Επίκαιρη Ερώτηση κατέθεσε ο Αντώνης Σκυλλάκος στη Βουλή
Την ανισότιμη προβολή των υποψηφίων για τις δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές, από τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης (ΜΜΕ), καταγγέλλει, με Επίκαιρη Ερώτησή του προς τον υπουργό Επικρατείας, ο βουλευτής του ΚΚΕ Αντώνης Σκυλλάκος. Στην ίδια Ερώτηση ζητά να ληφθούν μέτρα ώστε να γίνει σεβαστή η ισότιμη προβολή όλων των υποψηφίων, τόσο από τα ιδιωτικά, όσο και από τα κρατικά ΜΜΕ.
Συγκεκριμένα, ο Αντ. Σκυλλάκος υπογραμμίζει στην Ερώτησή του: «Λιγότερο από δύο μήνες έχουν απομείνει από τις δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές που διεξάγονται στις 15 Οκτώβρη 2006. Η προεκλογική περίοδος έχει ουσιαστικά αρχίσει με την ανακοίνωση των υποψηφίων στους μεγάλους δήμους και νομαρχίες που ήδη αναπτύσσουν προεκλογική δραστηριότητα. Και με βάση όμως το νόμο 3202/2003 έχει αρχίσει η προεκλογική περίοδος, αφού από τις 14/7/2006 υπολογίζονται τα προεκλογικά έξοδα.
Αντί όμως για ισότιμη μεταχείριση και προβολή όλων των υποψηφίων από τα ΜΜΕ, σχεδόν μονόπλευρα προβάλλεται η προεκλογική δραστηριότητα των υποψηφίων που στηρίζονται από τα δύο μεγάλα κόμματα, με πλήρη σχεδόν αποσιώπηση της δράσης των άλλων υποψηφίων, τόσο από τα ιδιωτικά όσο και από τα κρατικά ΜΜΕ.
Για την απαράδεκτη αυτή κατάσταση που εξυπηρετεί τα δύο μεγάλα κόμματα και τους υποψηφίους τους, φέρει βαρύτατη ευθύνη η κυβέρνηση, που αρνείται να πάρει όλα τα επιβαλλόμενα μέτρα για να εξασφαλιστεί η ισότιμη προβολή των υποψηφίων».
Φορείς και συνδικάτα αντιδρούν στην πρόταση της κυβέρνησης για περιορισμό των διαδηλώσεων |
Με τις χτεσινές του δηλώσεις ο Π. Παυλόπουλος τάχθηκε υπέρ της πρότασης του Β. Πολύδωρα, χαρακτηρίζοντας την πρόταση του υπουργού Δημόσιας Τάξης «σωστή και δημοκρατική», αφού «καλεί όλους τους ενδιαφερόμενους για διάλογο». Σημείωσε, δε, πως αν «αποκλείσεις εκ των προτέρων το διάλογο σε ένα θέμα το οποίο είναι υπαρκτό, νομίζω ότι αυτό σημαίνει υπεκφυγή και τίποτε παραπάνω». Επικαλέστηκε, επίσης, τη «διευκόλυνση της κοινωνικής και οικονομικής ζωής» η οποία, κατά την κυβέρνηση, υπονομεύεται από τις διαδηλώσεις. Το επιχείρημα αυτό έχει χρησιμοποιηθεί για την απαγόρευση συλλαλητηρίων, όπως το 1999 κατά την επίσκεψη του Αμερικανού προέδρου Μπιλ Κλίντον στη χώρα μας, αλλά και κατά τη σύνοδο κορυφής της ΕΕ το 2003 στην Αθήνα.
Εξάλλου ο υπουργός Εθνικής Αμυνας Ε. Μεϊμαράκης σε συνέντευξή του στον «Τύπο της Κυριακής», χαρακτήρισε «θαρραλέα» την πρόταση του Β. Πολύδωρα, «η οποία μας έχει απασχολήσει πάρα πολλές φορές και βρίσκεται προς τη σωστή κατεύθυνση». Πρόσθεσε δε πως «πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και το δικαίωμα της πλειοψηφίας να συνεχίζει τις ειρηνικές της ασχολίες» που δεν πρέπει να διαταράσσονται από τις... μειοψηφίες που διαδηλώνουν.
Για το υπαρκτό θέμα του περιορισμού των διαδηλώσεων, ο Ε. Βενιζέλος υποστήριξε χτες πως ο διάλογος πρέπει να διεξαχθεί στη Βουλή με σεβασμό του Συντάγματος. Χαρακτήρισε δε υπεύθυνη και δημοκρατικά ευαίσθητη τη στάση του πρώην πρωθυπουργού Κ. Σημίτη όταν το 2002 ζητούσε από τους υπουργούς του ρυθμίσεις για τον περιορισμό των συγκεντρώσεων. Στην επιστολή αυτή ο Κ. Σημίτης ζητούσε νομοθετικές ρυθμίσεις ώστε οι διαδηλώσεις να διεξάγονται σε... θεμιτά πλαίσια. Παρέπεμπε δε σε σχετικό προσχέδιο του υπουργείου Δημόσιας Τάξης. Το τελευταίο έκανε συχνά μνεία της έννοιας της προστασίας της δημόσιας ασφάλειας και χρησιμοποιούσε πολλές αόριστες έννοιες όπως «σοβαρή διατάραξη της κοινωνικοοικονομικής ζωής» και κινούνταν στη λογική του «αποφασίζομεν και διατάσσομεν».
Κλιμακώνονται μέρα με τη μέρα οι αντιδράσεις συνδικάτων στην προσπάθεια της κυβέρνησης να βάλει φραγμούς στις διαδηλώσεις των εργαζομένων, σε συνέχεια ανάλογων μεθοδεύσεων του ΠΑΣΟΚ. «Η κυβέρνηση της ΝΔ συνεχίζει τον αντεργατικό, αντιλαϊκό, αντιδημοκρατικό της κατήφορο με νέα μέτρα απαγόρευσης των λαϊκών εργατικών κινητοποιήσεων, περιορισμού των λαϊκών ελευθεριών και δικαιωμάτων» τονίζει σε ανακοίνωσή του το Συνδικάτο Οικοδόμων και Συναφών Επαγγελμάτων Ν. Ηλείας και συνεχίζει: «Αυτή τη φορά επικαλείται την ταλαιπωρία των πολιτών από το κλείσιμο των δρόμων. Πριν λίγους μήνες επικαλέστηκε τα ευπαθή προϊόντα και την ταλαιπωρία των νησιωτών και επιστράτευσε τους ναυτεργάτες. Ανάλογες "ευαισθησίες" εξέφραζε και η προηγούμενη κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ η οποία επίσης επιχείρησε την απαγόρευση των διαδηλώσεων, επιστράτευσε, επίσης, τους ναυτεργάτες, ξυλοφόρτωσε τους συνταξιούχους, κατέστρεψε τα τρακτέρ των αγροτών. Οι κυβερνήσεις και τα κόμματα της πλουτοκρατίας δε θρέφουν ευαισθησίες για την ταλαιπωρία του λαού, η μόνη ευαισθησία που τους διακρίνει είναι η υπεράσπιση των υπερκερδών του κεφαλαίου, αποτέλεσμα των αντιλαϊκών, αντεργατικών, φιλοεργοδοτικών πολιτικών που εφαρμόζουν».
«Καταδικάζουμε τη νέα προσπάθεια της κυβέρνησης να φιμώσει το λαϊκό κίνημα, όπως και την κατάπτυστη επιστολή για "διάλογο" του υπουργού Β. Πολύδωρα. Αρνούμαστε να υποταχθούμε στις ορέξεις του κεφαλαίου, δηλώνουμε ανυπακοή στις αποφάσεις τους» καταλήγει το Συνδικάτο.
Κλίμα, ενόψει της Διεθνούς Εκθεσης Θεσσαλονίκης (ΔΕΘ) και της καθιερωμένης ανόδου του πρωθυπουργού στη συμπρωτεύουσα, επιχειρεί να φτιάξει η κυβέρνηση. Να παρουσιάσει εικόνα ανάπτυξης της οικονομίας, αποφεύγοντας να πει ποιος ωφελείται απ' αυτήν και τι απομένει τελικά για τα πλατιά μικρομεσαία στρώματα. Οσους δηλαδή πληρώνουν τις ιδιωτικοποιήσεις, τις ευρωενωσιακές «απορυθμίσεις» στην «αγορά εργασίας», τις περικοπές στις συντάξεις, τις αυξήσεις στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης, την κερδοσκοπία της «ελεύθερης αγοράς» κλπ.
Χτες στην πρώτη - μετά τη θερινή διακοπή - ενημέρωση των πολιτικών συντακτών από τον υπουργό Επικρατείας και κυβερνητικό εκπρόσωπο, ο Θ. Ρουσόπουλος βρήκε ευκαιρία, από την αρχή της εισήγησής του ακόμα, να δώσει το «πολιτικοοικονομικό στίγμα της νέας αυτής περιόδου, όπως το έχει με συνέπεια σχεδιάσει η κυβέρνηση». Επανέλαβε την προσήλωση της ΝΔ στην «ανταγωνιστικότητα» και τη «δημοσιονομική προσαρμογή», τις «μεταρρυθμίσεις» που, όπως υπογράμμισε, θα συνεχιστούν σε όλους τους τομείς.
Επέμεινε ότι η οικονομία παρουσίασε ανάπτυξη... το για ποιον, όμως, το ποιος την καρπούται έχει σημασία. Υποστήριξε ότι μειώθηκε η ανεργία και αυξήθηκε η ζήτηση(!), επίσης ότι περιορίστηκαν τα δημοσιονομικά ελλείμματα και το δημόσιο χρέος (από τις τσέπες ποιων;). Τέλος σημείωσε ότι η κυβέρνηση έφερε νέο «επενδυτικό» νόμο που δίνει «ισχυρά κίνητρα» για επενδύσεις... και πώς αλλιώς, άλλωστε, αφού το μεγάλο κεφάλαιο παίρνει κι εκμεταλλεύεται άφθονο δημόσιο χρήμα και τις υποδομές για να αυξήσει παραπέρα τα υπερκέρδη του.
Σε πλήρη αναντιστοιχία με ό,τι βιώνει και ό,τι χρειάζεται η μεγάλη πλειοψηφία των Ελλήνων, δεν είναι τυχαίο που ψάχνουν τρόπους για να περιορίσουν τις διαδηλώσεις και γενικά τους λαϊκούς αγώνες.