«Γνώμες, καρδιές, όσοι Ελληνες, όσοι είστε, μην ξεχνάτε, δεν είστε από τα χέρια σας μονάχα, χρωστάτε και σε όσους ήρθαν, πέρασαν θα 'ρθουνε θα περάσουν, κριτές θα μας δικάσουν οι αγέννητοι νεκροί». Ο στίχος του Κωστή Παλαμά, θέτει ολοκάθαρα το καθήκον. Και η «Δράση: Θεσσαλονίκη 2003», τον τοποθετεί οδηγό. Για το παρόν, και το μέλλον λοιπόν, είναι ανάγκη να βγούμε όλοι στο δρόμο του αγώνα σήμερα. Να διαδηλώσουμε ανυπακοή στα σχέδια των ευρωιμπεριαλιστών και να κλιμακώσουμε την αντίσταση στα νέα δεσμά που ετοιμάζουν για τους εργάτες, τους αγρότες, τη νεολαία, όλο το λαό. Ταξικά, μαζικά, παλλαϊκά, σε συντονισμό με τους λαούς της Ευρώπης και του κόσμου που παλεύουν να επιβιώσουν από την επίθεση...