***
***
Παράλληλα άρχισαν, ήδη, να διερευνώνται οι επιπτώσεις των αγώνων στο πολιτικό σκηνικό. Πρώτη, βέβαια, η κυβέρνηση Σημίτη έσπευσε να στείλει το μήνυμα ότι "αισθάνεται ενισχυμένη" και ούτε λίγο ούτε πολύ να προεξοφλεί ότι τις επόμενες εκλογές "τις έχει στο τσεπάκι" και "ας σκεφτόμαστε καλύτερα τις μεθεπόμενες εκλογές". Το μήνυμα αυτό έχει βέβαια αποτελέσματα στα κόμματα ανταγωνιστές - διαχειριστές, όπως η ΝΔ, η οποία δεν μπορεί να κρύψει την αμηχανία της, ακριβώς γιατί λειτουργεί ως κόμμα συνδιαχειριστής των μεγάλων συμφερόντων. Ετσι είναι υποχρεωμένη να συμπλεύσει με την κυβέρνηση, προσδοκώντας κάποια πολιτικά οφέλη, ως δήθεν δύναμη ελέγχου. Ομως καθόλου δεν ενδιαφέρει τις λαϊκές μάζες ποιος θα είναι το κόμμα - διαχειριστής της οργάνωσης των αγώνων, αλλά πώς θα σταματήσει το ξεπούλημα των πάντων και η άκρατη εμπορευματοποίηση.
***
Παναγιώτης ΚΑΚΑΛΗΣ
Οσο περνάνε οι μέρες και ξεθυμαίνουν τα πανηγύρια για την ανάληψη των Ολυμπιακών Αγώνων - αν και κυβερνώντες και ΜΜΕ φροντίζουν να κρατιέται σε υψηλά επίπεδα η... εθνική έπαρση και υπερηφάνεια - με μεγαλύτερη ψυχραιμία ο ελληνικός λαός θα μπορεί να διακρίνει το "παιχνίδι" που παίζεται γύρω από το νέον "εθνικό στόχο - όραμα"
- Την Κυριακή γίνονται εκλογές για την ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου στο Εργατικό Κέντρο Φωκίδας (ΕΚΦ). Με την ευκαιρία αυτή, πείτε μας σε ποια κατάσταση βρίσκεται σήμερα ο νομός;
- Ο νομός βρίσκεται στη χειρότερη κατάσταση της τελευταίας εικοσαετίας. Ολοι οι δείκτες έχουν καθοδική πορεία. Οι λίγες βιομηχανίες που υπήρχαν, ή έκλεισαν (ΜΑΡΟΧ - ΣΚΑΛΙΣΤΗΡΗΣ - ΒΕΛΚΑ) ή συρρίκνωσαν σημαντικά το προσωπικό τους, με αποτέλεσμα πλέον, ν' αρχίσει να χτυπάει το καμπανάκι SOS στην περιοχή. Απ' αυτήν τη λαίλαπα δε γλίτωσαν ούτε οι μικρομεσαίοι, ιδιαίτερα της Αμφισσας και της Ιτέας. Από κοντά και οι αγρότες - ελαιοκαλλιεργητές στην πλειοψηφία τους - που οι χαμηλές τιμές του τοπικού προϊόντος, τους "γονάτισαν".
- Σε ποιο δίλημμα πρέπει ν' απαντήσουν την Κυριακή με την ψήφο τους οι 26 αντιπρόσωποι;
- Δε θα λέγαμε δίλημμα, γιατί τα διλήμματα είναι πολλά. Αν πάρουν υπόψη τους οι αντιπρόσωποι την όλη στάση της πλειοψηφίας της διοίκησης του ΕΚΦ, θα διαπιστώσουν ότι στάθηκε εντελώς επιφανειακά στα προβλήματα. Οτι με τις όλες ενέργειές της υποβάθμιζε τα προβλήματα, ότι όλες της οι προσπάθειες ήταν η απάλυνση του προβλήματος και η μη ανάδειξη των ευθυνών της κυβερνητικής πολιτικής. Το μεγάλο πρόβλημα, πιστεύουμε, δεν είναι τόσο στους αντιπροσώπους, αλλά κυρίως στα πρωτοβάθμια σωματεία και τις διοικήσεις τους, που στη συντριπτική τους πλειοψηφία ακολουθούν ακριβώς την ίδια στάση με την πλειοψηφία του ΕΚΦ. Οι ΕΣΑΚίτες συνδικαλιστές όπου συμμετέχουν, προσπάθησαν όλο το προηγούμενο διάστημα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η εργατική τάξη να τα κάνουν κτήμα όλου του λαού της Φωκίδας και να μετατρέψουν τη δυσαρέσκεια και την αγανάκτηση σε αγωνιστική στάση. Τελικά, το μοναδικό δίλημμα που πρέπει να απαντηθεί είναι ή με την κυβερνητική πολιτική ή με το λαό. Αλλη λύση δεν υπάρχει.
- Ποιες αγωνιστικές πρωτοβουλίες αναπτύχθηκαν το προηγούμενο διάστημα;
- Η όξυνση των προβλημάτων και η αδυναμία των από πάνω να ανταποκριθούν, οδήγησε εξ αντικειμένου κάποια σωματεία στη δημιουργία "συντονιστικής επιτροπής ενάντια στον "κοινωνικό διάλογο" για την ανάπτυξη της Φωκίδας". Στην επιτροπή συμμετέχουν έξι σωματεία με δυνατότητα διεύρυνσης. Η εργατική τάξη του νομού έχει εκφράσει τη θέλησή της να αντισταθεί στον "κοινωνικό διάλογο" στις απολύσεις και την υποβάθμιση του νομού. Η φανερή αδυναμία της ΔΑΚΕ να εκφράσει πολίτικο λόγο διαφορετικό από αυτόν της πλειοψηφίας, να συσπειρώσει εργαζόμενους, να μπει μπροστά στα προβλήματα, την οδηγεί, πλέον στο περιθώριο. Η ταύτιση της ηγεσίας της ΠΑΣΚΕ με τις κυβερνητικές επιλογές, λογικά την τοποθετεί συμπλέουσα με τα συμφέροντα της εργοδοσίας, μιας και η κυβερνητική πολιτική μόνο τα συμφέροντα αυτά εξυπηρετεί. Κατά συνέπεια μεγάλο βάρος πέφτει στη Συντονιστική Επιτροπή, όσο και στους ΕΣΑΚίτες συνδικαλιστές, ώστε να αποκρουστούν οι συντονισμένες επιθέσεις κυβέρνησης - εργοδοσίας. Νομίζουμε ότι, τελικά, η διέξοδος είναι η συσπείρωση όλων των κοινωνικών δυνάμεων του νομού. Η δράση των σωματείων και κυρίως η θέληση των ίδιων των εργαζομένων, μπορούν να αλλάξουν τη ρότα της νέας διοίκησης του ΕΚΦ. Ενα βήμα γι' αυτό, για το νομό μας, θα είναι η υπερίσχυση του συνδυασμού που υποστηρίζει η ΕΣΑΚ, της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ.
Γ. Π.
ΜΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ δηλώσεις και εκατέρωθεν δεσμεύσεις έληξε η συνάντηση της Μαντλίν Ολμπράιτ με τον Γιάσερ Αραφάτ. Παρά τις αλλεπάλληλες επαφές και τις πολλά υποσχόμενες δηλώσεις κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα δε φαίνεται να έχει επιτευχθεί, τις δύο πρώτες μέρες της περιοδείας της Αμερικανίδας υπουργού, στην κατεύθυνση της αναθέρμανσης της ισραηλινο-παλαιστινιακής "ειρηνευτικής διαδικασίας" (σελίδα 8).
ΕΝΑ "ΜΙΣΘΟΦΟΡΟ",τον Ραούλ Ερνέστο Κρουζ Λεόν, καταγωγής Ελ Σαλβαδόρ, συνέλαβε η αστυνομία της Κούβας. Είχε εισέλθει στο νησί ως τουρίστας και είναι ο δράστης των βομβιστικών επιθέσεων σε ξενοδοχεία της κουβανικής πρωτεύουσας, που στόχο είχαν να πλήξουν την τουριστική οικονομία του νησιού, όπως ανακοίνωσε προχτές το υπουργείο Εξωτερικών της Κούβας (σελίδα 8).
ΜΕΤΑ από ελέγχους που πραγματοποίησαν συνδικαλιστές της ΠΕΜΕΝ και της "ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ", διαπιστώθηκε ότι δεν έχουν αποδοθεί στο ΝΑΤ από τους εφοπλιστές οι ασφαλιστικές εισφορές για τους ναυτικούς που εργάστηκαν σε πλοία, κατά τη διάρκεια εκτέλεσης της ετήσιας επιθεώρησής τους! Το γεγονός καταγγέλλουν, με έγγραφο που στέλνουν σε όλους αρμόδιους φορείς, οι δυο ναυτεργατικές ενώσεις (σελίδα 10).
ΣΕ ΕΠΙΒΟΛΗ και νέων δημοτικών τελών ωθεί την Τοπική Αυτοδιοίκηση η κυβέρνηση. Κοπτόμενη για την άσχημη επίδραση που έχουν οι αυξήσεις των υπάρχοντων δημοτικών τελών αποκλειστικά και μόνο στο δείκτη του πληθωρισμού, συνιστά "συγκράτησή" τους. Από την άλλη παρακρατά εκατοντάδες δισεκατομμύρια του θεσμού, επιμένει στην πενιχρή χρηματοδότησή του, μεταβιβάζει σ' αυτόν αρμοδιότητες χωρίς τα ανάλογα κονδύλια και "εγκαλεί" τους δημάρχους, επειδή δεν επιβάλλουν και άλλα τέλη για να λειτουργήσουν οι δήμοι (σελίδα 17).