Πού οφείλονται οι καλές αυτές επιδόσεις των κεφαλαιοκρατών που δραστηριοποιούνται στις εξαγωγές; Ο Γ. Αλογοσκούφης απαντά, κατ' αρχήν στις ίδιες τις επιχειρήσεις, αλλά και στη νέα εξαγωγική πολιτική που ασκεί η κυβέρνηση της ΝΔ, η οποία έχει δημιουργήσει ένα τεράστιο πλέγμα μηχανισμών, που βρίσκονται στο πλευρό του εξαγωγικού κεφαλαίου. Αλλά κατά τον υπουργό, το υπάρχον θεσμικό πλαίσιο είναι απαρχαιωμένο και γι' αυτό θα αντικατασταθεί με νέο.
Βασική αρχή του νέου θεσμικού πλαισίου θα είναι αφ' ενός η πλήρης ελευθερία των εμπορικών συναλλαγών, αφ' ετέρου ένα ακόμα πιο ενισχυμένο σύστημα οικονομικών κινήτρων και προνομίων. Ο Γ. Αλογοσκούφης και η κυβέρνηση ξέρουν ότι το κεφάλαιο θέλει ελευθερία για να αναπνεύσει. Αυτό που δε μας λένε, αν και το γνωρίζουν πολύ καλά, είναι, ότι για να αναπνέει ελεύθερα το κεφάλαιο, πολλοί άλλοι κινδυνεύουν με ασφυξία. Πρωταρχικά οι εργαζόμενοι αλλά και οι αυτοαπασχολούμενοι μικρομεσαίοι. Που πρέπει να βγάλουν τα δικά τους πολιτικά συμπεράσματα και να αποφασίσουν με ποιους θα πάνε και ποιους θα αφήσουν. Να κάνουν το δικομματισμό να τον πιάσει ασφυξία. Ωσπου να μην μπορεί να πάρει ανάσα...
Δελτίο Τύπου κυκλοφόρησε χτες η ηγεσία της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων στα Δημόσια Νοσοκομεία (ΠΟΕΔΗΝ), προκειμένου να καταγγείλει ότι η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας σκοπεύει να μετατρέψει σε προεκλογική φιέστα την ορκωμοσία 410 νέων υπαλλήλων του ΕΚΑΒ, που θα γίνει αύριο Πέμπτη.
Και με αυτή την αφορμή, η ΠΟΕΔΗΝ «καταγράφει», με ζήλο νεοφώτιστου, «τα προβλήματα του ΕΚΑΒ που έχουν αντανάκλαση στην εξυπηρέτηση των πολιτών». Δηλαδή, τη δραματική έλλειψη προσωπικού, τις επικίνδυνες ελλείψεις των παραρτημάτων ΕΚΑΒ της επαρχίας, αλλά και ότι οι εργαζόμενοι στο ΕΚΑΒ δεν αμείβονται καλά.
Βεβαίως, τα προβλήματα αυτά δεν ήρθαν από τον ουρανό, όπως πολύ καλά γνωρίζει η ηγεσία της ΠΟΕΔΗΝ. Η οποία, βάζοντας πλάτη στην «αντιπολίτευση» του ΠΑΣΟΚ, αποκρύπτει σκοπίμως τις ευθύνες των μέχρι σήμερα κυβερνήσεων αυτού του κόμματος για την κατάσταση που επικρατεί στο ΕΚΑΒ και συνολικά στο χώρο της Υγείας, σαν αποτέλεσμα της πολιτικής της εμπορευματοποίησης που άνοιξε το ΠΑΣΟΚ και που προωθούν με την ίδια προσήλωση και μαζί με τη ΝΔ. Γι' αυτό και η ΠΟΕΔΗΝ, σκοπίμως προσπερνάει την ιδιωτική επιχειρηματική δράση που αναπτύσσεται στην επείγουσα προνοσοκομειακή φροντίδα, και δε λέει κουβέντα για την ανάγκη να καταργηθεί ο ιδιωτικός τομέας στην προνοσοκομειακή φροντίδα και συνολικά στην Υγεία.
Είναι αναγκαίο, επομένως, οι εργαζόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία να γυρίσουν την πλάτη στη συμβιβασμένη ηγεσία και μαζί με το ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα, όλους τους εργαζόμενους, να παλέψουν για ένα αποκλειστικά δημόσιο λαϊκό σύστημα Υγείας, χωρίς καμιά επιχειρηματική δραστηριότητα στο χώρο.
Απίστευτη εκμετάλλευση γίνεται από πλευράς ΠΑΣΟΚ και όχι μόνο με το όνομα του Παναγιώτη Γιαννάκη, προπονητή της Εθνικής Ομάδας Μπάσκετ. Δε λέμε την εκμετάλλευση των επιτευγμάτων της παγκόσμιας δευτεραθλήτριας από τους πολιτικούς του δικομματισμού, που έσπευσαν να την εκμεταλλευτούν ποικιλοτρόπως ως δικό τους έργο. Αλλωστε, δεν το κάνουν πρώτη φορά. Και ας μην κάνουν το παραμικρό για το μαζικό λαϊκό και σχολικό αθλητισμό. Αλλά ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ το παράκανε. Προχτές από την Πάτρα ο Γιώργος Παπανδρέου τον χρησιμοποιούσε ως «παράδειγμα», ότι αναδείχτηκε γλιτώνοντας από το κράτος της ημετεροκρατίας της ΝΔ. Ενώ η εφημερίδα «Ελευθεροτυπία» διαρκώς φιλοξενεί δηλώσεις στελεχών της δημοτικής παράταξης του Τράπαλη στη Νίκαια - ότι η γενέτειρα του Γιαννάκη θα τον τιμήσει κλπ. - παρακάμπτοντας το γεγονός πως ούτε δήμαρχος είναι για να κάνει τέτοιες ανακοινώσεις, ούτε ελπίδες έχει να γίνει. Λίγη προσοχή, λοιπόν. Γιατί και η καπηλεία, και η αμετροέπεια, και οι όποιες εξαρτήσεις εκθέτουν. Αλλά ας το πάρουν οι εργαζόμενοι υπόψη και ας τιμήσουν αυτούς τους δήθεν τιμητές του αθλητισμού ανάλογα με τη στάση τους και τα ανύπαρκτα έργα τους. Ας τους κάνουν να ψάχνουν τη λαϊκή ψήφο.
Αναρωτιόμαστε αν στις «εξαγωγές» αυτές συμπεριλαμβάνονται εκτός από τις εξαγωγές προϊόντων και οι ...εξαγωγές επιχειρήσεων! Γιατί και εκεί οι δείκτες είναι υψηλοί.
Ας μπουν στον κόπο να μετρήσουν πόσες επιχειρήσεις της Βόρειας Ελλάδας την ...κοπάνησαν τα τελευταία δύο χρόνια και πήγαν στη Ρουμανία, τη Βουλγαρία και τα Σκόπια αναζητώντας φτηνά μεροκάματα και αφήνοντας πίσω ανέργους και χρέη.
Επίσης, ας αθροίσουν τα ποσά των επιδοτήσεων που έλαβαν αυτές οι εταιρείες, έτσι για να δούμε πόσο τις πληρώσαμε για το ...καλό που έκαναν στη χώρα.
Και, τέλος, ας μην περηφανεύονται και τόσο οι κυβερνώντες για τις εξαγωγές των εταιρειών. Δεν πρόκειται φυσικά για μικρομεσαίες εταιρείες (αυτές ούτε γι' αστείο δεν μπορούν να εξάγουν). Για τις μεγάλες ΑΕ πρόκειται που οι εξαγωγές απλά τα υπερκέρδη τους ενισχύουν.
ΕΞΑΙΡΕΤΑ. Μετά τη συμφωνία που υπέγραψε ο Μιχάλης Λιάπης πολύ σύντομα θα μπορούμε να πηγαίνουμε κατευθείαν από την Αθήνα στο Πεκίνο! Γιατί βέβαια αυτό ήταν το μεγάλο πρόβλημα του Ελληνα πολίτη, το οποίο τώρα επιλύθηκε...
Ταυτόχρονα, βέβαια, ο δημόσιος αερομεταφορέας, η «Ολυμπιακή», οδηγείται στην ιδιωτικοποίηση και τη διάλυση και ο χώρος των αερομεταφορών εγκαταλείπεται ολοένα και περισσότερο στη λεγόμενη ελεύθερη αγορά.
Οπως πάνε τα πράγματα, θα καταλήξουμε μια χώρα από την οποία θα μπορεί κανείς να «πετάξει» στην Κίνα, όχι όμως και στη Μυτιλήνη, τη Ρόδο, την Κρήτη ή σε οποιοδήποτε νησί έχει αεροδρόμιο. Αυτό θα πει πρόοδος και παγκοσμιοποίηση.
Εκτός όμως από τη διοργάνωση των Ολυμπιακών Αγώνων του 2036, όπως είπε σε ομιλία του προχτές Δευτέρα 4 Σεπτέμβρη, θα διεκδικήσει: Τον εορτασμό των 100 χρόνων του ΑΠΘ με εκδηλώσεις το ...2025! Τη διοργάνωση της ΕΧΡΟ το ...2017! Τον εορτασμό με εκδηλώσεις των 100 χρόνων από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης το ...2012! Και εις τους αιώνας των αιώνων αμήν...
ΥΓ: Για να μην ξεχνιόμαστε με το χτες και το σήμερα, θυμίζουμε ότι η συνολική αύξηση των δημοτικών φόρων στην τελευταία 4ετία της διοίκησης Παπαγεωργόπουλου έφτασε το 33,33% και την 8ετία έφτασε το 92,48%...
Οπως εκμυστηρεύτηκε σε αθλητικούς παράγοντες της Λάρισας ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ, Γ. Σουφλιάς, όχι μόνο συμφωνεί να γίνει το νέο γήπεδο της ΑΕΛ, (ποδοσφαιρικής ομάδας της Λάρισας), αλλά δεν αποκλείει και το ενδεχόμενο η κατασκευή του να χρηματοδοτηθεί, εξ ολοκλήρου, από το κράτος! Πρόκειται για γήπεδο που θα κατασκευαστεί σ' ένα μεγάλο χώρο του δήμου, που θα παραχωρηθεί στην ΠΑΕ, μέσω της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και δίπλα του θα λειτουργήσει εμπορικό κέντρο.
Θα μπορούσε να σκεφτεί κάποιος ότι, ως Λαρισαίος, ο Γ. Σουφλιάς ενδιαφέρεται για την ομάδα της πόλης του και θέλει να τη βοηθήσει. Ετσι αφήνει να εννοηθεί και ο ίδιος, αλλά δεν είναι έτσι. Από το νέο γήπεδο και, προπάντων, από το εμπορικό κέντρο θα ωφεληθεί ο ιδιοκτήτης-μπίζνεσμαν της ΠΑΕ. Αυτός που, μόλις ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα, επέβαλε αύξηση 25% στα εισιτήρια εισόδου στο γήπεδο «Αλκαζάρ», με αποτέλεσμα οι φτωχοί Λαρισαίοι να μην μπορούν να δουν από κοντά την ομάδα τους.
Η «απλοχεριά», λοιπόν, του Γ. Σουφλιά προς την ΑΕΛ δεν οφείλεται τόσο στην αγάπη του για την ομάδα και το ενδιαφέρον για την πόλη του, αλλά στην αγάπη του στους επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται, κερδοσκοπικά, στο ποδόσφαιρο. Το ίδιο κάνει η κυβέρνηση της ΝΔ με τους ιδιοκτήτες του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, που ζητούν νέα γήπεδα, το ίδιο έκανε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ με τον Κόκκαλη του Ολυμπιακού και το γήπεδο «Καραϊσκάκη»...
Παρότι για τα προγράμματα που υποτίθεται ότι έχουν στόχο την καταπολέμηση των ναρκωτικών στο «απελευθερωμένο» Αφγανιστάν δαπανώνται εκατομμύρια δολάρια των κατοχικών δυνάμεων, η καλλιέργεια παπαρούνας, η παρασκευή οπίου και ηρωίνης συνεχίζουν να εξαπλώνονται «σαν όγκος καρκίνου», γράφει το περιοδικό «Ντερ Σπίγκελ». Ο 48χρονος «πρόεδρος» του Αφγανιστάν, Χάμιντ Καρζάι, τα βρίσκει όλο και περισσότερο ...«μπαστούνια». Ακόμη και ο ίδιος ο μικρός αδελφός του, ο Αχμεντ Ουάλι Καρζάι, κατηγορείται ότι ενέχεται στο λαθρεμπόριο ναρκωτικών. Ηδη, οι δυτικοί διπλωμάτες στην Καμπούλ αναρωτιούνται ποιος θα τον αντικαταστήσει. Η «ανοικοδόμηση» αποτελεί ανέκδοτο, η «ασφάλεια» δεν υφίσταται, η διαφθορά κυριαρχεί, το εμπόριο ναρκωτικών είναι ουσιαστικά η βασικότερη οικονομική δραστηριότητα. Από τη χώρα - που τελεί υπό την κατοχή των ΗΠΑ και του ΝΑΤΟ τα τελευταία πέντε χρόνια - βγαίνει το 90% της παγκόσμιας παραγωγής οπίου. Οι πωλήσεις ναρκωτικών αποτελούν το 52% του ΑΕΠ της χώρας. Μήπως αυτό είναι ένα από τα ζητούμενα της ιμπεριαλιστικής κατοχής; Γιατί από τότε που πάτησαν το πόδι τους οι κατοχικοί στο Αφγανιστάν, όλο καταπολεμούν τα ναρκωτικά, (δε λέμε για την τρομοκρατία, αυτή την καταπολεμούν αναπτύσσοντάς την οι ίδιοι), και όλο αυξάνεται η παραγωγή τους.
Δήλωση έσπευσε να κάνει, ανησυχούσα, η υποψήφια με το ΠΑΣΟΚ υπερνομάρχης Αθήνας, Φώφη Γεννηματά, για την προχτεσινή απόπειρα εμπρησμού στο Πεδίον του Αρεως, το οποίο ανήκει στη δικαιοδοσία της υπερνομαρχίας. Ωστόσο, για τον μεγαλοεπιχειρηματία και μεγαλοκαναλάρχη Κυριακού, που έχει επεκτείνει παρανόμως τις εγκαταστάσεις του Πανελληνίου μέσα στο πάρκο, περιορίζοντας τους ελεύθερους χώρους και το πράσινο, για άλλη μια φορά, «ξέχασε» να μιλήσει. Βέβαια, για να μην την αδικούμε, δεν είναι η μόνη «επιλήσμων». Κανείς από τους υποψήφιους ΠΑΣΟΚ - ΝΔ δεν έχει ψελλίσει φωνήεν εδώ και χρόνια.