Στις 14 Μάη η Μαραθώνια Πορεία Ειρήνης
Σε εξέλιξη βρίσκεται το δίμηνο πρόγραμμα δράσης (Απρίλης - Μάης) της ΕΕΔΥΕ.
Στα πλαίσια αυτά, το επόμενο διάστημα πρόκειται να γίνουν οι παρακάτω κεντρικές εκδηλώσεις:
Οι τοπικές Επιτροπές Ειρήνης θα πραγματοποιήσουν δεκάδες πολύμορφες εκδηλώσεις στις γειτονιές της Αθήνας και όλου του λεκανοπεδίου της Αττικής. Ανάλογες εκδηλώσεις θα ξεδιπλωθούν σε όλες τις πόλεις της Ελλάδας από τις Επιτροπές Ειρήνης της ΕΕΔΥΈ.
Επίσης, σε εξέλιξη βρίσκεται και η δίμηνη (Απρίλης - Μάης) λαχειοφόρος αγορά της ΕΕΔΥΕ, προκειμένου να υποστηριχτούν οικονομικά οι προγραμματισμένες εκδηλώσεις.
Την Κυριακή 7 Μάη πραγματοποιείται η καθιερωμένη πορεία ειρήνης από την Κερασίτσα, γενέτειρα του Γρηγόρη Λαμπράκη, στην Τρίπολη, που διοργανώνει η Επιτροπή Ειρήνης Αρκαδίας. Κεντρικό σύνθημα της κινητοποίησης είναι: «Με τους αγωνιζόμενους λαούς ενάντια στους ιμπεριαλιστές ΗΠΑ - ΝΑΤΟ - ΕΕ».
Επιστολή του Γ.Ε. Διακογιάννη στην ΑΔΑΕ
Ο Γ.Ε. Διακογιάννης |
Στην επιστολή του ο δημοσιογράφος αναφέρει ότι «πριν από μερικές μέρες είχε "κοπεί" ο τηλεφωνητής του κινητού» του και ύστερα από τηλεφωνικές επαφές με την «Vodafone» και τις «επανειλημμένες διαμαρτυρίες» του ξαναλειτούργησε, «χωρίς ποτέ, όπως σημειώνει ο ίδιος, να του δοθεί απάντηση γιατί συνέβη αυτό».
Επίσης ο Γ. Διακογιάννης, αναφέρει ότι παραμονή της αναχώρησής του για τις ΗΠΑ, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τη συγκεκριμένη εταιρία, διαπίστωσε ότι δε «"δουλεύει" η περιαγωγή του κινητού» του, η οποία μετά από τηλεφωνικές διαμαρτυρίες του προς την εταιρία «μισή ώρα αργότερα επαναλειτούργησε», χωρίς όπως τονίζει να του «δοθεί καμιά εξήγηση».
Ο δημοσιογράφος στην επιστολή του θέτει το ερώτημα «γιατί συμβαίνουν όλα αυτά» και επισημαίνει: «Μήπως επειδή βράχηκαν κάποια καλώδια; 'Η μήπως έγινε... βραχυκύκλωμα;» καιζητάει να «διερευνηθεί η υπόθεση», από τον πρόεδρο της ΑΔΑΕ Αν. Λαμπρινόπουλο εάν φυσικά, όπως σημειώνει: «Εκτιμάτε ότι έχει ενδιαφέρον και αξίζει!».
Συνεχίζοντας την αντιπαράθεση με την κυβέρνηση για το θέμα των υποκλοπών, ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Ν. Αθανασάκης επανέφερε χτες τις αναφορές του Γ. Παπανδρέου από τη συζήτηση στη Βουλή για την οικονομία, με την οποία ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης ζήτησε από την κυβέρνηση να δώσει πολιτική διαβεβαίωση ότι «κανένα κυβερνητικό ή κομματικό κλιμάκιο δεν έκανε χρήση προϊόντων αυτών των υποκλοπών».
Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, ανέφερε ο Ν. Αθανασάκης, έθεσε «ένα συγκεκριμένο πολιτικό ερώτημα προς τον πρωθυπουργό», ζήτησε «μια ευθεία απάντηση», αλλά «απάντηση δε δόθηκε», ανέφερε ο ίδιος. «Υπήρξε ένα πολιτικό ερώτημα στο οποίο έπρεπε να δοθεί μια ξεκάθαρη πολιτική απάντηση. Και ξεκάθαρη πολιτική απάντηση από τον πρωθυπουργό δε δόθηκε», είπε ο Ν. Αθανασάκης. Ο ίδιος, επίσης κατηγόρησε την κυβέρνηση ότι επιχειρεί να «μεταφέρει την ουσία του θέματος», ανοίγοντας μια «συζήτηση περί των στοιχείων που υποτίθεται ότι πρέπει να πάει ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ στη Δικαιοσύνη».
Στο θέμα των υποκλοπών, είναι σίγουρο ότι θα επανέλθει σήμερα και αύριο ο Γ. Παπανδρέου στις ομιλίες του κατά τη διάρκεια της περιοδείας του στο Νομό Ηλείας, επιχειρώντας να οξύνει την αντιπαράθεσή του με την κυβέρνηση.
Θα κληρωθούν:
-- Ενα ταξίδι στην Κούβα για 2 άτομα
-- Μια τηλεόραση plasma 24``
-- Ενα κλιματιστικό
Η τιμή κάθε λαχνού είναι 3 ευρώ.
Η κλήρωση θα γίνει στα γραφεία της ΕΕΔΥΕ, τη Δευτέρα 12 Ιούνη 2006, στις 7 μ.μ.
Οι λαχνοί θα διατίθενται από όλες τις Επιτροπές Ειρήνης της ΕΕΔΥΕ σε όλη τη χώρα. Στην Αθήνα θα διατίθενται από τα γραφεία της ΕΕΔΥΕ (Θεμιστοκλέους 48, τηλ. 210.3844.853) και από τα γραφεία της ΠΕΔΥΕ (Θεμιστοκλέους 56, τηλ. 210.3827.303).
Η Αννα Μπαλλή συνομιλεί με τον Νίκο Σερετάκη, μέλος του Τμήματος Διεθνών Σχέσεων της ΚΕ του ΚΚΕ και την Δανάη Ζούμη, νομικό, με θέμα: «Βενεζουέλα, 4 χρόνια από το αποτυχημένο πραξικόπημα ενάντια στον Τσάβες».
Η Αχτιδική Επιτροπή 5ου - 6ου Διαμερίσματος Αθήνας της ΚΟΑ του ΚΚΕ διοργανώνει σύσκεψη - συζήτηση για τους μετανάστες, αύριο, Κυριακή 16 Απρίλη, στις 7 μ.μ., στα γραφεία της, Πατησίων 280.
Η «Δημοκρατική Μέριμνα» πραγματοποιεί οικονομική εξόρμηση για τις γιορτές του Πάσχα, που σκοπό έχει, όπως πάντα, τη βοήθεια των ανθρώπων που περιθάλπει στην αντιμετώπιση των αυξημένων αναγκών τους στις γιορτές που έρχονται.
Οι άνθρωποι αυτοί, όπως είναι γνωστό, είναι θύματα πολιτικών διώξεων, όλοι τους αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης, που ύστερα από τη μεγάλη τους προσφορά στην πατρίδα αντί ανταμοιβής διώχτηκαν, εξορίστηκαν, φυλακίστηκαν, έχασαν τις δουλιές τους και σήμερα, ένα μέρος τους μένει αβοήθητο παρά τις υποσχέσεις της πολιτείας που αρνήθηκε την υλική του αποκατάσταση, αντιμετωπίζουν προβλήματα επιβίωσης.
Προσφορές γίνονται δεκτές στο γραφείο του σωματείου, Ακαδημίας 78 Τ.Κ. 106 78 Τηλ.: 210.3822.776 και στην Εθνική Τράπεζα στο λογαριασμό 129/592361-13129/592361-13.
Εκδήλωση με ιδιαίτερη σημασία καθώς αφορούσε το θέμα: «Η επίθεση στα δημοκρατικά δικαιώματα και πώς θα αντιμετωπιστεί», οργάνωσε, προχτές Πέμπτη 13.4.2006, η Δημοκρατική Συσπείρωση.
Βασικός ομιλητής ο Δημήτρης Καλτσώνης, δρ. Νομικής, αναφέρθηκε, εκτενώς, στο αντιδημοκρατικό πλαίσιο και στην προώθηση αντιδημοκρατικών συμβάσεων τόσο στη χώρα μας όσο και σε διεθνές επίπεδο, με στόχο το τσάκισμα των λαϊκών κινημάτων.
Από την πλευρά του ο Γιώργος Κακουλίδης, ποιητής, με το δικό του γλαφυρό τρόπο, επεσήμανε και τις επιπτώσεις από την περιστολή των δημοκρατικών δικαιωμάτων στο χώρο του πολιτισμού και της Τέχνης και τον εξαναγκασμό των καλλιτεχνών να περιορίζονται όπως και την κατάσταση λογοκρισίας και αυτολογοκρισίας που επιβάλλεται.
Σε παρέμβασή του ο πρόεδρος του Σωματείου εργαζομένων της «Frigoglass», Θ. Παπαστεφανόπουλος, μίλησε για την καταστολή και τους νομικούς περιορισμούς στη δράση του ταξικού εργατικού κινήματος καθώς και την έλλειψη δημοκρατίας στους χώρους δουλιάς. Παρέμβαση έκανε, επίσης, ο Γ. Μισιρλής, καθηγητής του Πανεπιστημίου Πάτρας.