Τετάρτη 23 Ιούνη 1999
Σελίδα 27
Νίκησαν τα φαβορί στην πρεμιέρα

Τα πάνω - κάτω έφερε η Κροατία στον αγώνα της πρεμιέρας με την Ιταλία για τον Γ όμιλο, αφού αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 19 πόντους (48-29), εντούτοις επικράτησε στο τέλος με 70-68. Η παρέα του Τόνι Κούκοτς, παίζοντας πολύ καλά στην επανάληψη, δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να πάρει στο τέλος αυτό που ήθελε.

Με τον Κούκοτς να αναλαμβάνει χρέη πλέι μέικερ, άρχισε να κλείνει η ψαλίδα του σκορ, ενώ στα τελευταία λεπτά η ψυχραιμία των Κροατών ήταν αυτή που τους έδωσε τη νίκη. Μοιραίος παίκτης για τους Ιταλούς ήταν ο Κάρλτον Μάγερς, που αστόχησε δυο φορές σε σουτ, τη μια όταν το σκορ ήταν 68-69 υπέρ των Κροατών και την άλλη επτά δέκατα του δευτερολέπτου, αφού οι Ιταλοί είχαν την τελευταία επίθεση δικιά τους.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της πρεμιέρας σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Α Ομιλος: Γαλλία - ΠΓΔΜ 71-67, Β ΟΜΙΛΟΣ: Ουγγαρία - Ισπανία 75-84.