Οι αυλοκόλακες και οι κολαούζοι του Μαξίμου υπήρξαν συνεπείς στο (νέο) ραντεβού τους με την αναξιοπρέπεια και τη διατεταγμένη «δημοσιογραφία»: «Εξοργίστηκε ο Σημίτης», ο ένας, «δε χαρίζεται σε κανέναν ο Σημίτης», ο άλλος, «πρωτοβουλίες κάθαρσης ο Σημίτης», ο τρίτος...
Αυτά έγραφαν χτες, αυτά έλεγαν στα ηλεκτρονικά ΜΜΕ. Αυτό έχουν μάθει να κάνουν, αυτό κάνουν. «Μοντ Μπλανκ» της εξουσίας (που τους λέει και ο Τριάντης) και ιπποκόμοι του Μαξίμου, χρόνια τώρα.
***
Μόνο που ο εκλεκτός τους είναι τόσο αμόλυντος από όσα συμβαίνουν στην αυλή του, όσο αμόλυντη από εξαρτήσεις είναι και η «δημοσιογραφία» που υπηρετούν οι αυλικοί του.
Αλλά τα... λιβανιστήρια, δεν ενοχλούνται καθόλου από το γεγονός ότι ο «εξοργισμένος» τους πρωθυπουργός πριν δυο βδομάδες επιχείρησε να «κουκουλώσει» τα πάντα! `Η μήπως δεν ήταν ο κ. Σημίτης που έλεγε (27 Μάη - συνεδρίαση της ΚΕ του ΠΑΣΟΚ), ότι οι καταγγελίες εναντίον των ανθρώπων του για «παιχνίδια» στο Χρηματιστήριο ήταν... «συνωμοσία»; Εκεί δεν ήταν που μιλούσε για «τεχνητή οξύτητα», για «απόπειρα διχασμού του λαού», για «απόπειρα κατασυκοφάντησης του ΠΑΣΟΚ», για «δήθεν μεγάλα σκάνδαλα»;
Λόγια του εκλεκτού σας δεν είναι αυτά; Λιβανιστήρια!