Με πνεύμα αισιοδοξίας και αποφασιστικότητας ετοιμάζεται να ριχτεί στη μάχη της οικονομικής εξόρμησης για τις Ευρωεκλογές, η ΚΟ Θεσσαλονίκης του ΚΚΕ.
Ολες οι Οργανώσεις στη δύναμη της ΚΟΘ έχουν προμηθευτεί τα κουπόνια της εξόρμησης και έχουν ήδη καθορίσει τα πλάνα τους. Επίσης έχουν καθοριστεί ατομικά πλάνα για όλα τα μέλη των Οργανώσεων.
Το θέμα της εξόρμησης, σε συνάρτηση με τον αγώνα για προβολή της πολιτικής του Κόμματος για τις Ευρωεκλογές και τα θέματα που εφάπτονται της ΕΕ και της ΟΝΕ, έχει απασχολήσει τις γενικές συνελεύσεις όλων των Οργανώσεων.
Εχει αναπτυχθεί πλούσιος προβληματισμός γύρω από το θέμα αυτό και έχει υποβληθεί σειρά προτάσεων για την αποτελεσματικότερη οργάνωση της οικονομικής εξόρμησης και της προεκλογικής δουλιάς του Κόμματος. Καταβάλλονται καθημερινές προσπάθειες για να βοηθήσουν την ΚΟΘ να βρεθεί, με την έναρξη της οικονομικής εξόρμησης, πανέτοιμη για μια καλά οργανωμένη και πετυχημένη εξόρμηση για την εκπλήρωση των στόχων που έχουν καθοριστεί.Φιλοδοξία της Οργάνωσης είναι οι πρώτες ιδιαίτερα μέρες της εξόρμησης να έχουν εντυπωσιακά αποτελέσματα. Παραμένει ο συγκεκριμένος στόχος για την κάλυψη του 20% του ολικού πλάνου την πρώτη μέρα.
Παράλληλα η ΚΟΘ έχει καλέσει όλες τις Οργανώσεις να συνδυάσουν την κομματική δουλιά στη διάρκεια της εξόρμησης, με ένα ολόπλευρο, τολμηρό άνοιγμα στο λαό, για πειστική και άμεση εκλαϊκευση της πολιτικής του Κόμματος. Για την επίτευξη πλατιών λαϊκών συσπειρώσεων σ' όλα τα κοινωνικά στρώματα, στους εργαζόμενους, σ' όλους τους χώρους δουλιάς και κατοικίας.
Εξοπλισμένοι με τις αποφάσεις και τις εκτιμήσεις της ΚΕ του Κόμματος και τις θέσεις που ψηφίστηκαν για την ΟΝΕ και το χαρακτήρα των Ευρωεκλογών, οι κομμουνιστές της Θεσσαλονίκης, τα μέλη της ΚΝΕ αλλά και οι φίλοι του ΚΚΕ, ετοιμάζονται να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους για την εκπλήρωση των πλάνων της Οργάνωσης.
Η Οργάνωση της Περιοχής Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης, έχοντας πίσω της μια σημαντική οργανωτική προετοιμασία αρκετών βδομάδων, για την καλύτερη κινητοποίηση των δυνάμεών της για τη δίμηνη οικονομική εξόρμηση, παίρνει θέση στη γραμμή εκκίνησης τολμηρά και αισιόδοξα για την υπερκάλυψη των πλάνων της.
Στόχος της Οργάνωσης είναι την πρώτη μέρα της εξόρμησης να καλυφτεί το 20% του πλάνου. Για την επίτευξη του στόχου αυτού αλλά και για την όσο γίνεται πιο αποτελεσματική δουλιά σ' όλη τη διάρκεια της εξόρμησης, οι Οργανώσεις της περιοχής έχουν προγραμματίσει για τη Δευτέρα 1η Φλεβάρη, πρώτη μέρα της εξόρμησης, πανηγυρικές συγκεντρώσεις μελών, φίλων και οπαδών του Κόμματος και της ΚΝΕ στα γραφεία των κομματικών οργανώσεων ή, όπου αυτά είναι μικρά και δεν μπορούν να χωρέσουν όλους, σε άλλους κατάλληλους χώρους.
Μετά τις εναρκτήριες αυτές πανηγυρικές συγκεντρώσεις στόχος της Οργάνωσης είναι όπως όλα τα μέλη και οι άλλοι εργάτες της εξόρμησης ξεχυθούν παντού, οργώσουν κυριολεκτικά την περιοχή, με τα κουπόνια της εξόρμησης στο χέρι, για να φτάσει το μήνυμα αγώνα και ελπίδας του ΚΚΕ σε κάθε γωνιά, να κεντρίσει κάθε ελεύθερη συνείδηση.
ΧΑΛΚΙΔΑ (του ανταποκριτή μας).-
Με κομμουνιστικό ενθουσιασμό, εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους και στην ανταπόκριση των εργαζομένων και του λαού και με πολύ μεράκι, οι κομμουνιστές της Κομματικής Οργάνωσης Ανατολικής Στερεάς και Εύβοιας είναι πανέτοιμοι να δώσουν την οικονομική μάχη στο δίμηνο Φλεβάρη - Μάρτη, σε συνδυασμό με την πολιτική εξόρμηση στην πορεία προς τις Ευρωεκλογές του Ιούνη. Αυτή τη φορά έχουν βάλει ιδιαίτερα υψηλούς στόχους, όμως η αισιοδοξία τους αυτή "πατάει" σε γερές βάσεις, στην αποδοχή της πολιτικής και των θέσεων του ΚΚΕ από πολύ ευρύτερα στρώματα μέσα στους εργαζόμενους και το λαό.
Ολοι οι κομμουνιστές, κομμουνίστριες, τα μέλη της ΚΝΕ, φίλοι και οπαδοί του Κόμματος εξοπλισμένοι ιδεολογικοπολιτικά και με το κουπόνι και τη Διακήρυξη για τις Ευρωεκλογές στο χέρι δεν πρόκειται να αφήσουν κανένα και "τίποτα να πάει χαμένο". "Ο σχεδιασμός και προγραμματισμός της εξόρμησης - θα τονίσει στο "Ρ" ο οικονομικός υπεύθυνος του Γραφείου Περιοχής, σ. Παναγιώτης Μπακόλας - έχει ξεκινήσει από πολύ νωρίτερα, προκειμένου να είναι έτοιμη η Οργάνωση και τα μέλη της και την 1η Φλεβάρη να έχει καλυφθεί το 20% του πλάνου και μέσα στον πρώτο μήνα να έχει καλυφθεί το 75%".
Η ΚΝΕ, η νεολαία του ΚΚΕ, μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, ανασύνταξε τις δυνάμεις της και διεύρυνε το πεδίο δράσης της στη νεολαία της περιοχής. Οι θέσεις και προτάσεις της γνωρίζουν πρωτοφανή αποδοχή και καθημερινά πολλοί νέοι συσπειρώνονται στις γραμμές της. Μπροστάρηδες πάντα στους αγώνες οι νεολαίοι κομμουνιστές της Εύβοιας, της Φθιώτιδας, της Βοιωτίας, της Φωκίδας και της Ευρυτανίας, δίνουν τη μάχη με το μαθητικό κίνημα για να μην περάσει στα σχολεία η αντιδραστική μεταρρύθμιση της ΕΕ και των πολυεθνικών, για να καταργηθούν οι νόμοι 2525/97 και 2640/98 της κυβέρνησης. "Σ' αυτόν τον αγώνα η ΚΝΕ είναι στο πλευρό των μαθητών - επισημαίνει στο "Ρ" ο οικονομικός υπεύθυνος του Συμβουλίου Περιοχής Ανατολικής Στερεάς - Ευβοίας της ΚΝΕ, Νίκος Ζαμπουλάκης.Η Οργάνωσή μας είναι έτοιμη να μπει και στη μάχη της Οικονομικής Εξόρμησης με πλατύ άνοιγμα στη νεολαία. Οι στόχοι μας στην περιοχή είναι μεγάλοι, αλλά πολύ ρεαλιστικοί. Αισιοδοξούμε ότι με τον συγκεκριμένο προγραμματισμό που έχουμε εκπονήσει και τις τεράστιες δυνατότητες που ξανοίγονται, με ανεβασμένο το κύρος της ΚΝΕ στη νεολαία, θα υπερκαλύψουμε το πλάνο. Και βέβαια, η καθημερινή μας παρουσία και συζήτηση σε σχολεία, σχολές, χώρους δουλιάς και διασκέδασης της νεολαίας της περιοχής είναι το κυριότερο για την επιτυχή έκβαση της Πολιτικής και Οικονομικής Εξόρμησης".
Αυτή είναι η πραγματική κατάσταση σήμερα. Και αποτελεί δημοκρατική υποχρέωση της κυβέρνησης, να ακούσει και να υποταχτεί στη φωνή του λαού.