Τρίτη 29 Γενάρη 2019
Σελίδα 27
BASKET LEAGUE
«Συνωστισμός» στην τετράδα

Οξύνεται η μάχη για το πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της Basket League μετά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής, από τα οποία προέκυψε τετραπλή ισοβαθμία στις θέσεις 3-6. Ξεχώρισαν οι νίκες του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ και του Προμηθέα επί του Περιστερίου, ενώ μεγάλη νίκη στη μάχη για την παραμονή πέτυχε το Ρέθυμνο στο Λαύριο.

Στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ μετά από εξαιρετική εμφάνιση νίκησε 88-79 την εμφανώς κουρασμένη και αποσυντονισμένη ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι, με όπλα τα ριμπάουντ (42 έναντι 35) και την ευστοχία στα τρίποντα και με πρωταγωνιστή τον Χάτσερ (27 πόντοι), εξασφάλισαν από την αρχή διαφορά ασφαλείας (21-9 στο 10') την οποία δεν απώλεσαν ποτέ.

Σπάζοντας το εντός έδρας αήττητο του Περιστερίου, ο Προμηθέας Πατρών πήρε τη νίκη με 86-79, έχοντας επιθετικό πλουραλισμό (Μπράουν 12 π., Λίποβι 16 π., Παρκς 15 π.) και ευστοχία στα μακρινά σουτ, ενώ για τους γηπεδούχους πάλευε μόνος του ο Γκρέι (31 π.).

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός νίκησε 85-65 τον Αρη, έχοντας μεγάλες διακυμάνσεις στην απόδοσή του. Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» κυριάρχησαν για 20 λεπτά (51-34 ημίχρονο) αλλά στην 3η περίοδο είδαν τη διαφορά τους να εξανεμίζεται, καθώς οι Θεσσαλονικείς με επιμέρους 25-9 μείωσαν σε 60-59! Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές «γκάζωσαν» ξανά και πήραν τη νίκη χωρίς περαιτέρω προβλήματα.

Στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, «ανάσα» πήρε το Ρέθυμνο, που κάνοντας «σεφτέ» στις εκτός έδρας νίκες επιβλήθηκε 94-93 του Λαυρίου στην παράταση (κ.α. 82-82), με πρωταγωνιστή τον Μπαρτ (21 π.) στα τελευταία λεπτά.

Αλλα αποτελέσματα: Πανιώνιος - Ηφαιστος Λήμνου 76-83, Κολοσσός Ρόδου - Χολαργός 75-81, Ολυμπιακός - Κύμη 92-69.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 29, Παναθηναϊκός 28, ΑΕΚ 25, ΠΑΟΚ 25, Περιστέρι 25, Προμηθέας 25, Χολαργός 23, Ηφαιστος 23, Αρης 20, Λαύριο 19, Κύμη 18, Πανιώνιος 18, Ρέθυμνο 18, Κολοσσός Ρόδου 16.

Παναθηναϊκός και Κολοσσός έχουν από έναν αγώνα λιγότερο.