ΣΤΙΒΟΣ
Ιπτάμενη Γελένα
Τετάρτη 25 Αυγούστου 2004

Ενας από τους καλύτερους αγώνες των Ολυμπιακών Αγώνων, έγινε χθες στο επί κοντώ γυναικών. Κυρίαρχες των «αιθέρων» οι Ρωσίδες, Ισιμπάγιεβα, Φεοφάνοβα, που έδωσαν συγκλονιστική «μάχη» για την πρωτιά. Τελικά η πανέμορφη Γελένα Ισιμπάγιεβα, με χαρακτηριστική άνεση, «πέταξε» στα 4.91 μ., επίδοση που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ (το πρώτο της διοργάνωσης). Δεύτερη κατατάχτηκε η Σβετλάνα Φεοφάνοβα, με 4.75 και τρίτη η Πολωνέζα, Ανα Ρογκόφσκα, με 4.70 μ.

Κενιατική κυριαρχία, στα 3.000 μέτρα στιπλ ανδρών, αφού και τις τρεις θέσεις του βάθρου θα πατήσουν ισάριθμοι αθλητές από την αφρικανική χώρα. Το χρυσό κατέκτησε ο Εζεκίελ Κεμπόι με χρόνο 8.05.81, το ασημένιο ο Μπρίμιν Κιπρούτο με 8.06.11 και το χάλκινο ο Πολ Κιπσιέλε Κοέχ με 8.06.64.

Η Αμερικανίδα Τζοάνα Χέιζ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. εμπόδια με χρόνο 12.37, επίδοση που αποτελεί νέο Ολυμπιακό ρεκόρ και καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο. Δεύτερη ήταν η Ουκρανή Ολένα Κρασόφσκα με χρόνο 12.45 και τρίτη η επίσης Αμερικανίδα, Μελίσα Μόρισον, με 12.56. Εκτός βάθρου έμεινε η Καναδή Περντίτα Φελισιέν. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια στο Παρίσι εγκατέλειψε, όπως και η Ρωσίδα, Ιρινα Σεφτσένκο. Η Τόνικ Ουίλιαμς, από τις Μπαχάμες, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400 μέτρα γυναικών, με χρόνο 49.41. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Μεξικανή, Ανα Γκεβάρα, με επίδοση 49.56, ενώ το χάλκινο κατέκτησε η Ρωσίδα, Ναταλία Αντιουκ, με 49.89.

Στα 1.500 μέτρα των ανδρών, ύστερα από μια συγκλονιστική «μάχη», το χρυσό κατέκτησε ο Μαροκινός, Χισάμ Ελ Γκουερούζ, με χρόνο 3:34.18. Δεύτερος ήταν ο Κενιάτης, Μπερνάρντ Λάγκατ, με 3:34.30 και τρίτος ο Πορτογάλος, Ρούι Σίλβα, με 3:34.68. Ο Ρόμαν Σέμπρλε στέφθηκε χτες χρυσός Ολυμπιονίκης, στο κατά πολλούς δυσκολότερο αγώνισμα, δηλαδή το Δέκαθλο. Ο Τσέχος υπεραθλητής συγκέντρωσε 8.893 βαθμούς, που είναι νέο Ολυμπιακό ρεκόρ. Τον ακολούθησε ο Αμερικανός, Μπράιαν Κλέι, με 8.820 β., που είναι νέο ατομικό ρεκόρ. Το χάλκινο πήρε ο Ντμίτρι Καρπόφ (Καζαχστάν) με 8.725 β.