Αρχισε η άφιξη των αντιπροσωπειών από όλο τον κόσμο
Στη χτεσινή πορεία του ΠΑΜΕ μετείχαν και οι πρώτοι συνδικαλιστές που έφτασαν από άλλες χώρες |
Στην αξία της συνεργασίας με τις δυνάμεις του ΠΑΜΕ και της Παγκόσμιας Συνδικαλιστικής Ομοσπονδίας αναφέρθηκε ο Goran Stoyanov από τη συνδικαλιστική οργάνωση CGSB της Βουλγαρίας. Ο συνδικαλιστής στάθηκε ιδιαίτερα στο μεγάλο πρόβλημα της ανεργίας. «Η επίσημη ανεργία σήμερα ανέρχεται στο 15%, όμως ο πραγματικός αριθμός φτάνει στο 25%. Ο κατώτερος μισθός είναι μόλις 55 ευρώ και η κατώτερη σύνταξη 35 ευρώ» είπε ο συνδικαλιστής δείχνοντας το μέγεθος των συνεπειών της σοσιαλιστικής ανατροπής που επήλθε στη χώρα και το κόστος που έχει για τους εργαζόμενους της γειτονικής χώρας.
Την ανάγκη στενότερης συνεργασίας με το ΠΑΜΕ σημείωσε ο Σουηδός Frjan Bergsten από την syndikalisterna που, όπως είπε, η οργάνωσή του συμμετείχε στις διαδηλώσεις του Αμστερνταμ και του Γκέτεμποργκ. Στη Θεσσαλονίκη έφτασε επίσης πολυμελής αντιπροσωπεία της ΠΕΟ Κύπρου, με επικεφαλής τον κεντρικό οργανωτικό γραμματέα Χρήστο Αλέκου.
Στη σημερινή συνάντηση των συνδικαλιστικών αντιπροσωπειών εκ μέρους της ΠΣΟ θα μιλήσει ο Valentin Pacho. Η συνάντηση θα γίνει στις 7μμ στην αίθουσα του Εργατικού Κέντρου Θεσσαλονίκης με θέμα: «Η Νέα Τάξη Πραγμάτων και οι επιπτώσεις στα εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα. Ο ρόλος του ταξικού συνδικαλιστικού κινήματος».
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 του Ιούνη
ΜΑΡΜΑΡΑΣ (έναρξη διαδήλωσης στις 2 μ.μ.)
ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ (Εναρξη 8 μ.μ.)
ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ (Εναρξη 8 μ.μ.)
Διεθνής Συνάντηση
Από τις 10 το πρωί έως τη 1 το μεσημέρι στην αίθουσα του Ελληνικού Μουσείου Βυζαντινών Μουσικών Οργάνων, Οδός Κατούνη 12-14 (κοντά στο λιμάνι) θα γίνει διεθνής συνάντηση κομμάτων, κινημάτων και οργανώσεων με θέμα: «Συνεχίζουμε την πάλη ενάντια στους ιμπεριαλιστικούς οργανισμούς, για μια Ευρώπη δίχως πολέμους, φτώχεια και καταπίεση». Θα λειτουργεί σύστημα μετάφρασης.
ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ (Εναρξη 11.30 π.μ.)
ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ (Εναρξη 12 μ.)
ΛΙΜΑΝΙ (Εναρξη 12 μ.)
ΚΥΡΙΑΚΗ 22 του Ιούνη
ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ (Εναρξη 10.40 π.μ.)
Συναυλία αλληλεγγύης, με τραγούδια απ' όλο τον κόσμο, στους λαούς των Κούβας, Παλαιστίνης, Συρίας, Ιράκ, ΛΔ Κορέας.
Είναι ή δεν είναι τελικά υπέρ του συγκεκριμένου σχεδίου Ευρωπαϊκού Συντάγματος, που θα συζητηθεί στη Σύνοδο Κορυφής στη Χαλκιδική, και θα εγκριθεί χωρίς καμία αμφιβολία, οι εκπρόσωποι της πλειοψηφίας της ΓΣΕΕ και του ΕΚΘ;
Στη χτεσινή συνέντευξη Τύπου που έδωσαν στο Εργατικό Κέντρο, για να ενημερώσουν για τις εκδηλώσεις που προγραμματίζουν στη διάρκεια της Συνόδου Κορυφής, απέφυγαν επιμελώς να τοποθετηθούν επ' αυτού, παρά τις γενικές αναφορές στο Ευρωπαϊκό Σύνταγμα και την «κοινωνική Ευρώπη», που θα ήθελαν να κατοχυρωθεί σε ένα Σύνταγμα.
Σε ερώτηση που υποβλήθηκε για το θέμα δεν υπήρξε και πάλι συγκεκριμένη και ξεκάθαρη απάντηση. Για την ακρίβεια, υπήρξαν τρεις απαντήσεις:
α) Είμαστε υπέρ του Ευρωπαϊκού Συντάγματος. Τα δικαιώματα των εργαζομένων πρέπει να κατοχυρωθούν σε ευρωπαϊκό επίπεδο.
β) Εμείς θέλουμε ένα σύνταγμα που θα κατοχυρώνει το Ευρωπαϊκό κοινωνικό μοντέλο...
γ) Τα εργατικά δικαιώματα πρέπει να διασφαλίζονται κατά ένα υψηλότερο δυνατό κοινό παρονομαστή σ' όλες τις χώρες της ΕΕ. Το συγκεκριμένο σχέδιο Συντάγματος φαίνεται ότι διασφαλίζει μόνο το χαμηλότερο κοινό παρονομαστή. Γι' αυτό προβάλλουμε τις απόψεις μας για να υπάρξει βελτίωση.
Ξεκάθαρη απάντηση και πάλι δε δόθηκε. Ενα πράγμα όμως είναι καθαρό. Οτι η ηγεσία της ΓΣΕΕ και του ΕΚΘ επιχειρούν, για άλλη μια φορά, να παραπλανήσουν με όμορφες λέξεις για «κοινωνικά μοντέλα» τους εργαζόμενους και ν' αποκρύψουν την αλήθεια ότι το σύνταγμα που θα εγκρίνουν αυτές τις μέρες οι Ευρωπαίοι ηγέτες, πρωτοστατούντος του κ. Σημίτη, όχι μόνο δε διασφαλίζει εργατικά δικαιώματα, αλλά δένει χειροπόδαρα την εργατική τάξη των χωρών - μελών της ΕΕ και καταργεί όποια δικαιώματα είχαν μέχρι τώρα με αγώνες κατακτηθεί.
Κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν ότι το σύνταγμα θα εγκριθεί στη Χαλκιδική και στην επόμενη Σύνοδο θα επικυρωθεί και δεν επιδέχεται καμία βελτίωση. Ή το αποδέχεσαι ή το απορρίπτεις. Οι ηγέτες του κυβερνητικού συνδικαλισμού όμως δεν μπορούν και δε θέλουν να το απορρίψουν, άρα στην ουσία το αποδέχονται και είναι και οι ίδιοι υπόλογοι απέναντι στην εργατική τάξη για τα νέα δεσμά που επιβάλλει το «Σύνταγμά» τους...
Στο τριήμερο συμμετέχουν, με θεατρικά δρώμενα και απαγγελίες, οι ηθοποιοί:
Τάκης Βαμβακίδης, Ανδρέας Βαρούχας, Ελένη Γερασιμίδου, Τριανταφυλλιά Δημοπούλου, Κώστας Καζάκος, Διονύσης Καλός, Θανάσης Κεραμίδας, Σοφία Λάππου, Ελένη Μακίσογλου, Αντώνης Ξένος, Νίκος Παναγιωτίδης, Τάσος Πανταζής, Ρούλα Παντελίδου, Θανάσης Παπαδημητρίου, Σάκης Πετκίδης, Βασίλης Σεϊμένης, Αννα Σιταρίδου, Κώστας Χαλκιάς.
Αντιρατσιστική διαδήλωση πραγματοποιήθηκε χτες το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο των κινητοποιήσεων των κινημάτων ενάντια στη Σύνοδο Κορυφής των ηγετών της ΕΕ. Η συγκέντρωση έγινε στο χώρο μπροστά από το Αγαλμα του Βενιζέλου. Ακολούθησε πορεία μέσω των οδών Εγνατία και Βενιζέλου.
Οι διαδηλωτές επιχείρησαν να φτάσουν στο υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης, το οποίο ήταν περικυκλωμένο από ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις και κλούβες των ΜΑΤ. Η διαδήλωση άλλαξε τελικά διαδρομή και κατευθύνθηκε προς την περιοχή του Βαρδάρη όπου βρίσκεται το κτίριο της ΕΕ για την ανασυγκρότηση των Βαλκανίων και κατέληξε έξω από το αμερικάνικο προξενείο.