Το κεντρικό Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα, στον γνώριμο χώρο του Πάρκου Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης», στο Ιλιον, στις 20, 21 και 22 Σεπτέμβρη. Οι εκδηλώσεις θα κορυφωθούν το Σάββατο 22 Σεπτέμβρη, με τη μεγάλη πολιτική συγκέντρωση στο χώρο του Φεστιβάλ. Στις 20.30 χαιρετισμό θα απευθύνει ο Γραμματέας του ΚΣ της ΚΝΕ, Νίκος Αμπατιέλος, και στη συνέχεια θα μιλήσει ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Δημήτρης Κουτσούμπας.
Ο «Ριζοσπάστης» δημοσιεύει σήμερα το καλλιτεχνικό πρόγραμμα που θα έχουν οι σκηνές του Φεστιβάλ (Κεντρική, Λαϊκή Σκηνή, Μαθητικό Στέκι, Στέκι Φοιτητών και Νέων Εργαζομένων, Στέκι Πολιτισμού). Σε επόμενα φύλλα θα δημοσιευθούν αναλυτικά τα προγράμματα των χώρων του Φεστιβάλ, οι πλούσιες δραστηριότητες και οι συζητήσεις τους. Ακόμα, δημοσιεύει και τις ημερομηνίες που θα διεξαχθούν τα κεντρικά Φεστιβάλ των πόλεων σε όλη την Ελλάδα και τους ομιλητές.
Συναυλία με την Νατάσσα Μποφίλιου
Αφιέρωμα στον Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα. Με τους Μανόλη Ανδρουλιδάκη και Καλλιόπη Βέττα
Συναυλία με τον Παντελή Θαλασσινό
Δημοτικό γλέντι με τραγούδια απ' όλη την Ελλάδα με την Γιώτα Βέη
Ηπειρώτικο γλέντι με τον Πετρολούκα Χαλκιά
(Και τις τρεις μέρες, θα λειτουργεί ψηφιακή - διαδραστική έκθεση για τη συμβολή του ΚΚΕ και της ΚΝΕ στην ανάπτυξη και οργάνωση του μαθητικού κινήματος στη χώρα μας. Ακόμα: Χώρος όπου οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν τις θέσεις της ΚΝΕ για μια σειρά ζητήματα, να έρθουν σε επαφή με προτάσεις για βιβλία, ταινίες, έργα τέχνης κ.ά. Χώρος με ειδικά διαμορφωμένες κερκίδες, όπου θα πραγματοποιηθούν σεμινάρια - εργαστήρια και συζητήσεις. Νέος χώρος, που εγκαινιάζεται φέτος, για μαθητές ΕΠΑΛ. Παιχνίδι αποστολών και γρίφων για μαθητές Γυμνασίων)
Συναυλία με μαθητικά συγκροτήματα
Συναυλίες με τους Rebellion Connexion, Φρανκ, Το Σφάλμα, Rusty Bonez, Sober on Tuxedos, KollektivA
(Και τις τρεις μέρες, θα φιλοξενείται εικαστική έκθεση Ελλήνων ζωγράφων του 20ού αιώνα που εξέφρασαν και με το έργο τους τις αγωνίες, τις ελπίδες, τους αγώνες, την προοπτική του λαού μας. Τα ψηφιακά αντίτυπα προέρχονται από ιδιωτικές συλλογές, Ιδρύματα και το Αρχείο του ΚΚΕ. Στο χώρο, ακόμα, θα εκτίθενται κατασκευές με μακέτες και σκηνικά από παραστάσεις που ανέβασαν οι εξόριστοι στον Αη Στράτη)
Θεατρική παράσταση «Ειρήνη» του Αριστοφάνη από τον Ιόβακχο
Θεατρική παράσταση «Το φως που καίει» του Κώστα Βάρναλη με τη Θεατρική Ομάδα της ΚΝΕ
«Μπαλάντες και λαϊκά τραγούδια που αγαπάμε και τραγουδάμε και μια αναφορά στα τραγούδια της προσφυγιάς και της μετανάστευσης». Γιώργος Νταλάρας, Θοδωρής Κοτονιάς, Βιολέτα Ικάρη και Εστουδιαντίνα
«Το παιχνίδι παίζεται ακόμα... 44 χρόνια Φεστιβάλ ΚΝΕ - Οδηγητή». Συναυλία με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου
«Κρατώντας μια σπίθα τρεμόσβηστη». Αφιέρωμα στους ποιητές Μανώλη Αναγνωστάκη, Τάσο Λειβαδίτη και Γιάννη Θεοδωράκη. Με τους Γιάννη Μπέζο, Γιώργο Μεράτζα, Ηρώ Μπέζου
Λαϊκό γλέντι με τον Βαγγέλη Κορακάκη
Παιχνίδι με μαθητικές ομάδες
Συναυλία με μαθητικά συγκροτήματα
Μουσικοθεατρική παράσταση με χορευτικά δρώμενα από μαθητές
Συναυλία με τον Μύρωνα Στρατή
Stand up comedy με τον Χριστόφορο Ζαραλίκο
Συναυλία με την Πένυ Μπαλτατζή
Θοδωρής Καρέλλας - Παρουσίαση του CD του «Δοκιμασία»
Συναυλία με τους Encardia
Συναυλία με μουσική από κινηματογραφικές ταινίες από νέους μουσικούς.
Χαιρετισμός από τον Νίκο Αμπατιέλο, Γραμματέα του ΚΣ της ΚΝΕ
Ομιλία από τον Δημήτρη Κουτσούμπα, ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ
Αφιέρωμα στον ποιητή μας Γιάννη Ρίτσο από τον Θάνο Μικρούτσικο (που έχει και την καλλιτεχνική επιμέλεια). Συμμετέχουν ακόμα οι Γιώργος Νταλάρας, Γιάννης Κότσιρας, Μίλτος Πασχαλίδης, Ρίτα Αντωνοπούλου και Κώστας Θωμαΐδης
Συναυλία με τον Μίλτο Πασχαλίδη
Λαϊκό γλέντι και αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη με την Γλυκερία
Ικαριώτικο γλέντι με τον Νίκο Φάκαρο
Βράβευση νικητριών ομάδων του 5ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού συλλογικής ερευνητικής εργασίας της ΚΝΕ και του «Οδηγητή»
Συναυλία με την Βιολέτα Ικαρη
Ο Αποστόλης Μπαρμπαγιάννης παρουσιάζει τον Τσολιά εν δε Τσόλια Μπαντ
Συναυλία με τους Imam Baildi
Συναυλία με τους Opera Chaotique
Συναυλία με τους Bunta Planedo
Μουσική παράσταση του Τμήματος Φωνητικής του Στεκιού Πολιτισμού και Νεανικής Δημιουργίας της ΚΝΕ. Θα παρουσιάσουν τραγούδια του Ι. Καμπανέλλη και του Φ. Γ. Λόρκα