ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Ντέρμπι με τα όλα του

Τα μοιράστηκαν όλα ΠΑΟΚ και ΠΑΟ στην Τούμπα. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο διαιτητής Νίκου

Τρίτη 21 Νοέμβρη 2000

Ο Φρατζέσκος σφράγισε τη νίκη της Καλαμάτας
Κανείς δεν έμεινε ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, όπου ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Εθνικής Κατηγορίας. Ο αγώνας των «απουσιών», όπως χαρακτηρίστηκε, καθήλωσε το κοινό που τον παρακολούθησε, όχι μόνο για τον τρόπο με τον οποίο οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη, αλλά και για την εναλλαγή στο σκορ που έφερε τα πάνω κάτω. Ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε δυναμικά και έδειχνε ότι από πολύ νωρίς έχει πάρει την τύχη του παιχνιδιού στα χέρια του, ενώ το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε να προηγούνται με 2-0 με γκολ των Ναλιτζή (10') και Καραδήμου (24'). Στην επανάληψη, ωστόσο, το σκηνικό άλλαξε. Η νευρικότητα που είχε δημιουργηθεί στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού από το στενό «μαρκάρισμα» του διαιτητή Νίκου στο πρώτο 45λεπτο, έκανε... φτερά και οι «πράσινοι» βρήκαν το ρυθμό τους. Ετσι, το γκολ δεν άργησε να έρθει και το 2-1 ήταν γεγονός ύστερα από το τέρμα που πέτυχε ο Βλάοβιτς (56') ενώ στο 61' ο Παναθηναϊκός θα ισοφάριζε τον ΠΑΟΚ αν ο διαιτητής Νίκου δεν ακύρωνε καθαρό γκολ του Βόκολου με ανάποδο ψαλίδι. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε με τέρμα που σημείωσε ο Σιμπνιέφσκι (78'). «Πανικοβληθήκαμε και χάσαμε το ρυθμό μας», ήταν τα πρώτα λόγια του Ντούσαν Μπάγεβιτς, ο οποίος τόνισε επίσης ότι το «αποτέλεσμα ήταν δίκαιο». Από την πλευρά του, ο Αγγελος Αναστασιάδης είπε: «Δε θέλω να κρίνω τη διαιτησία, αλλά το γκολ του Βόκολου ήταν κανονικό. Πιστεύω ότι μπορούσαμε να κερδίσουμε».

Τη συντριβή γνώρισε η ΑΕΚ στην Καλαμάτα καθώς ηττήθηκε από την εκπληκτική τοπική ομάδα με 3-1 (Σοάρες, Μπάστενγκ, Φρατζέσκος - Ζήκος). Η ήττα αυτή, πάντως, για την «Ενωση» ήρθε σε «άσχημο» χρονικό σημείο, καθώς λίγες ώρες μόνο απομένουν πριν την κρίσιμη αναμέτρηση με την Μπάγερ Λεβερκούζεν για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ και το ηθικό της ομάδας του Γιάννη Παθιακάκη είναι πεσμένο. Και μέσα σε όλα αυτά, η ΑΕΚ έχει να αντιμετωπίσει και τους τραυματισμούς των Ζαγοράκη και Πέτκοφ που αποκλείστηκαν από την αποστολή στη Γερμανία.

Μόνος πρώτος «καλπάζει» στην κορυφή της βαθμολογίας ο Ολυμπιακός, ύστερα από τη νίκη που πέτυχε στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Παναχαϊκή με 3-0. Αν και το γήπεδο έμοιαζε με λίμνη, οι «ερυθρόλευκοι» δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη και παρά τις σημαντικές απουσίες τους πέτυχαν τρία τέρματα με τους Λουτσιάνο (2'), Ζέτερμπεργκ (38') και Αλεξανδρή (61').

Τα άλλα αποτελέσματα: Πανιώνιος - Εθνικός Αστέρας 4-3, ΠΑΣ Γιάννενα - Ιωνικός 1-1, Ξάνθη - Πανηλειακός 2-0, Αρης - Αθηναϊκός 2-0, Ηρακλής - ΟΦΗ 3-0.

Πέταξε η ΑΕΚ στην Τούμπα (2020-07-02 00:00:00.0)
Της ανατροπής και... του VAR (2019-10-08 00:00:00.0)
Στη σκιά της αμφισβήτησης (2016-11-01 00:00:00.0)
Υπόθεση για δύο (2009-05-21 00:00:00.0)
Υπόθεση ...Ριβάλντο (2005-05-26 00:00:00.0)
Απέραντο... κόκκινο (2000-11-07 00:00:00.0)