Τρίτη 30 Ιούνη 1998
Σελ. /32
ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΜΕΞΙΚΟ 2 - 1
Η δύναμη επικράτησε της τεχνικής

Στην εκπνοή του αγώνα, οι σκληροτράχηλοι Γερμανοί άφησαν εκτός προημιτελικής φάσης τους ηρωικούς Μεξικανούς

Στο ποδόσφαιρο δε νικάει πάντα ο καλύτερος. Ασφαλώς όμως, περισσότερες πιθανότητες επικράτησης έχει ο ισχυρότερος. Το Μεξικό υπερέβαλε εαυτόν, όπως και στα τρία προηγούμενα παιχνίδια. Προηγήθηκε στο σκορ, έφτασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά... Οι Γερμανοί, όσα χρόνια κι αν περάσουν, δεν αλλάζουν. Μαχητές μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Εκμεταλλεύτηκαν το ένα και μοναδικό λάθος της μεξικάνικης άμυνας και κέρδισαν ένα παιχνίδι που μέχρι το 70 έδειχνε χαμένο. Αυτή είναι η ομορφιά και ταυτόχρονα η τραγωδία του ποδοσφαίρου. Ομορφιά γιατί ο επιμένων νικά και τραγωδία γιατί η γερμανική τραχύτητα, μέσα από παιχνίδια όπως το χτεσινό ή εκείνο με τη Γιουγκοσλαβία, καθιερώνεται παγκοσμίως ως τάση ποδοσφαιρικής ανάπτυξης. Ο Μπ. Φογκτς προσπάθησε να κάμψει την αντίσταση των Μεξικανών από τον αέρα. Τίποτα το πρωτότυπο. Οι δύο κυνηγοί του είναι πάνω από 1.90, ενώ τα 4 από τα 6 γκολ της ομάδας του στα προηγούμενα παιχνίδια σημειώθηκαν με το κεφάλι και μόνο ένα με το πόδι. Το έκτο ήταν αυτογκόλ. Οι Μεξικάνοι αποδείχτηκαν όμως διαβασμένοι. Κράτησαν μακριά από τον Κάμπος τους Κλίνσμαν, Μπίερχοφ και στο πρώτο ημίχρονο δεν απειλήθηκαν παρά μόνο στο 38, όταν... κεραυνό του Τάρνατ, απέκρουσε έξοχα ο Κάμπος. Θα μπορούσαν μάλιστα να προηγηθούν στο 42 όταν ο Παλένσια μετά από πάσα του Χερνάντεθ βγήκε μόνος μπροστά στον Κέπκε, αλλά σούταρε στα πόδια του αντιπάλου τερματοφύλακα. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Μ. Λαπουέντε. Στο 47 ο Ερνάντεθ χόρεψε τρεις αμυντικούς της Γερμανίας και με έξοχο πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον ασταθή χτες Κέπκε. "Τα... πάντσερ δεν πεθαίνουν έτσι εύκολα", σχολίασε τη στιγμή εκείνη συνάδελφος. Θα μπορούσαν πάντως να τεθούν νοκ άουτ στο 61, όταν ο Ματέους στην προσπάθειά του να σταματήσει επέλαση του Αρελάνο έστειλε με κεραυνό την μπάλα στο δοκάρι του Κέπκε, και αν στην εξέλιξη της φάσης ο Χερνάντεθ από δύο μέτρα ανενόχλητος δε σημάδευε τον Γερμανό τερματοφύλακα. Μπροστά στον κίνδυνο αποκλεισμού, οι μαθητές του Μπ. Φογκτς εφάρμοσαν την τακτική που καθιέρωσαν οι Καναδοί στο χόκεϊ. Στόχος πρώτος, να σπάσουμε με κάθε τρόπο το ηθικό του αντιπάλου. Με την ανοχή του Πορτογάλου Μ. Περέιρα, που δεν τιμώρησε το αντιαθλητικό παιχνίδι, επέβαλαν το ρυθμό τους και ισοφάρισαν στο 74. Ο Λάρα έχασε την μπάλα σε σέντρα του Τάρνατ και ο Κλίνσμαν ανενόχλητος ισοφάρισε. Στο 85 ο Μπίερχοφ νίκησε στον αέρα το κεντρικό δίδυμο του Μεξικού και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2 - 1. Το Σάββατο στη Λιόν η Γερμανία θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της συνάντησης Ρουμανία - Κροατία. Με λίγα λόγια, άλλος ένας αντίπαλος, που παίζει τεχνικό ποδόσφαιρο.

Κίτρινες κάρτες: Ματέους, Μπάμπελ, Χάμαν, Τάρνατ (Γερμ.), Νταβίνιο, Μπλάνκο (Μεξ.).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Κέπκε, Ματέους, Μπάμπελ, Βερνς, Χάινριχ (57 Μέλερ), Χάμαν, Χέλμερ (37 Ζίγκε), Τάρνατ, Χέσλερ (73 Κίρστεν), Κλίνσμαν, Μπίερχοφ.

ΜΕΞΙΚΟ: Κάμπος, Σουάρεθ, Βίλα, Νταβίνιο, Μπερνάλ (46 Καρμόνα), Αλμπ. Γκαρσία (87 Πελάεθ), Μπλάνκο, Πάρντο, Λάρα, Χερνάντεθ, Παλένσια (52 Αρελάνο).

ΝΙΓΗΡΙΑ - ΔΑΝΙΑ 1-4
"Καθάρισαν" νωρίς οι "ρόλιγκανς"

Ανετη επικράτηση της ομάδας του Μπο Γιόχανσον επί των αγνώριστων Αφρικανών

Φαίνεται πως οι Δανοί κρατούσαν την καλή τους εμφάνιση για τα σημαντικά παιχνίδια του Μουντιάλ, αφού στον αγώνα για τη φάση των "16" της διοργάνωσης, που έγινε στο "Σταν ντε Φρανς" του Παρισιού παρουσία 80.000 περίπου θεατών, συνέτριψαν με χαρακτηριστική ευκολία τη Νιγηρία με 4-1 και προκρίθηκαν "πανηγυρικά" στην προημιτελική φάση.

Τα τέρματα των Δανών, που θα αντιμετωπίσουν την ερχόμενη Παρασκευή στη Ναντ τη Βραζιλία, πέτυχαν οι Πέτερ Μέλερ (3), Μπρίαν Λάουντρουπ (12), Εμπε Σαντ (60) και Τόμας Χέλβεγκ (76), ενώ οι Αφρικανοί μείωσαν στο 77ό λεπτό με τον Τιγιάνι Μπαμπαγκίντα.

Η Δανία, που ήταν το "αουτσάιντερ" πριν την έναρξη της συνάντησης, πήρε το προβάδισμα με το "καλημέρα", αφού προηγήθηκε στο τρίτο μόλις λεπτό με ένα τέρμα του Πέτερ Μέλερ.

Οι "ερυθρόλευκοι" συνέχισαν εντυπωσιακά τον αγώνα και μόλις στο 12ο λεπτό, πριν ακόμη οι αντίπαλοι τους... εγκλιματιστούν, διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ηταν ένας "κεραυνός" του Μέλερ σε εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα, που υποχρέωσε τον Ρουφάι σε ασθενή επέμβαση, αφού δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα και ο επερχόμενος Μπρίαν Λάουντρουπ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 39' η Νιγηρία έκανε την καλύτερη επιθετική της προσπάθεια, καθώς ο Κανού και ο Φίνιντι συνδυάστηκαν από τα δεξιά και η μπάλα κατέληξε στον Οκότσα, ο οποίος από τη γραμμή της περιοχής ελίχθηκε και επιχείρησε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε "ξυστά" πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι Δανοί ξεκίνησαν πιο οργανωμένοι στην επανάληψη, με διπλή ζώνη άμυνας και κινητικό κέντρο, με στόχο να αποτρέψουν τους Αφρικανούς από το να πλησιάζουν τόσο εύκολα στην εστία τους, ενώ είχαν και δοκάρι στο 62' με τον Μπρίαν Λάουντρουπ.

Η τακτική του Μπο Γιόχανσον "έπιασε". Οι Νιγηριανοί έδειχναν "πνιγμένοι" και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία, ενώ αντίθετα, οι αντεπιθέσεις των Δανών ήταν σκέτο φαρμάκι... Σε μία από αυτές, στο 60ό λεπτό, ο Εμπε Σαντ πέτυχε το τρίτο τέρμα της ομάδας του "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.

Το τέταρτο γκολ ήρθε στο 76ο λεπτό με δυνατό βολέ του Χέλβεγκ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Νιγηρία πέτυχε το "γκολ της τιμής" με τον Τιγιάνι Μπαμπαγκίντα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ελβετός Ουρς Μάιερ, που "κιτρίνισε" τους Οκότσα και Ρίπερ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ρουφάι, Μπαμπαγιάρο, Οκετσούκου, Γουέστ, Φίνιντι, Αντεπόγιου, Τζέι - Τζέι Οκότσα, Λαβάλ (73' Μπαμπαγκίντα), Ολίσε, Ικπέμπα, Κανού (65' Γιεκινί).

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Ρίπερ, Χογκ, Χέιντζε, Κόλντινγκ, Γιόργκενσεν, Χέλβεγκ, Νίλσεν, Μίκαελ Λάουντρουπ (84' Φράντσεν), Μπρίαν Λάουντρουπ (78' Βίεγκχορστ), Μέλερ (59' Σαντ).

Στα ουράνια ο Γιόχανσον

Ενθουσιασμένος από την απόδοση της ομάδας του εμφανίστηκε ο Δανός ομοσπονδιακός τεχνικός, Μπο Γιόχανσον, αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα με τη Νιγηρία, όπου οι Δανοί συνέτριψαν τους Αφρικανούς με 4 - 1 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Μουντιάλ.

"Ηταν η καλύτερη εμφάνιση που κάναμε μέχρι τώρα στο Μουντιάλ", είπε χαρακτηριστικά ο Γιόχανσον και πρόσθεσε: "Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον τρόπο που παίξαμε. Αντιμετωπίσαμε μία τεχνική ομάδα, αλλά πάνω απ' όλα ήμασταν έτοιμοι να παίξουμε επιθετικά. Σταθήκαμε πολύ καλά απέναντι στην πίεση που μας άσκησαν οι Νιγηριανοί, οι οποίοι έχουν μία πραγματικά πολύ καλή ομάδα. Τώρα θα δοκιμάσουμε να κερδίσουμε τη Βραζιλία, που είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια και εμείς δεν είμαστε η καλύτερη ομάδα του πλανήτη".

Από την πλευρά του, ο προπονητής της Νιγηρίας, Μπόρα Μιλουτίνοβιτς, αφού συνεχάρη τη Δανία για τη νίκη της, τόνισε: "Οι αντίπαλοί μας έπαιξαν πολύ καλά και τους εύχομαι καλή τύχη στη συνέχεια της διοργάνωσης. Μετά το 2 - 0 χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας και δεν μπορέσαμε να αξιοποιήσουμε τις δύο ευκαιρίες που μας παρουσιάστηκαν".

ΓΑΛΛΙΑ - ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ 1-0
Λυτρωτής ο Μπλαν

Με την "ψυχή στο στόμα" οι "τρικολόρ" πήραν την πρόκριση από την παρέα του τρομερού Σιλαβέρτ

Η Γαλλία χρειάστηκε την ημίωρη παράταση και τον κανονισμό του "ξαφνικού θανάτου" ή "χρυσού γκολ" όπως λέγεται διαφορετικά, για να προκριθεί στα προημιτελικά του Μουντιάλ. Το συγκρότημα του Εμέ Ζακέ στο παιχνίδι με την Παραγουάη, που έγινε στο "Φελίξ Μπολέ" της Λανς, παρουσία 42.000 περίπου θεατών, κατάφερε να πάρει την πρόκριση επτά λεπτά πριν από τη λήξη της παράτασης και ενώ ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα. "Σωτήρας" για τους "τρικολόρ" ήταν ο Λορένς Μπλαν που νίκησε τον... αήττητο ως τότε Χοσέ Λουίς Σιλαβέρτ.

Οι "τρικολόρ" ήταν οι... κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος, αφού βρίσκονταν συνεχώς στην επίθεση, χωρίς ούτε μια φορά ν' απειληθούν άμεσα από τους Λατινοαμερικανούς.

Οπως στο α μέρος, έτσι και στην επανάληψη, οι Γάλλοι είχαντην υπεροχήμέσα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πετύχουν και κάποιο τέρμα, αφού δεν "περνούσε" σχεδόν τίποτα από την άμυνα των Παραγουανών.

Στο 54 μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Ντεσαγί, ο Τζορκαέφ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Σιλαβέρτ απέκρουσε ψύχραιμα.

Ενα λεπτό αργότερα, οι Παραγουανοί έφτασαν με καλές προϋποθέσεις στην εστία των Γάλλων, όμως η κεφαλιά του Γκαμάρα από το ύψος της μικρής περιοχής κατέληξε άουτ.

Η αποχώρηση του πρώτου σκόρερ των "τρικολόρ" στο Μουντιάλ, του Τιερί Ανρί, στο 64 λόγω τραυματισμού, έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Γάλλους, οι οποίοι στο 78 έχασαν μια ακόμη ευκαιρία να πετύχουν ένα γκολ, όταν ο μόνιμος "πονοκέφαλος" για τους Παραγουανούς, ο Τρεζεκέ, έπιασε το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Σιλαβέρτ αποσόβησε και πάλι τον κίνδυνο που πήγαινε να δημιουργηθεί στην εστία του.

Ετσι το ματς έφτασε στην παράταση, όπου ένα μόλις τέρμα ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη σε μια από τις δύο ομάδες.

Στο 108 ο Πετί λίγο έλειψε να πετύχει το "χρυσό" γκολ για τους Γάλλους, όμως ο Σιλαβέρτ με εκπληκτική εκτίναξη απέκρουσε την μπάλα. Ομως οι "τρικολόρ" δεν έδωσαν την ευκαιρία τους Παραγουανούς να φτάσουν το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.

Επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Μπλαν, που είχε προωθηθεί στην εστία των Λατινοαμερικανών, έγινε αποδέκτης της μπάλας από μια κόντρα και με ψύχραιμο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, μέχρι εκείνη τη στιγμή τέλειου, Σιλαβέρτ, λυτρώνοντας έτσι τους Γάλλους θεατές που ίσως δεν περίμεναν μια τέτοια εξέλιξη. Πάντως, τέλος καλό, όλα καλά γι' αυτούς, που τώρα στην επόμενη φάση θ' αντιμετωπίσουν την Ιταλία.

Ο Αλί Μοχάμεντ Μπουϊσαϊμ, από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, "κιτρίνισε" τους Μπενίτες, Σιλαβέρτ, Ενρίκο, Αρτσε και Ρόχας.

ΓΑΛΛΙΑ: Μπαρτέζ, Τιράμ, Μπλαν, Ντεσαγί, Λιζαραζού, Ντεσάμπ, Πετί (70 Μπογκοσιάν), Τζορκαέφ, Ανρί(65 Πιρές), Ντιομεντέ (77 Γκιβάρς), Νταβίντ Τρεζεγκέ.

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Σιλαβέρτ, Αρτσε, Γκαμάρα, Αγιάλα, Σαράμπια, Ακούνα, Ενρίκο, Παρέδες (75 Κανίζα), Μπενίτες, Κάμπος (56 Γιέγκρος), Καρντόσο (91 Ρόχας).

Νοστάλγησε τον Ζιντάν

Απόλυτα δίκαιη χαρακτήρισε τη νίκη της ομάδας του ο Γάλλος ομοσπονδιακός τεχνικός, Εμέ Ζακέ, αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα με την Παραγουάη, όπου οι "Τρικολόρ" κέρδισαν στην παράταση με 1 - 0 και εξασφάλισαν την πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντιάλ.

"Αν είχαμε αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που είχαμε, τότε το παιχνίδι θα είχε διαφορετική εξέλιξη", είπε χαρακτηριστικά ο Ζακέ και πρόσθεσε: "Η Παραγουάη είναι μία ομάδα που επιδίωκε συνεχώς την άμυνα. Χρειαστήκαμε πολλή δουλιά και θέληση για να φτάσουμε στη νίκη. Πάντως το αποτέλεσμα είναι δίκαιο και φυσιολογικό, αφού κέρδισε η καλύτερη ομάδα. Μας έλειψε ο Ζιντάν, που είναι ο ενορχηστρωτής της ομάδας".