Τετάρτη 23 Ιούνη 1999
Σελ. /28
ΕΛΛΑΔΑ - ΤΣΕΧΙΑ 72-83
Με την πλάτη στον τοίχο

Η Εθνική μας, μετά την ήττα από την Τσεχία παίζει σήμερα το τελευταίο της χαρτί με αντίπαλο τη Λιθουανία

Σε εφιάλτη τείνουν να μεταμορφωθούν τα όνειρα της Εθνικής ομάδας για διάκριση στο Ευρωμπάσκετ της Γαλλίας, αφού η νέα δεύτερη ήττα από την Τσεχία με 83-72 φέρνει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με την πλάτη στον τοίχο, όσον αφορά το μέλλον του στη διοργάνωση. Και αυτό γιατί στο σημερινό παιχνίδι με τη Λιθουανία η χώρα μας θα πρέπει να νικήσει οπωσδήποτε για να πάρει έστω σαν τρίτη ομάδα από τον Δ όμιλο την πρόκριση για τη Β φάση. Σε διαφορετική περίπτωση, τα πάντα τελειώνουν σήμερα...

Για άλλη μια φορά η Τσεχία αποδείχτηκε "ο κακός δαίμονας" για την ελληνική ομάδα. Οι αντίπαλοί μας παίζοντας με ανεβασμένη ψυχολογία από τη νίκη τους στην πρεμιέρα επί της Λιθουανίας και χρησιμοποιώντας άριστα για άλλη μια φορά το όπλο τους, που είναι τα σουτ από την περιφέρεια, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Μια νίκη ιδιαίτερα πολύτιμη για αυτούς, αφού τους δίνει το δικαίωμα να φιγουράρουν στη Β φάση Ευρωμπάσκετ μετά από πολλά χρόνια. Κορυφαίος για άλλη μια φορά ήταν ο Μπάρντον και τα "φαρμακερά" του τρίποντα, που "εκτέλεσαν" την ελληνική άμυνα.

Αντίθετα η Εθνική μας για άλλη μια φορά δεν κατάφερε να βρει τον καλό της εαυτό. Το άγχος των διεθνών μας και τα πολλά λάθη στην επίθεση δεν έλειψαν ούτε από το χτεσινό αγώνα. Παρά το γεγονός ότι η εικόνα στα σουτ από την περιφέρεια ήταν σαφώς καλύτερη από αυτή του αγώνα με τη Γερμανία, εντούτοις για άλλη μια φορά οι παίκτες του Κώστα Πετρόπουλου δεν είχαν την ψυχραιμία να κρατήσουν μια υπέρ τους διαφορά. Συγκεκριμένα, αν και βρέθηκαν να χάνουν και με 10 πόντους διαφορά στις αρχές του παιχνιδιού (20-10 στο 9), ανέκαμψαν και στο ημίχρονο ήταν ένα πόντο πίσω (33-34). Στην επανάληψη χάρις στην ευστοχία του Κορωνιού από την περιφέρεια, αλλά και τις διεισδύσεις του Γιαννούλη "πήραν κεφάλι" στο σκορ φθάνοντας τη διαφορά μέχρι και έξι πόντους (47-41) στα μισά του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο όμως φάνηκε να κολλάει... με αποτέλεσμα οι Τσέχοι να πλησιάζουν στο σκορ και στο τέλος να παίρνουν άνετα τη νίκη.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπουντούρης 9, Παπανικολάου 20, Σιγάλας 5, Κορωνιός 16, Σούλης 3, Τσακαλίδης, Γιαννούλης 19, Καράγκουτης.

ΤΣΕΧΙΑ: Ζούντεκ, Βάχαλα 5, Γ. Βελπ 13, Κλάπτεκ 4, Οκατς 4, Μπάρντον 24, Τερμπλ 6, Νόβακ 7, Βέκτσα 20.

ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Τα... χρειάστηκαν οι Ρώσοι

Η Ρωσία επικράτησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της Ουγγαρίας με 73 - 72. Νίκη των Λιθουανών επί της Γερμανίας. Τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Τουρκία, που επικράτησε της Κροατίας και προκρίθηκε στη Β' φάση

Τον... Χάρο με τα μάτια της είδε η Ρωσία στο χτεσινό παιχνίδι με την Ουγγαρία, αλλά τελικά χάρη στην εμπειρία των παικτών της κατάφερε να χαμογελάσει τελευταία αφού επικράτησε με 73 - 72. Δυο εύστοχες βολές του Καράσεφ στο τελευταίο δευτερόλεπτο και ενώ το σκορ ήταν 72 - 71 υπέρ των Ούγγρων ήταν αυτές που έκριναν τον αγώνα.

Οι αξιόμαχοι "μαγιάροι" ξεκίνησαν πολύ καλά του αγώνα, αλλά οι Ρώσοι μετά το πρώτο πεντάλεπτο επέβαλαν το ρυθμό τους παίρνοντας στο ημίχρονο μια διαφορά 5 πόντων (35 - 30). Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε, αφού οιΡώσοι φάνηκαν να αδιαφορούν κάπως και έτσι οι Ούγγροι που δεν κατέθεσαν τα όπλα πέρασαν μπροστά στο σκορ φτάνοντας τη διαφορά και στους πέντε πόντους (67 - 62 2 πριν τη λήξη). Η απειρία... μίλησε κάτι που φαίνεται χαρακτηριστικά και από το ποσοστό στις βολές (1/6). Η νίκη και η ανακούφιση ήρθαν για τους Ρώσους 1 πριν τη λήξη με ένα φάουλ που έγινε στον Καράσεφ. ΡΩΣΙΑ: Καράσεφ 14, Κουντέλιν 21, Κισούριν 10, Πασούτιν 6, Τιχονένκο 2, Μπάμπκοφ 4, Αβλεεφ 5, Πανόφ 5 και Νόσοφ 6.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Σίτκου 3, Μπέντζε 3, Κάλμαν 14, Ντάβιντ 17, Γκούλιας 15, Μέζαρος 16 και Τσιγκλέρ 4.

Οταν ζεστάθηκαν... νίκησαν

Οταν οι Λιθουανοί βρήκαν το... χέρι τους στην επανάληψη τα πάντα έγιναν πιο εύκολα γι' αυτούς στο χτεσινό παιχνίδι με τη Γερμανία, την οποία νίκησαν με 84 - 74 κάνοντας έτσι τη ρελάνς για τη χτεσινή αναπάντεχη ήττα τους από την Τσεχία.

Με τον αέρα της πρώτης τους νίκης επί της χώρας μας οι Γερμανοί ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι παίρνοντας μια διαφορά 8 πόντων στο ξεκίνημα (10 - 8) αλλά λίγο πριν το ημίχρονο οι Λιθουανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ (32 - 32).

Με την έναρξη της επανάληψης το σκηνικό άλλαξε όταν η περιφέρεια των Λιθουανών με κορυφαίο τον Στομπέργκας άρχισε να ζεσταίνεται... Παράλληλα λίγο πριν το φινάλε η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας πήρε μια διαφορά ασφαλείας 9 πόντων (76 - 67) την οποία κράτησε μέχρι το τέλος.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Ρεντλ 4, Λούτσκε 3, Νίρεμπεργκ 3, Μπογκόγιεβιτς 6, Βούχερερ 9, Τόμιτς 7, Φέμερλιγκ 11, Τεντεργκέ 1, Αριγκμπάμπου 2, Οκουλάγια 11, Νέες 1, Νοβίτσκι 16.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Ζουκάουσκας 6, Μασιούλις 6, Στομπέργκας 24, Μαρτσουλιόνις 6, Ζουκάουσκας Ε 2, Αντομάιτις 14, Σαμπόνις 20, Καρνισόβας 5, Εϊνίκις, Μασκουλιούνας 1.

Η Τουρκία την έκπληξη

Η μεγάλη έκπληξη δεν έλειψε ούτε από τη δεύτερη μέρα των αγώνων, αφού η Τουρκία από χτες φιγουράρει στη Β φάση της διοργάνωσης αφού έκανε τη μεγάλη έκπληξη και επικράτησε της Κροατίας 70 - 63 για το Γ όμιλο.

Για τον Α όμιλο είχαμε: Γιουγκοσλαβία - ΠΓΔΜ 83 - 68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Κοντά σε συμφωνία

Κοντά σε συμφωνία βρίσκονται ο Στέλιος Γιαννακόπουλος και ο Ολυμπιακός. Χτες ο παίκτης συναντήθηκε με τον διευθύνοντα σύμβουλο της πειραϊκής ΠΑΕ, Γιώργο Λούβαρη, και η διαφορά τους δεν είναι μεγάλη. Ο παίκτης θέλει 130 εκατομμύρια το χρόνο για νέο συμβόλαιο, ενώ οι "ερυθρόλευκοι" αντιπρότειναν 100 εκατομμύρια. Η διαφορά δεν είναι μεγάλη και εντός των προσεχών ημερών στο νέο ραντεβού αναμένεται οι δυο πλευρές να δώσουν τα χέρια.

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Ξεκίνησαν, χτες, οι προκριματικοί αγώνες του 4ου τουρνουά "Γκραντ Σλαμ" του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ ανδρών και γυναικών, με τη συμμετοχή ομάδων χωρισμένων σε δύο γκρουπ, Αθηνών και Θεσσαλονίκης. Για τους άνδρες, οι ομάδες που θα πάρουν το εισιτήριο για την τελική φάση του τουρνουά, η διεξαγωγή της οποίας θα γίνει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στο Λευκό Πύργο Θεσσαλονίκης, θα είναι 8, αφού από τις 32 ομάδες που θα λάβουν μέρος θα προκριθούν τέσσερις από κάθε γκρουπ.

ΟΦΟΠ
Νέα Ολυμπιακή κίνηση

Την αναβάθμιση του Ολυμπιακού κινήματος θα επιδιώξει ο νεοϊδρυθέν Ομιλος Φίλων Ολυμπιακού Πνεύματος (ΟΦΟΠ) που χθες σε συνέντευξη Τύπου ανέπτυξε τους στόχους του. Οπως ανέφερε ο αντιπρόεδρος του ομίλου Μιχάλης Μαστρανδρέας: "Ο ΟΦΟΠ έχει τάξει ως αποστολή του να συμβάλει, με τις μικρές του δυνάμεις, πρώτα κατά δυνατόν στο φρεσκάρισμα του πνευματικού πολιτισμού. Θα βοηθήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2004 να είναι ξεχωριστοί και να αναβαθμίσουν την ιδέα του Ολυμπισμού".

Πρόεδρος του ομίλου είναι ο Κ. Αγγελόπουλος, ενώ αριθμεί ακόμη άλλα 24 μέλη.

ΣΤΙΒΟΣ
Αστέρια στο Καυτατζόγλειο

Μεγάλα ονόματα θα πάρουν μέρος σήμερα στο Διεθνές Ολυμπιακό Μίτινγκ που διοργανώνει κάθε χρόνο ο ΣΕΓΑΣ σε μνήμη του Βαλκανιονίκη και αγωνιστή της ειρήνης Γρ. Λαμπράκη, στο Καυτατζόγλειο Στάδιο της Θεσσαλονίκης.

Υστερα από τις μεγάλες κόντρες των "Τσικλητηρείων", σειρά έχει το μίτινγκ στη Θεσσαλονίκη. Τα σημαντικότερα ονόματα των αθλητών που θα πάρουν μέρος στους αγώνες είναι: 100 μ.: Χοϊδης, Αλεξόπουλος, Παυλακάκης, 200 μ.: Παναγιωτόπουλος, ΥΨΟΣ: Κοκότης, 400 μ.: Κεντέρης, μήκος: Κουκοδήμος, Βασδέκης, ΣΦΥΡΑ: Αστάπκοβιτς Ι. και Αστάπκοβιτς Κ., Πολυχρονίου. Η μεγαλύτερη κόντρα από τα αθλήματα θα γίνει στο τριπλούν όπου ο Ρώσος Καπούστιν θα προσπαθήσει να κρατήσει την πρωτιά που κέρδισε στα "Τσικλητήρεια" από τον Βρετανό Εντουαρντς. Στο ίδιο άθλημα συμμετέχει και ο Ελληνας Μελέτογλου.

Από τις γυναίκες ξεχωρίζουν οι παρακάτω: 100 μ.: Θάνου, Κόφφα, ΥΨΟΣ: Μπακογιάννη, ΜΗΚΟΣ: Ξάνθου, ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ: Τσιλιγκίρη, ΔΙΣΚΟΣ: Κελεσίδου, Τσικούνα, Βόγγολη.

Το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής:ΣΦΥΡΑ (Α) 17.00, ΥΨΟΣ (Α) 17.45, ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ (Γ) 18.00, ΜΗΚΟΣ (Γ) 18.15, 400 μ. εμπ. (Γ) 18.15, ΔΙΣΚΟΣ (Γ) 18.30, 400 μ. εμπ. (Α) 18.35, 1.500 μ. (Γ) 18.55, ΣΦΑΙΡΑ (Α) 19.00, ΜΗΚΟΣ (Α) 19.15, 100 μ. (Γ) 19.15, 100 μ. (Α) 19.30, ΥΨΟΣ (Γ) 19.40, 800 μ. (Α) 19.50, ΑΚΟΝΤΙΟ (Α) 20.00, 400 μ. (Γ) 20.10, ΤΡΙΠΛΟΥΝ (Α) 20.15, 400 μ. (Α) 20.25, 200 μ. (Γ) 20.40, 200 μ. (Α) 20.50, 3.000 μ. (Α) 21.05.

Νίκησαν τα φαβορί στην πρεμιέρα

Τα πάνω - κάτω έφερε η Κροατία στον αγώνα της πρεμιέρας με την Ιταλία για τον Γ όμιλο, αφού αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 19 πόντους (48-29), εντούτοις επικράτησε στο τέλος με 70-68. Η παρέα του Τόνι Κούκοτς, παίζοντας πολύ καλά στην επανάληψη, δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να πάρει στο τέλος αυτό που ήθελε.

Με τον Κούκοτς να αναλαμβάνει χρέη πλέι μέικερ, άρχισε να κλείνει η ψαλίδα του σκορ, ενώ στα τελευταία λεπτά η ψυχραιμία των Κροατών ήταν αυτή που τους έδωσε τη νίκη. Μοιραίος παίκτης για τους Ιταλούς ήταν ο Κάρλτον Μάγερς, που αστόχησε δυο φορές σε σουτ, τη μια όταν το σκορ ήταν 68-69 υπέρ των Κροατών και την άλλη επτά δέκατα του δευτερολέπτου, αφού οι Ιταλοί είχαν την τελευταία επίθεση δικιά τους.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της πρεμιέρας σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Α Ομιλος: Γαλλία - ΠΓΔΜ 71-67, Β ΟΜΙΛΟΣ: Ουγγαρία - Ισπανία 75-84.