Το τελευταίο δυστύχημα έγινε την περασμένη βδομάδα και, όπως έδειξαν οι σχετικές έρευνες, η αιτία ήταν μια βλάβη σ' ένα μηχανισμό αλλαγής σιδηροτροχιάς. Η βλάβη αυτή προκάλεσε το θανατηφόρο εκτροχιασμό. Τι λένε γι' αυτό οι υπεύθυνοι των εταιριών; Η «Jarvis PLC», υπεύθυνη για τη συντήρηση των σιδηροτροχιών, αναφέρει ότι οι επιθεωρητές της είχαν εντοπίσει το πρόβλημα, εννιά μέρες πριν το δυστύχημα και είχαν κάνει τις απαραίτητες επιδιορθώσεις. Ο δε διευθυντής της εταιρίας «Railtrack», που διαχειρίζεται την υποδομή του οργανισμού σιδηροδρόμων, δήλωσε ότι η εταιρία του δεν έλαβε ποτέ επίσημη ειδοποίηση, σχετικά με το πρόβλημα.
Ποια είναι η αλήθεια; Γνώριζαν για τη βλάβη και δεν έκαναν τίποτε, για την ασφάλεια των τρένων και των επιβατών; Ηταν πρόχειρη και ακατάλληλη η «επιδιόρθωση» της βλάβης; Κάτι άλλο; Οποια απάντηση και αν δοθεί, δεν αλλάζει η ουσία. Οταν κυριαρχεί το καπιταλιστικό κέρδος, η ανθρώπινη ζωή περισσεύει...
Μπορεί, στις αρχές του χρόνου, τα σχέδια της κυβέρνησης να ήθελαν την προώθηση της φορολογικής μεταρρύθμισης μέσα στο πρώτο εξάμηνο, αλλά η εντεινόμενη λαϊκή δυσαρέσκεια και οι επικείμενες εκλογές στην Τοπική Αυτοδιοίκηση υποχρεώνουν σε νέους σχεδιασμούς. Ετσι, προχτές, ο υπουργός Οικονομίας, κ. Χριστοδουλάκης, δήλωσε, ότι το προσχέδιο του Προϋπολογισμού 2003, όπου πιθανόν θα συμπεριλαμβάνονται και τα φορολογικά μέτρα, θα δημοσιοποιηθεί στις 7 του Οκτώβρη, δηλαδή, μια βδομάδα πριν τις δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές.
Τι θα συμβεί; `Η θα αναβληθεί για μερικές μέρες η δημοσιοποίηση του προσχεδίου ή δε θα συμπεριλαμβάνονται σ' αυτό τα φορολογικά μέτρα και, αντ' αυτών, θα διοχετεύονται στα φιλοκυβερνητικά ΜΜΕ «πληροφορίες» για δήθεν φιλολαϊκές -- δηλαδή ψηφοθηρικές -- ρυθμίσεις.
Η λαϊκή δυσαρέσκεια και καταδίκη της κυβερνητικής πολιτικής καλά κρατεί, οι δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές πλησιάζουν και η κυβέρνηση φορτσάρει, με στόχο την ανατροπή του δυσμενούς γι' αυτήν κλίματος. Ολα ρίχνονται στη μάχη. Το υπουργείο Οικονομίας εξαγγέλλει τη μαζική προκήρυξη έργων του Γ` Κοινοτικού Πλαισίου Στήριξης, συνολικού ύψους 2,96 τρισ. δραχμών, μέχρι το τέλος του 2002. Ο Δ. Ρέππας βάζει μπροστά την επιδότηση ανέργων για να γίνουν ...επιχειρηματίες (6.500 άνεργοι θα επιδοτηθούν με 2,6 περίπου εκατομμύρια δραχμές ο καθένας, για να δημιουργήσουν τη δική τους μικρή επιχείρηση...). Αλλα υπουργεία εξαγγέλλουν προσλήψεις, με ταυτόχρονη προώθηση της μερικής απασχόλησης και των κάθε λογής αντιδραστικών νέων εργασιακών σχέσεων. Τα υπουργεία Χωροταξίας και Γεωργίας ...υπόσχονταν δασικές ή αναδασωτέες εκτάσεις και παραλίες, κλπ., «παίζοντας» με τους εκατοντάδες χιλιάδες ιδιοκτήτες αυθαιρέτων και παράνομων κτισμάτων, τους οικοδομικούς συνεταιρισμούς και τους μικροϊδιοκτήτες οικοπέδων. Και πάει λέγοντας...
Κι όποιος νομίζει ότι όλ' αυτά και διάφορα άλλα παρόμοια μέτρα θα αντιμετωπίσουν - στον ένα ή άλλο βαθμό - τα συνεχώς οξυνόμενα κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα είναι βαθιά γελασμένος.
Τις δεσμεύσεις που έχει αναλάβει η Αθήνα έναντι των Βρυξελλών, των «Συμφώνων Σταθερότητας» κλπ., κλπ., θυμίζει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή στην κυβέρνηση. «Δεν έχει παρουσιαστεί ακόμη καμία λεπτομερής έκθεση για την αναμόρφωση του συνταξιοδοτικού συστήματος που αποτελεί και την κύρια πηγή του προβλήματος» (σ.σ. της αύξησης των δημοσίων δαπανών) υπογραμμίζεται στην έκθεση για τη δημοσιονομική κατάσταση των χωρών - μελών της ΕΕ, ενώ σημειώνεται, ότι οι κρατικές δαπάνες για τομείς, όπως η Υγεία, η Παιδεία, οι μισθοί και συντάξεις του δημοσίου, είναι υψηλές, σε σχέση με το Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν της χώρας.
Φαίνεται, πως στις Βρυξέλλες, δε γνωρίζουν από... διακριτικότητα και... διπλωματία. Μάλλον αγνοούν, ότι δε λέγονται τέτοια πράγματα, μπροστά σε δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές και ενώ η κυβέρνηση Σημίτη ξεδιπλώνει ολόκληρη εκστρατεία παροχολογίας και αντιστροφής του κλίματος της λαϊκής δυσαρέσκειας...
Αραγε, το λένε γιατί το εννοούνε ή για να το πιστέψουν κι οι ίδιοι; `Η, γνωρίζουν περισσότερα από μας, για τις σχετικές παρασκηνιακές διαβουλεύσεις και το «παίζουν» ...τζάμπα μάγκες.
Γιατί, δυσκολευόμαστε πολύ να πιστέψουμε ότι η κυβέρνηση Σημίτη θα συνεχίσει για πολύ να φέρνει εμπόδια στη συγκρότηση του ευρωστρατού, στον κοινοτικό, δηλαδή, μοχλό στρατιωτικών επεμβάσεων, στο πλάι του ΝΑΤΟ...
ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ δεν ...ανατριχιάσαμε κιόλας με τη χτεσινή παρέμβαση του Κώστα Καραμανλή στη Βουλή περί των κρατικών προμηθειών και της αδιαφάνειας, όπου έκανε ευθεία επίθεση προς την κυβέρνηση. Για την ακρίβεια, μάλλον χασμουρητά προκαλούν αυτές οι δηλώσεις. Βαρεθήκαμε!!!
Για όσους δεν το έχουν καταλάβει, εδώ και πολύ καιρό έχουμε περάσει από την εποχή των παράνομων σκανδάλων στα ...νόμιμα σκάνδαλα. Γιατί, βέβαια, μόνο σκάνδαλο είναι η ιδιωτικοποίηση του συνόλου της δημόσιας περιουσίας που ολοκληρώνεται.
Κι εδώ, βέβαια, η ΝΔ δεν είναι απλά συνένοχος, συνεργός και όλα τα σχετικά. Είναι ο καλύτερος χειροκροτητής αυτής της πολιτικής.
ΝΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ο ΟΗΕ την Παλαιστινιακή Αρχή, ζήτησε ο εκπρόσωπος του οργανισμού στη Μέση Ανατολή. Ομολογούμε ότι είναι πρωτότυπη η πρόταση. Θα συζητηθεί το θέμα του παλαιστινιακού κράτους επί παραδείγματι ...χωρίς τους Παλαιστίνιους.
Φυσικά, το Ισραήλ, εδώ και καιρό, σπρώχνει τα πράγματα σε τέτοια κατεύθυνση και αξιωματούχοι του δηλώνουν ότι δεν υπάρχει συνομιλητής για να συνομιλήσουν. Μόνο που με τέτοια κολπάκια δεν μπορούν να κρύψουν την αλήθεια. Που δεν είναι άλλη από το ότι δε θέλουν συνομιλήσουν. Προτιμούν να σκοτώνουν.
Γι' αυτό και επαναλαμβάνουμε: Τα μέτρα της ΕΤΕ ήταν άτολμα. Πρέπει να επέμβει ο Χριστοδουλάκης. Καλή είναι η «απελευθέρωση» του τραπεζικού συστήματος, αλλά δεν μπορεί η ΕΤΕ, να υπονομεύει με τέτοιον τρόπο την κυβερνητική πολιτική και τους στόχους της...
Αν δεν καταλάβατε, αναφερόμαστε στην προχτεσινή απόφαση της ΕΤΕ, σύμφωνα με την οποία, από δω και πέρα, οι καταθέσεις μέχρι 1.000 ευρώ θα έχουν μηδενικό επιτόκιο και μειώνονται τα επιτόκια των μεγαλύτερων καταθέσεων, με το μεγαλύτερο να βρίσκεται πλέον στο 2,25%, ενώ, την ίδια στιγμή, ο πληθωρισμός τρέχει με ρυθμό γύρω στο 4%.
Εμείς, θα λέγαμε ότι χρειάζεται μεγαλύτερη τόλμη. Για παράδειγμα, να μηδενιστούν εντελώς όλα τα επιτόκια καταθέσεων. Οσοι εργαζόμενοι έχουν περισσευούμενα χρήματα και θέλουν να τα φυλάξουν στις τράπεζες, να πληρώνουν «φύλακτρα», αντί να παίρνουν τόκους. Και, μάλιστα, όσο μεγαλύτερο είναι το ποσόν της κατάθεσης, τόσο μεγαλύτερα να είναι και τα «φύλακτρα». Αυτές, μάλιστα, θα ήταν ριζικές αποφάσεις. Μέσα σε τρία τέσσερα χρόνια, τα τρισεκατομμύρια των λαϊκών καταθέσεων θα έβρισκαν τη θέση που τους αρμόζει στα θησαυροφυλάκια της ολιγαρχίας. Ενώ, τώρα, με τα μέτρα της ΕΤΕ, θα σημειωθεί μια αύξηση των κερδών της τράπεζας, μέσα στο 2002, μόνο κατά 700 ...ψωροδισεκατομμύρια δραχμές... Ψιλοπράγματα, δηλαδή...
Σε πελάγη ευτυχίας πρέπει να πλέουν οι μεγαλομέτοχοι των αμερικανικών πολυεθνικών των όπλων και οπλικών συστημάτων. Γύρω στα 12,5 δισ. δολάρια έχει στοιχίσει ήδη ο «αντιτρομοκρατικός» πόλεμος των ΗΠΑ, από τις 11 Σεπτέμβρη μέχρι σήμερα και το αμερικανικό Πεντάγωνο ζητά επιπλέον κονδύλια. Να σημειώσουμε ότι μετά τις τρομοκρατικές επιθέσεις στη Νέα Υόρκη και την Ουάσιγκτον, το αμερικανικό Πεντάγωνο ζήτησε ένα κονδύλι 18 δισ. δολαρίων για τη διεξαγωγή του «αντιτρομοκρατικού» πολέμου, επιπλέον του τακτικού προϋπολογισμού του έτους 2002. Τώρα, ο υπουργός Αμυνας, Ντ. Ράμσφελντ, ζητά τη διάθεση ακόμη 14 δισ. δολαρίων μέχρι το Σεπτέμβρη και άλλων 48 δισ. επιπλέον του προϋπολογισμού του 2003, ο οποίος παρουσίαζε ήδη σοβαρή αύξηση στα κονδύλια της «άμυνας».
Αν θέλετε να καταλάβετε καλύτερα τι σημαίνουν αυτά τα τεράστια ποσά, αρκεί να σκεφθείτε ότι μόνον η αύξηση των 48 δισ. δολαρίων ξεπερνά κατά πολύ τον συνολικό ετήσιο κρατικό προϋπολογισμό της Ελλάδας και, ακόμη, ότι οι φονικοί βομβαρδισμοί ενάντια στη Γιουγκοσλαβία πραγματοποιήθηκαν χωρίς να απαιτηθούν επιπλέον κονδύλια...
Είπαμε κι εμείς, είναι δυνατόν η «Αυγή» να μην πάρει μέρος στη σκόπιμη και εν πολλοίς προβοκατόρικη σεναριολογία, περί δήθεν συμφωνίας, για εκλογική σύμπραξη του ΚΚΕ με το ΔΗΚΚΙ στις επόμενες βουλευτικές εκλογές; Τόσες μέρες γράφουν σχετικά διάφορες άλλες εφημερίδες («Ελευθεροτυπία», «Νέα», κλπ.), με προφανή στόχο την υπονόμευση της επιτευχθείσας συνεργασίας στο τοπικοαυτοδιοικητικό επίπεδο και η «Αυγή» δεν είχε γράψει τίποτε. Χτες, λοιπόν, έδωσε τη δική της συμβολή.
Αξιος ο μισθός σας παιδιά. Το κάνατε και πάλι το... καθήκον σας...
Μάσκες βάζουν
προσωπίδες
και οι δύο
μπαταξήδες
προσπαθούν
ν' αλλάξουν όψη
ας το έχετε
υπόψη!
* * *
Λίφτινγκ κάνουν
με φτιασίδια,
τα γνωστά τους
τα παιχνίδια,
προσπαθούν
ν' αλλάξουν φάτσα,
μακριά απ' αυτή
τη ράτσα!
* * *
Προσπαθούν
να δείξουν άλλοι
να σου φαν
την ψήφο πάλι,
ανοιχτό λαέ
το μάτι
και στων δύο
την απάτη!