Πέμπτη 22 Μάρτη 2018
ΤΣΣΚΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 89-80
Η γνωστή «πληγή» της Μόσχας

Τη δυσμενή του παράδοση στη Μόσχα συνέχισε χτες ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι», που δεν έχουν σημειώσει νίκη στη ρωσική πρωτεύουσα εδώ και δέκα χρόνια, ηττήθηκαν από την ΤΣΣΚΑ με 89-80 για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχώρησαν στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ θεωρητικά κινδυνεύουν μέχρι και να μείνουν εκτός τετράδας. Βάσει προγράμματος, πάντως, εξακολουθούν να κρατάνε στα χέρια τους την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά, καθώς έχουν να δώσουν δύο αγώνες εντός έδρας (με αντιπάλους Εφές και Ζαλγκίρις Κάουνας) και έναν εκτός (με αντίπαλο τη Μάλαγα). Οσο για την ΤΣΣΚΑ, εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Στον χτεσινό αγώνα ο Ολυμπιακός, που είχε απόντες τους Μάντζαρη και Παπανικολάου, διεκδίκησε τη νίκη με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη, αλλά στην επανάληψη και κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο έδειξε να μην διαθέτει τις απαντήσεις στο ρυθμό των γηπεδούχων. Η ελληνική ομάδα είχε τα «ηνία» του αγώνα στο 1ο δεκάλεπτο (11-18, 23-26), ενώ στη συνέχεια, παρά την ανάκαμψη της ΤΣΣΚΑ με μπροστάρη τον Ντε Κολό, παρέμεινε κοντά στο σκορ μέχρι και λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου (44-40 ημίχρονο, 56-53 στο 25', 62-60). Κάπου εκεί όμως η ρωσική ομάδα απέκτησε διαφορά 7 πόντων (69-62), την οποία διεύρυνε στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου (81-68 στο 34'), θέτοντας τις βάσεις για την τελική της επικράτηση, την ώρα που ο Ολυμπιακός ακολουθούσε το ρυθμό της.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ντε Κολό 25 (4 τρίποντα), Ραντ, Φριτζόν, Βέστερμαν, Αντόνοφ 5 (1), Ροντρίγκεθ 13 (1), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 12 (6 ριμπάουντ), Χίγκινς 14 (1 τρίποντο), Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 7, Χάντερ 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜακΛίν 3, Μπράουν 3, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 17, Μιλουτίνοφ 10, Στρέλνιεκς 5 (1), Τιλί 3, Πρίντεζης 24 (1), Ρόμπερτς 9, Γουίλτζερ, Τόμπσον 5 (1).

Παρά τις προσπάθειες του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός και πάλι δεν απέφυγε την ήττα από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα