Τετάρτη 18 Απρίλη 2018
ΠΑΟ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 95-67
Καταιγιστικό... προβάδισμα

Με καταιγιστική εμφάνιση, χτες στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 95-67, στην πρώτη αναμέτρηση για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας. Ετσι οι «πράσινοι», κάνοντας το 1-0 στις νίκες, πήραν το προβάδισμα για την πρόκριση στο Φάιναλ 4 (χρειάζονται 3) και παράλληλα σημαντική ψυχολογική ώθηση ενόψει του αυριανού δεύτερου αγώνα στο ίδιο γήπεδο.

Στην καλύτερη ίσως φετινή του εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε επιθετικά και μετέτρεψε σε περίπατο την αναμέτρηση, με άψογη αμυντική τακτική και διατηρώντας υψηλό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Τα δείγματα είχαν φανεί από το εντυπωσιακό ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας, που προηγήθηκε με 20-0 στο πρώτο πεντάλεπτο, ενώ παρά το επιθετικό «φρενάρισμα» στη συνέχεια, με όπλο την άμυνα και την κυριαρχία στα ριμπάουντ (συνολικά 38 έναντι 23) διατήρησε σημαντικό προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα (46-30).

Καθοριστική ήταν η 3η περίοδος, όπου ο Παναθηναϊκός ανέβασε ξανά τους ρυθμούς του, με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς και Καλάθη, και με ένα επιμέρους σερί 20-7 μόλις σε ένα επτάλεπτο προηγήθηκε με 66-37 στο 27', για να φτάσει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της με τη λήξη της περιόδου (77-44). Η τελευταία περίοδος είχε ουσιαστικά τυπικό χαρακτήρα, με τον Πασκουάλ να κάνει πολλές αλλαγές, αλλά ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός από τους «πράσινους», φτάνοντας στο τελικό σκορ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 5 (1 τρίποντο), Τζέιμς 24 (3), Πέιν 8, Παππάς 3 (1), Ντένμον 9 (3), Γκιστ 8, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Λοτζέσκι 6 (2), Καλάθης 11 (1), Αντετοκούνμπο 6.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ, Ραντλ 8, Ράντολφ 11, Φερνάντεθ 3, Ντόντσιτς 10 (2), Ρέγιες, Αγιόν 8, Γιούστα 4, Κάρολ 4, Ταβάρες 5, Τόμπκινς 12 (1), Τέιλορ 2.

• Στον άλλο αγώνα της βραδιάς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το 1-0 επί της Κίμκι νικώντας με 98-95, σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε σε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά.