Διαμαρτυρήθηκαν για την πολιτική κυβέρνησης και ΕΕ, που οδηγεί στον αφανισμό τους
Από τη χτεσινή κινητοποίηση των κτηνοτρόφων στους δρόμους της Κατερίνης |
Οι κτηνοτρόφοι συγκεντρώθηκαν στις 11 το πρωί στην ΚΕΓΕ και στη συνέχεια, σχηματίζοντας κομβόι αυτοκινήτων, μετέβησαν στη Νομαρχία της Πιερίας, όπου αντιπροσωπεία της Συντονιστικής Επιτροπής Αγώνα συναντήθηκε με τον νομάρχη, Γ. Παπαστεργίου. Επίσης, ομάδα κτηνοτρόφων σε μια συμβολική κίνηση για τις πολύ χαμηλές τιμές των προϊόντων τους, οδήγησαν κοπάδι προβάτων στο χώρο της νομαρχίας και λίγο αργότερα, αγανακτισμένοι, έχυσαν δοχεία με γάλα στην είσοδο της νομαρχίας. Μετά τη σύντομη σύσκεψη με τον νομάρχη ο εκπρόσωπος των κτηνοτρόφων, Γ. Σκούφας, δήλωσε στους συναδέλφους του ότι συζητήθηκαν τα προβλήματά τους που σχετίζονται με τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση. «Διαβεβαιώσεις πήραμε από το νομάρχη αλλά περιμένουμε και υλοποίηση των διαβεβαιώσεων σε ζητήματα που τον αφορούν», τόνισε. «Οι επιδοτήσεις από την ΕΕ για την κτηνοτροφία είναι μειωμένες κατά 61%. Και μόνο το γεγονός αυτό είναι ικανό να σηματοδοτήσει την αγωνία και την κραυγή ζωής των κτηνοτρόφων της Πιερίας», πρόσθεσε. Περιγράφοντας την κατάσταση που αντιμετωπίζει σήμερα ο κτηνοτρόφος της Πιερίας σημείωσε: «Οι τιμές του γάλακτος είναι καθηλωμένες εδώ και τρία χρόνια στις 150 δρχ. και πιεζόμαστε από τους εμπόρους και δίνουμε τα προϊόντα μας τζάμπα. Πενήντα τοις εκατό μείωση της ποσότητας του γάλακτος φέτος στην Πιερία, ψόφια ζώα στα μαντριά που θάφτηκαν και ακόμη δεν έγινε καταμέτρηση θανόντων ζώων. Συνεχίζουμε ενωμένοι τον αγώνα μας».
Ο νομάρχης από την πλευρά του διαβεβαίωσε τους συγκεντρωμένους ότι η ΝΑ Πιερίας θα αγωνιστεί μαζί τους για να λυθούν τα προβλήματα των κτηνοτρόφων.
Με το ψήφισμά τους οι συγκεντρωμένοι κτηνοτρόφοι απαιτούν να ξεκινήσουν τώρα οι διαδικασίες για αποζημιώσεις από τον παγετό, που εξαιτίας του μειώθηκε η παραγωγή γάλακτος από 30% έως 50%, και να αποζημιωθούν οι συνάδελφοί τους που είχαν αποβολές και θανάτους μικρών και ενήλικων ζώων. Επίσης, ζητούν κονδύλια για την κτηνοτροφία από τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση, καθορισμό κατώτερης τιμής στις 320 δρχ. το πρόβειο και 210 δρχ. το γίδινο γάλα ανά κιλό, καθορισμό κατώτερης τιμής στις 2.000 δρχ. το κιλό για τα αμνοερίφια με υποχρεωτικό ανώτερο ποσοστό κέρδους για τους μεσάζοντες 30%, επέκταση του κανονισμού του ΕΛΓΑ για αρρώστιες στην κτηνοτροφία, να μην ιδιωτικοποιηθεί η γαλακτοβιομηχανία ΔΩΔΩΝΗ κ.ά.
Ανακοίνωση της ΝΕ Αρτας του ΚΚΕ
Πλήγμα για τους επαγγελματίες ψαράδες αποτελεί η απόφαση της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Αρτας να απαγορεύσει, με αφορμή τον παγετό, την αλιεία στις λιμνοθάλασσες του Αμβρακικού κόλπου. Το γεγονός αυτό επισημαίνει σε ανακοίνωσή της η Νομαρχιακή Επιτροπή Αρτας του ΚΚΕ, τονίζοντας πως τα προβλήματα των λιμνοθαλασσών και των αλιευμάτων δεν αντιμετωπίζονται με τέτοιου είδους αποφάσεις και απαγορεύσεις.
Στην ανακοίνωση της ΝΕ Αρτας του ΚΚΕ τονίζεται ότι η ανυπαρξία συγκεκριμένων προληπτικών έργων είχε σαν αποτέλεσμα, εξαιτίας των πρόσφατων παγετών, να καταστραφεί ολοσχερώς ο γόνος με επίπτωση να μην υπάρχουν ψάρια στις λιμνοθάλασσες του Αμβρακικού Κόλπου για πολλά χρόνια. Παράλληλα, εκφράζεται η αντίθεση σε αυτή την απόφαση, που στρέφεται βασικά ενάντια στα πενιχρά εισοδήματα των ελεύθερων επαγγελματιών ψαράδων, ενώ ακόμα καλείται η κυβέρνηση:
Τέλος, η Νομαρχιακή Επιτροπή Αρτας του ΚΚΕ σημειώνει στην ανακοίνωσή της πως αν δοθούν τα απαραίτητα κονδύλια και γίνουν συγκεκριμένα έργα υποδομής, ώστε να προστατευτεί ο Αμβρακικός και οι λιμνοθάλασσές του από τη μόλυνση, υπάρχουν τα περιθώρια όχι μόνο οι σημερινοί ψαράδες, αλλά και χιλιάδες άλλοι, να διαμορφώσουν ένα ικανοποιητικό εισόδημα.
Σύσκεψη των συνδικαλιστικών εκπροσώπων των εργαζομένων σε συνεταιριστικές οργανώσεις πραγματοποιήθηκε στο Εργατικό Κέντρο Θεσσαλονίκης, με στόχο το συντονισμό δράσης όλων των εργαζομένων του κλάδου μετά την απόφαση της κυβέρνησης να προχωρήσει στην ιδιωτικοποίηση της ΑΤΕ και τις συνεπαγόμενες αρνητικές εξελίξεις στις θυγατρικές εταιρίες της Τράπεζας.
Συμφωνήθηκε να αναληφθούν από κοινού αγωνιστικές πρωτοβουλίες, που θα γίνουν συγκεκριμένες σε επόμενη συνάντηση των φορέων, όπως κινητοποίηση όλων των εργαζομένων στη Θεσσαλονίκη, μετάβασή τους στα αρμόδια υπουργεία στην Αθήνα κι άλλες μεγάλες πόλεις. Οι άξονες των αιτημάτων τους αποφασίστηκε να είναι οι παρακάτω:
Οπως δήλωσε ο πρόεδρος του σωματείου εργαζομένων της ΑΓΝΟ Φ. Γεωργουδάκης, στο δεύτερο δεκαπενθήμερο του Γενάρη θα πραγματοποιηθεί μια ακόμη ευρύτερη σύσκεψη των εκπροσώπων των εργαζομένων από όλα τα συνεταιριστικά εργοστάσια και επιχειρήσεις που πλήττονται από την απόφαση ιδιωτικοποίησης της ΑΤΕ, όπου θα πάρουν μέρος και εκπρόσωποι των αγροτών, των τραπεζοϋπαλλήλων κλπ. «Θα επιχειρήσουμε μια ευρύτερη συνεργασία που θα περιλαμβάνει όλους τους συνεταιριστικούς υπαλλήλους, τους εργαζόμενους στην τράπεζα, τους παραγωγούς με σκοπό να συντονιστεί ο αγώνας μας και να αρχίσουμε σειρά κινητοποιήσεων», τόνισε.
Διά της δικαστικής οδού θα διεκδικήσουν αγρότες του νομού Σερρών την επιστροφή των χρημάτων που παράνομα παρακράτησαν από τις επιδοτήσεις οι Ενώσεις Αγροτικών Συνεταιρισμών του νομού (ΕΑΣ Σερρών και ΕΑΣ Βισλατίας) για τα επιδοτούμενα προϊόντα (καπνός, σιτηρά, ελαιόλαδο κ.ά.).
Για το θέμα αυτό συγκροτήθηκε επιτροπή αγροτών και ορίστηκε και πληρεξούσιος δικηγόρος. Οπως έγινε γνωστό, δε θα υπάρξει καμία επιβάρυνση δικαστικών εξόδων για όσους αγρότες αποφασίσουν να διεκδικήσουν τα χρήματα που τους παρακρατήθηκαν, δικαστικώς. Να σημειωθεί ότι οι Ενώσεις παρακρατούν από τους παραγωγούς 2 έως 3% από τις επιδοτήσεις. Μάλιστα φέτος η ΠΑΣΕΓΕΣ και η πλειοψηφία των Ενώσεων, με τη συνεργασία της προς ιδιωτικοποίηση ΑΤΕ, κυκλοφόρησαν και έντυπα - πάγιες εντολές εξουσιοδότησης - τα οποία καλούνταν να υπογράψουν εκβιαστικά οι αγρότες, για να γίνουν αυτόματα από την τράπεζα οι παρακρατήσεις από τις επιδοτήσεις.