Καλεί τους φοιτητικούς συλλόγους στη σημερινή απεργιακή συγκέντρωση και σε όλες τις δράσεις, γιατί «ο αγώνας για ζωή ολόκληρη και αληθινή αφορά όλους!»
Μεταξύ άλλων σημειώνει ότι πρόκειται «για την ολοκλήρωση ενός προδιαγεγραμμένου εγκλήματος, με ένοχο την πολιτική της ΕΕ, που υπηρέτησαν όλες οι κυβερνήσεις. Την πολιτική που λογαριάζει ακόμα και την Πρόληψη, την Απεξάρτηση, την Κοινωνική Επανένταξη, την Ψυχική Υγεία ως κόστος για το κράτος και ως πεδίο κερδοφορίας για τους επιχειρηματικούς ομίλους».
«Ο αγώνας για ζωή ολόκληρη και αληθινή αφορά όλους!», επισημαίνει το ΜΑΣ, προσθέτοντας πως «γι' αυτό οι φοιτητικοί σύλλογοι της χώρας βρισκόμαστε στο πλευρό των εργαζομένων, των ανθρώπων με ψυχικές διαταραχές, των χρηστών και των οικογενειών τους».
«Σε αυτές τις συνθήκες, που η πολιτική της κυβέρνησης και της ΕΕ οξύνει τα αδιέξοδα στη ζωή μας, με τον βραχνά της ακρίβειας, την εργασιακή ανασφάλεια, τους ταξικούς φραγμούς στην Εκπαίδευση, στην Υγεία, στον Πολιτισμό και τον Αθλητισμό, με την πολιτική που αφήνει απροστάτευτες τις νέες γυναίκες, που αναπαράγει σάπιες αξίες και πρότυπα, χτυπούν ακόμα περισσότερο το δικαίωμα των νέων στην πρόσβαση σε υπηρεσίες Ψυχικής Υγείας, Απεξάρτησης και Πρόληψης.
Θα τους εμποδίσουμε, όλοι οι φοιτητές και οι φοιτήτριες που παλεύουμε για σύγχρονους όρους σπουδών και δουλειάς, για να ζήσουμε μια ζωή ολόκληρη και αληθινή με βάση τις δυνατότητες τον 21ο αιώνα!
Ιδιαίτερα και όσοι ως απόφοιτοι των αντίστοιχων Τμημάτων θέλουμε με την επιστήμη μας να συνεισφέρουμε στη μάχη για σύγχρονες παροχές Ψυχικής Υγείας, Πρόληψης και Απεξάρτησης», υπογραμμίζεται στο κάλεσμα.
Ακόμα, υπενθυμίζεται ότι το ΜΑΣ βρίσκεται σταθερά στον αγώνα μαζί με τα εργατικά σωματεία και τους υγειονομικούς, στο πλευρό των «στεγνών» προγραμμάτων και κοινοτήτων, στηρίζοντας τις διεκδικήσεις τους. Αλλωστε η πρόσφατη πανελλαδική συνάντηση 126 φοιτητικών συλλόγων την οποία οργάνωσε το ΜΑΣ είχε εκδώσει ψήφισμα στήριξης ήδη από τον Δεκέμβρη.
Το ΜΑΣ απαιτεί:
Ερώτηση στη Βουλή για το πολύ σοβαρό πρόβλημα της έλλειψης μορφίνης σε σκόνη για την παρηγορητική θεραπεία των ασθενών με καρκίνο κατέθεσε το ΚΚΕ, απευθυνόμενο προς τον υπουργό Υγείας και απαιτώντας να επιλυθεί άμεσα το πρόβλημα αυτό.
Οι βουλευτές του ΚΚΕ Γιώργος Λαμπρούλης, Θανάσης Παφίλης, Γιάννης Γκιόκας, Σεμίνα Διγενή, Λιάνα Κανέλλη, Βασίλης Μεταξάς φέρνουν στη Βουλή την καταγγελία του Ο.Κ., σύμφωνα με την οποία «ο γιος του Ι.Κ. σε ηλικία 28 ετών εμφάνισε μια σπάνια μορφή καρκίνου, επιθηλιοειδές αιμαγγειοενδοθηλίωμα, στο συκώτι. Πριν 10 χρόνια έκανε μετάσταση στους πνεύμονες. (Τα στοιχεία της οικογένειας είναι στη διάθεση του κ. υπουργού).
Σήμερα είναι 44 ετών, αδύνατον να εργαστεί, με μοναδικό εισόδημα ένα προνοιακό επίδομα για ΑμεΑ, το οποίο είναι 300 ευρώ μηνιαίως. Παρακολουθείται από ογκολόγο στο νοσοκομείο ΓΝΑ "Αλεξάνδρα" και από αναισθησιολόγο στο Ιατρείο Πόνου στο "Αρεταίειο". Λόγω των αφόρητων πόνων εδώ και 10 χρόνια συνταγογραφείται από το Ιατρείο Πόνου μορφίνη σε σκόνη, την οποία πρέπει να λαμβάνει σε πόσιμη μορφή κάθε 4 ώρες. Η δαπάνη βαρύνει εξολοκλήρου τον ασθενή από 102 ευρώ έως 162 ευρώ τον μήνα ανάλογα με την περιεκτικότητα σε μορφίνη.
Οπως καταγγέλλει η οικογένειά του, εδώ και έναν χρόνο δεν βρίσκουν μορφίνη σε σκόνη. Μέχρι τώρα έπαιρναν από απόθεμα το οποίο, αν και είχε λήξει, με απόφαση του ΕΟΦ κατόπιν ελέγχου χορηγήθηκε στον ασθενή. Τα τελευταία 10 γραμμάρια βρέθηκαν σε κάποιο νοσοκομείο της χώρας. Αντίστοιχη έλλειψη είχε παρουσιαστεί και πριν λίγα χρόνια και τότε είχε συνταγογραφηθεί μορφίνη σε αμπούλα σε ενέσιμη μορφή, χαμηλότερης περιεκτικότητας σε μορφίνη, με αποτέλεσμα να κάνει 12 ενέσεις την ημέρα για να αντέξει τους πόνους.
Επίσης, σύμφωνα με την οικογένεια σε επικοινωνία της με τον ΙΦΕΤ ενημερώθηκαν ότι υπάρχει σε αποθήκη της Ευρώπης ένα κιλό μορφίνη σε σκόνη χύμα, την οποία δεν δέχεται το υπουργείο Υγείας να εισάγει, επειδή δεν είναι συσκευασμένη σε πακέτα των 5mg!!!
Μέχρι να βρεθεί η μορφίνη σε σκόνη, η οικογένεια ζήτησε έτοιμο διάλυμα μορφίνης από την Ιταλία, το οποίο εισάγεται, το κόστος όμως εκτοξεύεται από 100 ευρώ τον μήνα σε 1.300 ευρώ, στο οποίο είναι αδύνατο να μπορεί κάποιος να ανταπεξέλθει όταν λαμβάνει σύνταξη 500 ευρώ ή επίδομα 300 ευρώ. Ωστόσο, η δωρεάν παροχή αυτού του σκευάσματος αποκλείστηκε από το υπουργείο Υγείας.
Πρόκειται για ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα, που ασφαλώς απασχολεί και άλλους καρκινοπαθείς, εκφράζει απανθρωπιά και αναλγησία του κράτους και της κυβέρνησης που δεν φροντίζει σε σοβαρά πάσχοντες συνανθρώπους μας να τους εξασφαλίζει τουλάχιστον να μην πονάνε στην προσπάθεια που κάνουν για τη ζωή τους και να μην οδηγούνται σε απογοήτευση και σε παραίτηση.
Αυτό που πρέπει να γίνει είναι άμεσα, με ευθύνη της κυβέρνησης, να εξασφαλιστεί η απρόσκοπτη παροχή της παρηγορητικής θεραπείας σύμφωνα με τις οδηγίες των γιατρών και μάλιστα χωρίς καμία πληρωμή από τους ασθενείς και τις οικογένειές τους».
Να σταματήσει ο εμπαιγμός και να ανακληθεί η απόλυση εργαζόμενου ατόμου με αναπηρία, ζητά το Εργατικό Κέντρο Λάρισας, αναδεικνύοντας την περίπτωση του εργαζόμενου που μέσα σε έναν χρόνο απολύθηκε δύο φορές, για τον ίδιο λόγο, από διαφορετικές υπηρεσίες.
Πιο συγκεκριμένα, ο εργαζόμενος είχε προσληφθεί αρχικά στον δήμο Λαρισαίων (6/4/2023) με 8μηνη Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου ως εργάτης καθαριότητας (ΥΕ), στο πλαίσιο της σχετικής προκήρυξης. Μετά από σχεδόν έναν μήνα (2/5/2023) του ανακοινώθηκε η απόλυσή του, καθώς, όπως απαντήθηκε από την αρμόδια υπηρεσία του δήμου, μετά από έλεγχο του ΑΣΕΠ οι πίνακες κατάταξης των υποψηφίων ανασυντάχθηκαν και ο ίδιος δεν περιλαμβανόταν πια! Η δε αλλαγή που συνέβη είχε να κάνει με τα κριτήρια πρόσληψης, καθώς η αναπηρία του δεν μοριοδοτούνταν πια, ενώ στην προκήρυξη του διαγωνισμού (ΣΟΧ 2/2023) αυτό περιλαμβανόταν!
Κάτι ανάλογο συνέβη και έναν χρόνο μετά, με την πρόσληψή του σε αυτήν την περίπτωση να αφορά έναν άλλο οργανισμό του δήμου Λαρισαίων, την ΔΕΥΑΛ, και πάλι με 8μηνη ΣΟΧ ως ανειδίκευτος εργάτης. Μετά από έναν μήνα απασχόλησης, για τον ίδιο λόγο (επανέλεγχος ΑΣΕΠ, ανασύνταξη πινάκων κατάταξης), ο εργαζόμενος απολύθηκε και πάλι.
Το Εργατικό Κέντρο Λάρισας θέτει το λογικό ερώτημα που προκύπτει: Πώς είναι δυνατόν ένας εργαζόμενος που πληροί τις τυπικές προϋποθέσεις, με βάση τους σχετικούς διαγωνισμούς πρόσληψης, να προσλαμβάνεται και στην πορεία να αναιρούνται τα κριτήρια που έθετε ο διαγωνισμός; Με βάση τα όσα απαντούν οι παραπάνω υπηρεσίες λένε ότι οι προκηρύξεις των διαγωνισμών, πριν δημοσιευτούν, ελέγχονται για τη νομιμότητα και την εγκυρότητά τους από το ΑΣΕΠ. Πώς γίνεται λοιπόν, αν η διαδικασία είναι έτσι, μετά από έναν μήνα να έρχεται ξανά το ΑΣΕΠ και να αναιρεί αυτό που ενέκρινε; Πώς είναι δυνατόν μάλιστα να επαναλαμβάνεται η ίδια ακριβώς διαδικασία μετά από έναν χρόνο;
Το Εργατικό Κέντρο σχολιάζει ότι πρόκειται για ένα χαρακτηριστικό δείγμα της «αποτελεσματικότητας» του «επιτελικού κράτους που γνωρίζουν διαρκώς οι πολίτες σε βάρος τους. Αποτελεσματικό και γρήγορο όταν "κυνηγά" τους πολίτες, "βραδύκαυστο" και ανάλγητο όταν αφορά τα δικαιώματά τους!».
Κλείνοντας επισημαίνει: «Ο εμπαιγμός που βιώνει ο συνάδελφος είναι απερίγραπτος και προσβλητικός. Πολύ δε περισσότερο που πρόκειται για ένα άτομο ΑμεΑ και όλες οι διαδικασίες, και κυρίως αυτή η απαράδεκτη συμπεριφορά απέναντί του, επιδρούν αρνητικά σε ζητήματα όπως η ομαλή κοινωνική του ένταξη κ.λπ. Οι παραπάνω υπηρεσίες και οργανισμοί (δήμος Λαρισαίων, ΔΕΥΑΛ, ΑΣΕΠ) οφείλουν να δώσουν εξηγήσεις για όλα αυτά που συμβαίνουν σε βάρος του συναδέλφου. Απαιτούμε να σταματήσει ο εμπαιγμός σε βάρος του, να ανακληθεί εδώ και τώρα η απόλυσή του και να επιστρέψει στη δουλειά μέχρι την ολοκλήρωση της Σύμβασής του».
Σε όλη τη χώρα πραγματοποιούνται σήμερα απεργιακές συγκεντρώσεις ενάντια στο νομοσχέδιο - έκτρωμα. Πιο συγκεκριμένα:
-- Αθήνα, 11 π.μ., υπουργείο Υγείας.
-- Θεσσαλονίκη, 11 π.μ. υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης. Επίσης, στις 7 μ.μ., θα πραγματοποιηθεί σύσκεψη σωματείων και φορέων στην ΕΔΟΘ.
-- Γιάννενα, 12.30 μ., Περιφέρεια Ηπείρου.
-- Ηράκλειο, 1 μ.μ., Λιοντάρια.
-- Κεφαλονιά, 11 π.μ., Περιφέρεια Ιονίων Νήσων
-- Κέρκυρα, 10 π.μ. στον χώρο του παλιού Ψυχιατρείου
-- Χανιά, 11 π.μ. Αντιπεριφέρεια.
Παράλληλα, ήδη σχεδιάζονται οι επόμενες αγωνιστικές παρεμβάσεις και μεταξύ άλλων προγραμματίζονται:
Τη στήριξή της στον αγώνα ενάντια στο νομοσχέδιο για την Ψυχική Υγεία εκφράζει η δημοτική αρχή Πάτρας, και με συμμετοχή στη σημερινή 24ωρη απεργία και στη συγκέντρωση στις 11 π.μ. στο υπουργείο Υγείας. Καλεί να αποσυρθεί το νομοσχέδιο και καταγγέλλει την κυβέρνηση της ΝΔ, «που στη γνωστή λογική της ιδιωτικοποίησης του δημόσιου συστήματος Υγείας, έβαλε στο στόχαστρο την Ψυχική Υγεία και την Απεξάρτηση».
Ειδικότερα αναφέρεται στα προβλήματα στην περιοχή της Πάτρας, τονίζοντας ότι «οι πρωτοβάθμιες υπηρεσίες λειτουργούν με τεράστιες ελλείψεις (Κέντρα Ψυχικής Υγείας και Υγιεινής), με τη μοναδική κινητή μονάδα, που έχει υπό την ευθύνη της όλο τον νομό Αχαΐας, να έρχεται διαρκώς αντιμέτωπη με την προοπτική της παύσης λειτουργίας της, λόγω λήξης των εξάμηνων συμβάσεων. Οι ανεπάρκειες αυτές αποτυπώνονται και στον αριθμό των ακούσιων νοσηλειών στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο, με το νούμερο να αγγίζει το 88% επί του συνόλου των εισαγωγών. Αντίστοιχα, στη νοσοκομειακή περίθαλψη, η Ψυχιατρική κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου λειτουργεί με 150% - 200% πληρότητα, με ασθενείς στοιβαγμένους σε ράντζα, σε συνθήκες αντιεπιστημονικές, επισφαλείς και αναξιοπρεπείς τόσο για τους ασθενείς όσο και για τους υγειονομικούς. Στον νομό λειτουργούν δύο ξενώνες ψυχοκοινωνικής αποκατάστασης, που λειτουργούν όμως σαν οικοτροφεία, λόγω έλλειψης κλινών».
Από πρόσφατη κινητοποίηση στο ΨΝΑ «Δαφνί» |
Υπενθυμίζεται ότι με το νομοσχέδιο η κυβέρνηση καταργεί τα 2 από τα 3 εναπομείναντα δημόσια ψυχιατρικά νοσοκομεία (ΨΝΑ Δαφνί και ΨΝΘ). Επίσης ξηλώνει όλα τα εγκεκριμένα «στεγνά» προγράμματα απεξάρτησης, ενισχύοντας την αντιδραστική και επικίνδυνη πολιτική της ΕΕ για «μείωση της βλάβης» από τις εξαρτήσεις. Στο πλαίσιο αυτό, συστήνει ενιαίο φορέα (ΕΟΠΑΕ) που θα λειτουργεί με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια και θα συνενώνει όλες αυτές τις δομές. Παράλληλα αφήνει μετέωρα τα 75 Κέντρα Πρόληψης, αφού η χρηματοδότησή τους εξασφαλίζεται το πολύ μέχρι το 2027.
Τις παραπάνω υπηρεσίες τις παραδίδει σε ιδιώτες, σε ΜΚΟ και ΑΜΚΕ, με «όχημα» τις χρηματοδοτήσεις από το Ταμείο Ανάκαμψης, που για μια ακόμα φορά γίνεται «εργαλείο» για μια αντιδραστική μεταρρύθμιση.
Στο πλαίσιο αυτό, το νομοσχέδιο νομιμοποιεί κάθε μορφή ιδιωτικής πρωτοβουλίας σε Ψυχική Υγεία και πρόληψη - απεξάρτηση, υψώνοντας νέους φραγμούς σε ασθενείς και λήπτες τέτοιων πολύτιμων υπηρεσιών.
Από τη χθεσινή συγκέντρωση στο Σύνταγμα |
Για σήμερα Τρίτη, απεργιακές αποφάσεις έχουν πάρει η ΟΕΝΓΕ, Ενώσεις Ιατρών (σε Αθήνα - Πειραιά, Θεσσαλονίκη, Λέρο κ.α.), ενώ η ΠΟΕΔΗΝ προκήρυξε 5ωρη στάση εργασίας, όπως και πλήθος Σωματείων Εργαζομένων στα δημόσια νοσοκομεία κάνουν στάση εργασίας στην πρωινή βάρδια. Καλούν επίσης δεκάδες σωματεία όπως το Σωματείο Ελλήνων Ηθοποιών, η ΣΕΑΑΝ, Σωματεία Εργαζομένων Ιδιωτικής Υγείας, ο Σύλλογος Μονίμων Υπαλλήλων Ενιαίου Φορέα Ελέγχου Τροφίμων, το Σωματείο Ελλήνων Ψυχολόγων κ.ά.
Είναι χαρακτηριστικό ότι στις χιλιάδες υπογραφές που συγκεντρώνουν τους τελευταίους μήνες η Ομοσπονδία Συλλόγων Οικογένειας ΚΕΘΕΑ, έρχονται να προστεθούν και εκατοντάδες που συγκέντρωσε σε λίγες ώρες η Πρωτοβουλία Εργαζομένων ΟΚΑΝΑ, που εξηγεί γιατί διαφωνούν με το νομοσχέδιο και τον ΕΟΠΑΕ:
«Παγιώνει τη στροφή που ήδη έχει πάρει ο ΟΚΑΝΑ αποκλειστικά προς τη μείωση βλάβης και τις δομές άμεσης πρόσβασης εις βάρος της ολοκληρωμένης φροντίδας του χρήστη, που δεν περιορίζεται απλά στο να κρατηθεί στη ζωή, αλλά στο να βοηθηθεί για να πάρει πίσω τη ζωή του.
Η ενίσχυση κάθε μορφής ιδιωτικής πρωτοβουλίας που επιδιώκεται ανοίγει τον δρόμο για την ιδιωτική συνταγογράφηση υποκαταστάτων, άρα και για το κλείσιμο μονάδων.
Η συγχώνευση στεγνών θεραπευτικών προγραμμάτων με διαφορετικές φιλοσοφίες δημιουργεί μία απεξάρτηση "κονσέρβα", που μας στερεί τη δυνατότητα παραπομπών ανάλογα με τις ιδιαίτερες ανάγκες κάθε εξαρτημένου.
Αν η κοινωνική επανένταξη δεν είναι δεμένη με ένα θεραπευτικό πλαίσιο, καλλιεργείται η αντίληψη ότι τα προβλήματα του εξαρτημένου αρχίζουν και τελειώνουν με τη χρήση, φτιάχνοντας έτσι μια "συνταγή" αύξησης των υποτροπών αλλά και περιορισμού της θεραπείας στην ελάχιστη αναγκαία μέχρι απλά να κόψει».
Οι εργαζόμενοι σημειώνουν ακόμα ότι το νομοσχέδιο «γενικεύει την υποστελέχωση, τις ελαστικές σχέσεις εργασίας, τη συνεχή κινητικότητα των εργαζομένων, εις βάρος του θεραπευτικού έργου (...) Κανείς δεν γνωρίζει το μέλλον των Κέντρων Πρόληψης και το πώς αυτά θα καλύπτουν τις ιδιαίτερες τοπικές ανάγκες της κοινωνίας αν ενταχθούν στον ΕΟΠΑΕ».
Σε αγωνιστικό πλαίσιο κατέληξε και η Γενική Συνέλευση του ΚΕΘΕΑ, που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή και συγκλήθηκε από τα κάτω (με πρωτοβουλία της Ομοσπονδίας Συλλόγων Οικογένειας ΚΕΘΕΑ, τη συνεργασία του Συλλόγου Εργαζομένων ΚΕΘΕΑ και τη συμμετοχή 617 τακτικών μελών απ' όλη την Ελλάδα), και ήταν η πρώτη ΓΣ μετά την κατάργηση του αυτοδιοίκητου του ΚΕΘΕΑ, με την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου του 2019.
Η Γενική Συνέλευση ομόφωνα αποφάσισε μεταξύ άλλων:
Στο μεταξύ, στο πλαίσιο της πολύμορφης δράσης, χτες το απόγευμα πραγματοποιήθηκε στο Σύνταγμα συγκέντρωση διαμαρτυρίας, με πρωτοβουλία του Σωματείου υποστήριξης του επιστημονικού και κοινωνικού έργου του «18 ΑΝΩ» και τη συμμετοχή πολλών φορέων, συλλογικοτήτων. Εκ μέρους του ΚΚΕ παραβρέθηκε ο υπεύθυνος του Τμήματος της ΚΕ του ΚΚΕ ενάντια στα Ναρκωτικά και τις Εξαρτήσεις Παναγιώτης Κατηφές.