Τρίτη 29 Γενάρη 2019
Σελίδα 27
ΒΟΛΕΪ - ΛΙΓΚ ΚΑΠ «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ»
Ο... συνήθης τίτλος για τον Ολυμπιακό

Επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά, ο Ολυμπιακός κατέκτησε για άλλη μια φορά το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τον Φοίνικα Σύρου και στον δεύτερο τελικό, στο κλειστό του Ρέντη, με το ίδιο σκορ του πρώτου αγώνα, 3-1. Ηταν η 5η συνεχόμενη κατάκτηση για τον Ολυμπιακό και 6η στις 8 φορές που έχει διεξαχθεί η διοργάνωση, αποδεικνύοντας την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία.

Μετά τη νίκη του στη Σύρο ο Ολυμπιακός χρειαζόταν δύο σετ για να κατακτήσει το τρόπαιο, αλλά δεν περιορίστηκε σ' αυτό. Παρά τον αιφνιδιασμό από τον Φοίνικα, που πήρε το πρώτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στη σετ επίθεση και στα μπλοκ και έφτασαν στη δεύτερη νίκη, με κορυφαίο τον Νίκο Ζουπάνη, που ξεκίνησε ως βασικός διαγώνιος. Οι δε «Πειρατές», που είχαν ολόκληρο «βουνό» μπροστά τους, πάλεψαν όσο μπορούσαν για το θαύμα αλλά μετά το καλό ξεκίνημα δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-23, 25-21.