Τρίτη 29 Γενάρη 2019
Σελ. /28
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUPER LEAGUE
Κορύφωση της δράσης και του ανταγωνισμού

Αλλη μια νίκη στην πορεία του προς τον τίτλο πέτυχε ο ΠΑΟΚ, επί του ΟΦΗ στην Τούμπα

Η κορύφωση του πρωταθλήματος της Super League, που - στο δεύτερο μισό του πια - μπαίνει στην καθοριστική φάση κατά την οποία κρίνονται ο τίτλος, οι ευρωπαϊκές θέσεις και η παραμονή στην κατηγορία, δείχνει να οξύνει και τον εξωαγωνιστικό ανταγωνισμό, κυρίως σε ό,τι αφορά ομάδες με κοινούς στόχους. Ετσι, στη 18η αγωνιστική, για άλλη μια φορά, τα περισσότερα ή λιγότερα σοβαρά διαιτητικά λάθη αποτέλεσαν την αφορμή για νέες αντιπαραθέσεις μεταξύ διοικήσεων συλλόγων, είτε μέσα από επίσημες ανακοινώσεις είτε ανεπίσημα, μέσω δημοσιεύματα. Ολα αυτά λίγο πριν τα απανωτά ντέρμπι στην κορυφή αλλά και τις κρίσιμες αναμετρήσεις για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Στην τελευταία αγωνιστική ξεχώρισαν οι εκτός έδρας νίκες του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ, το νέο «τρίποντο» για τη Λαμία και η νέα «γκέλα» για τον Παναθηναϊκό.

Στην Τρίπολη ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του, με 2-0 επί του Αστέρα (Φορτούνης 28', Χριστοδουλόπουλος 50'). Οι γηπεδούχοι δεν προέβαλαν ουσιαστική αντίσταση και πιστοποίησαν ότι διανύουν παρατεταμένη περίοδο αγωνιστικής κρίσης.

Σημαντικό «διπλό» πήρε και η ΑΕΚ, με 2-0 επί του Πανιωνίου (Μάνταλος 14', Πόνσε 92'). Η «Ενωση» ήταν σαφώς λιγότερο εντυπωσιακή σε σχέση με τις προηγούμενες εμφανίσεις της, ενώ οι «κυανέρυθροι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για χέρι του Μάνταλου στο πρώτο γκολ.

Τη «μοναχική» του πορεία στην κορυφή συνέχισε ο ΠΑΟΚ, που με πρωταγωνιστή τον Ακπομ έφτασε σε μία ακόμα επιβλητική νίκη, 4-0 επί του ΟΦΗ στην Τούμπα (Μάτος 24', Ακπομ 35', 80', Ζαμπά 65').

Στη Φθιώτιδα η Λαμία, με τον «αέρα» της πρόκρισης στο Κύπελλο κόντρα στον Παναθηναϊκό, σημείωσε μία ακόμα σημαντική επιτυχία, νικώντας 2-1 τον Ατρόμητο (Τόμας 49', Μπαράλες 77' πέναλτι - Κουλούρης 49'). Οι φιλοξενούμενοι αμφισβήτησαν το πέναλτι που καθόρισε το αποτέλεσμα.

Στο ΟΑΚΑ, Παναθηναϊκός και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1. Οι «πράσινοι» από νωρίς βρέθηκαν να προηγούνται (Μακέντα 2' πέν.) και να παίζουν και με παίκτη παραπάνω, εξαιτίας αποβολής του Γκοΐκοβιτς στη φάση του πέναλτι, αλλά δεν αξιοποίησαν αυτήν την ευνοϊκή κατάσταση. Η Λάρισα των 10 παικτών ισοφάρισε με τον Ντέλετιτς (54') και κράτησε αυτό το σκορ μέχρι τέλους, ενώ στον Παναθηναϊκό ζήτησαν άλλα δύο πέναλτι.

Ζωντανός στη μάχη της παραμονής έμεινε ο Λεβαδειακός με το 1-0 επί του Αρη, ενώ νίκη - ανάσα με το ίδιο σκορ πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του Απόλλωνα Σμύρνης. Στο Αγρίνιο, Παναιτωλικός και Ξάνθη έμειναν στο 0-0.

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 47, Ολυμπιακός 39, ΑΕΚ 33, Ατρόμητος 29, Παναθηναϊκός 24, Ξάνθη 24, Αρης 23, Παναιτωλικός 23, ΑΕΛ 20, Πανιώνιος 19, Αστέρας Τρίπολης 18, Λαμία 17, ΠΑΣ Γιάννινα 17, ΟΦΗ 15, Λεβαδειακός 12, Απόλλων Σμύρνης 6.

Ο ΠΑΟΚ έχει -2 βαθμούς, η ΑΕΚ -3 και ο Παναθηναϊκός -6. Εκκρεμεί η 15η αγωνιστική.

BASKET LEAGUE
«Συνωστισμός» στην τετράδα

Οξύνεται η μάχη για το πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της Basket League μετά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής, από τα οποία προέκυψε τετραπλή ισοβαθμία στις θέσεις 3-6. Ξεχώρισαν οι νίκες του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ και του Προμηθέα επί του Περιστερίου, ενώ μεγάλη νίκη στη μάχη για την παραμονή πέτυχε το Ρέθυμνο στο Λαύριο.

Στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ μετά από εξαιρετική εμφάνιση νίκησε 88-79 την εμφανώς κουρασμένη και αποσυντονισμένη ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι, με όπλα τα ριμπάουντ (42 έναντι 35) και την ευστοχία στα τρίποντα και με πρωταγωνιστή τον Χάτσερ (27 πόντοι), εξασφάλισαν από την αρχή διαφορά ασφαλείας (21-9 στο 10') την οποία δεν απώλεσαν ποτέ.

Σπάζοντας το εντός έδρας αήττητο του Περιστερίου, ο Προμηθέας Πατρών πήρε τη νίκη με 86-79, έχοντας επιθετικό πλουραλισμό (Μπράουν 12 π., Λίποβι 16 π., Παρκς 15 π.) και ευστοχία στα μακρινά σουτ, ενώ για τους γηπεδούχους πάλευε μόνος του ο Γκρέι (31 π.).

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός νίκησε 85-65 τον Αρη, έχοντας μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοσή του. Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» κυριάρχησαν για 20 λεπτά (51-34 ημίχρονο) αλλά στην 3η περίοδο είδαν τη διαφορά τους να εξανεμίζεται, καθώς οι Θεσσαλονικείς με επιμέρους 25-9 μείωσαν σε 60-59! Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές «γκάζωσαν» ξανά και πήραν τη νίκη χωρίς περαιτέρω προβλήματα.

Στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, «ανάσα» πήρε το Ρέθυμνο, που κάνοντας «σεφτέ» στις εκτός έδρας νίκες επιβλήθηκε 94-93 του Λαυρίου στην παράταση (κ.α. 82-82), με πρωταγωνιστή τον Μπαρτ (21 π.) στα τελευταία λεπτά.

Αλλα αποτελέσματα: Πανιώνιος - Ηφαιστος Λήμνου 76-83, Κολοσσός Ρόδου - Χολαργός 75-81, Ολυμπιακός - Κύμη 92-69.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 29, Παναθηναϊκός 28, ΑΕΚ 25, ΠΑΟΚ 25, Περιστέρι 25, Προμηθέας 25, Χολαργός 23, Ηφαιστος 23, Αρης 20, Λαύριο 19, Κύμη 18, Πανιώνιος 18, Ρέθυμνο 18, Κολοσσός Ρόδου 16.

Παναθηναϊκός και Κολοσσός έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.

ΒΟΛΕΪ - ΛΙΓΚ ΚΑΠ «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ»
Ο... συνήθης τίτλος για τον Ολυμπιακό

Επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά, ο Ολυμπιακός κατέκτησε για άλλη μια φορά το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον Φοίνικα Σύρου και στον δεύτερο τελικό, στο κλειστό του Ρέντη, με το ίδιο σκορ του πρώτου αγώνα, 3-1. Ηταν η 5η συνεχόμενη κατάκτηση για τον Ολυμπιακό και 6η στις 8 φορές που έχει διεξαχθεί η διοργάνωση, αποδεικνύοντας την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία.

Μετά τη νίκη του στη Σύρο ο Ολυμπιακός χρειαζόταν δύο σετ για να κατακτήσει το τρόπαιο, αλλά δεν περιορίστηκε σ' αυτό. Παρά τον αιφνιδιασμό από τον Φοίνικα, που πήρε το πρώτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στη σετ επίθεση και στα μπλοκ και έφτασαν στη δεύτερη νίκη, με κορυφαίο τον Νίκο Ζουπάνη, που ξεκίνησε ως βασικός διαγώνιος. Οι δε «Πειρατές», που είχαν ολόκληρο «βουνό» μπροστά τους, πάλεψαν όσο μπορούσαν για το θαύμα αλλά μετά το καλό ξεκίνημα δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-23, 25-21.

FOOTBALL LEAGUE
«Ροπαλιά» Ηρακλή στον Βόλο

Η σπουδαία εκτός έδρας νίκη του Ηρακλή επί του πρωτοπόρου ΝΠΣ Βόλου με 2-0 ξεχώρισε στη 14η αγωνιστική της Football League. Στους κερδισμένους και η Κέρκυρα, που νίκησε 1-0 τον Αιγινιακό εντός έδρας και εκμεταλλευόμενη τη λευκή ισοπαλία στην Κρήτη μεταξύ Πλατανιά και Απόλλωνα Λάρισας πέρασε 2η.

Αλλα αποτελέσματα: Απόλλων Πόντου - Σπάρτη 1-0, Δόξα Δράμας - Κισσαμικός 1-0, ΑΕ Καραϊσκάκης - Εργοτέλης 1-0, Ατρόμητος Σπάτων - Τρίκαλα 1-1, Ηρόδοτος - Παναχαϊκή 0-1.

• Η βαθμολογία: ΝΠΣ Βόλος 32, Κέρκυρα 29, Απόλλων Λάρισας 25, Πλατανιάς 23, Παναχαϊκή 21, Απόλλων Πόντου 21, Ηρακλής 20, Εργοτέλης 20, Δόξα Δράμας 20, Παναχαϊκή 18, ΑΕ Καραϊσκάκης 17, Κισσαμικός 15, Ηρόδοτος 15, Τρίκαλα 12, Σπάρτη 12, Τρίκαλα 12, Αήττητος Σπάτων 9, Αιγινιακός 9.
ΠΟΛΟ
Χαμόγελα για δύο

Με τον Ολυμπιακό και τη Βουλιαγμένη να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα προημιτελικά και τον Εθνικό, παρότι πάλεψε, να μην μπορεί να κάνει την υπέρβαση, ολοκληρώθηκε από ελληνικής πλευράς η φάση των ομίλων στην Ευρωλίγκα πόλο γυναικών.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, συμμετέχοντας στον όμιλο της Πάντοβα, κατέλαβε την 1η θέση και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στον τελευταίο καθοριστικό αγώνα οι «ερυθρόλευκες» ήρθαν ισόπαλες 9-9 με την Πάντοβα, αποτέλεσμα που τους έδωσε την πρωτιά. Προηγουμένως είχαν νικήσει την Ούγκραν (20-6) και τη Ματαρό (12-5).

Στον όμιλο του Κόζιτσε, η Βουλιαγμένη προκρίθηκε ως 2η μετά τις νίκες επί της «οικοδέσποινας» με 17-5, επί της Ραπαλό με 13-5 και επί της Ντουισβάρος με 13-11, ενώ ηττήθηκε από την 1η του ομίλου Σαμπαντέλ με 12-7.

Στον όμιλο που διοργάνωσε στον Πειραιά, ο Εθνικός παρά την καλή αρχή με τη Λιλ (14-5) δεν είχε ανάλογη συνέχεια, αφού υπέστη ήττες από Κατάνια (15-5), Ουρλόφσκα (17-10) και Ουίπεστ (13-11).

Για την πρωτιά η Εθνική ανδρών

Με στόχο τη νίκη που θα της εξασφαλίσει την πρωτιά στον 2ο όμιλο του Europa Cup, η Εθνική ανδρών υποδέχεται σήμερα στον Πειραιά την Ισπανία (19.30) για την 4η αγωνιστική. Η μέχρι τώρα βαθμολογία του ομίλου: Ελλάδα 9, Ισπανία 6, Ολλανδία 3, Ουκρανία 0.

ΤΕΝΙΣ - «OPEN» ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ
Τζόκοβιτς και Οσάκα οι τροπαιούχοι

Για έβδομη φορά στην καριέρα του ο Νόβακ Τζόκοβιτς έφτασε στην κατάκτηση του Australian Open. Ο Σέρβος τενίστας, πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, νίκησε 3-0 τον Ράφα Ναδάλ (6-3, 6-2, 6-3) και έφτασε στον 15ο τίτλο του σε Grand Slam. Ο Σέρβος ήταν καταιγιστικός και είναι χαρακτηριστικό πως υποχρέωσε τον Ναδάλ σε 28 λάθη (έναντι μόλις 9 για τον ίδιο), ενώ παράλληλα βρήκε τις απαντήσεις σε ό,τι κι αν επιχείρησε ο Ισπανός.

Στις γυναίκες, μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό η Γιαπωνέζα Ναόμι Οσάκα νίκησε 2-1 την Πέτρα Κβίτοβα (7-6, 5-7, 6-4) και κατέκτησε τον τίτλο, ανεβαίνοντας παράλληλα στο Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης.