύριο 26, Προμηθέας 26, ΑΕΚ 26, Κολοσσός 25, ΠΑΟΚ 23, Ρέθυμνο 23, Κόροιβος 22, Αρης 22, ΓΣΛ/Φάρος 21, Κύμη 21, Πανιώνιος 19, Τρίκαλα 19.
  • Ποινή αποκλεισμού για τους επόμενους τρεις μήνες επιβλήθηκε στον ισχυρό άνδρα της ΚΑΕ Παναθηναϊκός Δημήτρη Γιαννακόπουλο από τον αθλητικό δικαστή, για τα σχόλιά του σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης για τον διαιτητή Σπύρο Γκόντα.