Παρασκευή 23 Φλεβάρη 2018
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ 80-70
Με «υπογραφή» Σπανούλη

Σημαντική νίκη, που τον διατηρεί 2ο στη βαθμολογία της Ευρωλίγκας, πέτυχε χτες ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τη Βαλένθια στο ΣΕΦ, με 80-70, για την 23η αγωνιστική. Eτσι οι «ερυθρόλευκοι», που «τρέχουν» ένα σερί τριών νικηφόρων αγώνων στη διοργάνωση, με απολογισμό 16-7 παραμένουν φαβορί για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, που δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά.

Αν και με διακυμάνσεις στην απόδοσή του, που έδωσαν δικαιώματα στους Ισπανούς, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος έκανε σπουδαία εμφάνιση, πετυχαίνοντας 25 πόντους. Ηταν επίσης αυτός που «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία και στάθηκε μπροστάρης στο να «ξεκολλήσουν» οι γηπεδούχοι από την πίεση των φιλοξενούμενων, ιδιαίτερα στο φινάλε, όταν το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι (68-67 στο 37').

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετικό κίνημα (22-11 στην 1η περίοδο) και είχαν επίσης μια καλή 3η περίοδο (62-55). Συνάντησαν όμως προβλήματα, κυρίως αμυντικά, στο 2ο δεκάλεπτο, όταν η Βαλένθια ξαναμπήκε στον αγώνα (40-39 ημίχρονο), και στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, τα οποία παραλίγο να πληρώσει.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛίν 2, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 25, Μιλουτίνοφ 15, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 11, Ρόμπερτς 4, Ουίλτζερ, Τόμπσον 2.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Τόμας 11, Γκαρθία, Αμπάλντε 7, Ντούμπλιεβιτς 4, Μαρτίνεθ 2, Σαν Εμετέριο 19, Πλάις, Σάστρε 2, Γκριν 13, Ντόρνεκαμπ 7.