Εντατικοποίηση μέχρι λιποθυμίας. Απολύσεις και δυσμενείς αλλαγές ειδικότητας. Καταπάτηση ωραρίου και δικαιωμάτων. Κόλαση το εργασιακό περιβάλλον
"Δε μαθαίνουμε αν έγινε κάποιο εργατικό ατύχημα, παρά μόνο αν δούμε λίγο αίμα που ξεχάστηκε να σκουπιστεί ή αν λείψει κάποιος συνάδελφος μέρες"!
Οχι, δεν πρόκειται για κάποιο στίχο από τα τραγούδια των μεταναστών στη Γερμανία τις δεκαετίες του '50 και του '60. Πρόκειται για το εργασιακό καθεστώς που βιώνουν 1.100 περίπου εργάτες στην "καρδιά" της πρωτεύουσας, στο συγκρότημα τριών εργοστασίων της ΕΤΜΑ!Μιας επιχείρησης που έχει μείνει στη συνείδηση του κόσμου, με το χαρακτηρισμό "γκέτο", μπροστά στις πύλες του οποίου δολοφονήθηκε βάρβαρα πριν 16 χρόνια η νεαρή φοιτήτρια της Παντείου και μέλος της ΚΝΕ, Σωτηρία Βασιλακοπούλου.Ενα γκέτο, που "εκσυγχρονίζεται", ακολουθώντας με βήμα ταχύ τις συνταγές της "Λευκής Βίβλου", επιβάλλοντας υπερεντατικοποίηση, δυσμενείς αλλαγές ειδικότητας, καταπάτηση του ωραρίου και τελευταία δεκάδες απολύσεις.
Οι φήμες που κυκλοφορούν ανάμεσα στους εργαζόμενους από στελέχη της επιχείρησης, κάνουν λόγο ότι θα απολυθούν συνολικά 200 άτομα.Ηδη έχουν ξεκινήσει σταδιακά να απολύονται κατά ομάδες από διάφορα τμήματα. Η αιτιολογία που προβάλλεται είναι ότι δεν υπάρχει δουλιά. Ομως μόλις πριν 2 - 3 μήνες δημιουργήθηκε και νέο τμήμα και αγοράστηκαν και νέες μηχανές. Σύμφωνα δε με πληροφορίες, οι επενδύσεις αυτές θα ήταν επιδοτούμενες απ' το δημόσιο, όμως η επιδότηση δε δόθηκε και η επιχείρηση ξεκίνησε εκβιαστικά τις απολύσεις...
Παράλληλα με τις απολύσεις και κάτω από ένα κλίμα απόλυτης τρομοκρατίας, έχουν αρχίσει και οι "εκπτώσεις" στα εργατικά δικαιώματα. Για παράδειγμα σε ορισμένα τμήματα υποχρεώνονται να δουλεύουν τα Σαββατοκύριακα, χωρίς να τους καταβάλλεται - όπως ορίζει ο νόμος - προσαυξημένο το ημερομίσθιο, ενώ τα ρεπό που δικαιούνται οι εργαζόμενοι, τα μεταφέρουν στο μέσο της βδομάδας.
Η εντατικοποίηση φτάνει τα άκρα. Από 6 - 7 μηχανές που δούλευε μια εργάτρια για παράδειγμα, τώρα υποχρεώνεται να δουλεύει ταυτόχρονα 10. Στο ίδιο τμήμα που συμβαίνουν αυτά, ανακοινώθηκε στις εργάτριες πως θα δουλεύουν μόλις 2 μέρες τη βδομάδα!
Η επιχείρηση κατάργησης δικαιωμάτων έχει και συνέχεια, με τις δυσμενείς αλλαγές ειδικότητας και με προφανή στόχο να εξωθήσουν τον εργαζόμενο να φύγει μόνος του. Για παράδειγμα, ειδικευμένοι τεχνικοί - με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας και συνήθως κάποιας ηλικίας - αναγκάζονται να δουλεύουν σαν ανειδίκευτοι εργάτες και να μεταφέρουν κιβώτια!
Αποκαλυπτικό δείγμα γραφής της απάνθρωπης στάσης της εταιρίας απέναντι στους εργαζόμενους είναι το παρακάτω περιστατικό. Ενας 50άρης μηχανικός που εργαζόταν για πάρα πολλά χρόνια στο εργοστάσιο, του άλλαξαν πριν λίγες μέρες ειδικότητα και τον βάζουν να μεταφέρει κιβώτια. Ο άνθρωπος δεν άντεξε την πίεση της δουλιάς, λιποθύμησε και μεταφέρθηκε επειγόντως στο νοσοκομείο με νευρικό σοκ. Ταυτόχρονα του έστειλαν και την απόλυση στο σπίτι!
Ομως δεν είναι ο μόνος. Αλλος ένας εργάτης, κάτω απ' τις ίδιες συνθήκες εντατικοποίησης, μεταφέρθηκε την περασμένη βδομάδα με έμφραγμα στο Κρατικό Νοσοκομείο Νίκαιας, όπου και ακόμα νοσηλεύεται.
Οι συνθήκες εργασίας είναι αφόρητες, από τις υψηλές θερμοκρασίες (από 35 ως 50 βαθμούς Κελσίου), τη μεγάλη υγρασία, αλλά και τις χημικές ουσίες που χρησιμοποιούνται για να παραχθεί το τεχνητό μετάξι. Το τσούξιμο στα μάτια, τα εγκαύματα, οι διάφορες δερματοπάθειες, είναι καθημερινό φαινόμενο. Οπως και οι καρδιοπάθειες που αυξάνουν και τείνουν να εξελιχθούν σε επαγγελματική ασθένεια. Παρ' όλα αυτά, δεν υπάρχει εξαερισμός, το ασθενοφόρο που έχει αγοράσει η εταιρία είναι ακινητοποιημένο και ο γιατρός εργασίας εμφανίζεται μια φορά τη βδομάδα και δε γίνεται λόγος για ειδικά μέτρα προστασίας της ζωής των εργατών.
Η εταιρία παράγει με χημικές ουσίες τεχνητό μετάξι, όμως δεν υπάγεται στις χημικές βιομηχανίες, αλλά στην κλωστοποιία. Ο λόγος προφανής. Δεν καταβάλλονται βαριά και ανθυγιεινά ένσημα και κάθε άλλο δικαίωμα που απορρέει, απ' την αναγνώρισή του, ως χημικό εργοστάσιο.
Ντ. Ν.
Μ. Ε.
Στο "εδώλιο" οδηγείται σήμερα ο αγώνας για το μεροκάματο και τη σωτηρία της επιχείρησης, που κάνουν οι 600 εναπομείναντες εργαζόμενοι της "Χαλυβουργικής".Στις 12 το μεσημέρι εκδικάζεται στο μονομελές Πρωτοδικείο Αθήνας η αίτηση ασφαλιστικών μέτρων της εταιρίας, όπου με σαθρά επιχειρήματα και με προφανή στόχο να κάμψει την αγωνιστικότητά τους, ζητά να κηρυχτούν οι κινητοποιήσεις τους παράνομες και καταχρηστικές!
Παρά το γεγονός ότι ήδη έχει κλείσει το τμήμα ηλεκτρικών κλιβάνων - απ' τα σημαντικότερα στην παραγωγική διαδικασία και 250 εργάτες απολύθηκαν. Παρά το ότι κλείνει ένα απ' τα τμήματα παραγωγής σιδήρου και άλλοι 120 εργάτες ετοιμάζεται να πεταχτούν στο δρόμο. Παρά το ότι το σύνολο του προσωπικού (200 άτομα) του ελασματουργείου έχει τεθεί σε διαθεσιμότητα, η εταιρία απαιτεί την ποινικοποίηση των απεργιακών κινητοποιήσεων, επικαλούμενη ότι οι εργάτες αποβλέπουν να "διαλύσουν το εργοστάσιο" και ότι οι συνδικαλιστές "υπερέβησαν τα όρια"!
Το αποκορύφωμα του θράσους είναι η απαίτηση για προσωπική κράτηση ενός έτους, όχι μόνο των σημερινών επικεφαλής του σωματείου, αλλά και αυτών που θα εκλεγούν στο μέλλον!
Συγκέντρωση στις 8.30 το πρωί στο εργοτάξιο της Ομόνοιας και στη συνέχεια πορεία προς τα αρμόδια υπουργεία Εργασίας, ΠΕΧΩΔΕ και Οικονομικών πραγματοποιούν σήμερα οι εργαζόμενοι στο μετρό Αθήνας,απαιτώντας την άμεση έναρξη των εργασιών και την ανάκληση των 193 διαθεσιμοτήτων. Η συγκέντρωση πραγματοποιείται στα πλαίσια τετράωρων στάσεων εργασίας ανά βάρδια (8π.μ. - 12μ, 4μ.μ. - 8μ.μ. και 2π.μ. - 6π.μ.) που έχουν κηρύξει το Συνδικάτο Οικοδόμων Αθήνας και το Παράρτημα Εργαζομένων στο μετρό.
Παράλληλα σήμερα έχει καθοριστεί συνάντηση των διοικήσεων Συνδικάτου και παραρτήματος με τους εκπροσώπους της κατασκευάστριας κοινοπραξίας, "Ολυμπιακό Μετρό".Οι εργαζόμενοι προειδοποιούν με κλιμάκωση των κινητοποιήσεων αύριο Τρίτη και μεθαύριο Τετάρτη, αν δεν υπάρξει θετική απάντηση στα αιτήματά τους.
Οι κινητοποιήσεις είναι η απάντηση των εργαζομένων στην προκλητική στάση της κυβέρνησης και ειδικότερα του υπουργού ΠΕΧΩΔΕ, Κ. Λαλιώτη,που αν και δεσμεύτηκε στις 4 Σεπτέμβρη να ξεκινήσουν οι εργασίες εντός 10 ημερών και να ανακληθούν οι διαθεσιμότητες, το έργο συνεχίζει να είναι "παγωμένο", ενώ οι διαθεσιμότητες από 128 έφτασαν στις 193.
Με ανακοίνωσή τους, Συνδικάτο και παράρτημα, απαιτούν να σταματήσει η προσπάθεια χρησιμοποίησης των εργαζομένων και απ' τις δυο πλευρές (κοινοπραξία και δημόσιο) για σκοπιμότητες και δηλώνουν την απόφασή τους να συνεχίσουν τον αγώνα μέχρι να δικαιωθούν.