Η Πανθεσσαλική Συντονιστική Επιτροπή Αγώνα καλεί σε μαζική και αγωνιστική συμμετοχή, την ερχόμενη Κυριακή 21 του Μάρτη
Στον τόπο αγώνα και θυσίας των Θεσσαλών κολίγων θα συναντηθούν την Κυριακή 21 Μάρτη, οι αγρότες της Θεσσαλίας, αλλά και ολόκληρης της Ελλάδας, για να τιμήσουν την 89η επέτειο του Κιλελέρ και να δώσουν συνέχεια στον δίκαιο αγώνα τους.Στο χρόνιο αγώνα, που ξεκίνησε το 1910 ενάντια στους τσιφλικάδες και συνεχίζεται στις μέρες μας από τους μικρομεσαίους αγρότες κόντρα στην αντιαγροτική πολιτική της κυβέρνησης και της ΕΕ, που από τη μια εξυπηρετεί τα μεγαλοαφεντικά του κεφαλαίου και από την άλλη τους οδηγεί στο ξεκλήρισμα και τον αφανισμό.
Μαζική και δυναμική αναμένεται η συμμετοχή της συντριπτικής πλειοψηφίας των αγροτών στον αγωνιστικό γιορτασμό της επετείου του Κιλελέρ, που διοργανώνει η Πανθεσσαλική Συντονιστική Επιτροπή Αγώνα.Αλλωστε, οι αγρότες των "μπλόκων" της Εθνικής Οδού είχαν ανανεώσει το αγωνιστικό "ραντεβού" τους στο Κιλελέρ από τις αρχές του περασμένου Φλεβάρη, λίγο πριν από την αποχώρηση των τρακτέρ. Ετσι, την επόμενη Κυριακή οι αγρότες - για μια ακόμα φορά - θα στείλουν το μήνυμα στην κυβέρνηση, πως είναι αποφασισμένοι να αγωνιστούν όλοι μαζί, ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων και κομματικών προτιμήσεων και να γιγαντώσουν τον αγώνα τους για την ικανοποίηση των δίκαιων και συγκεκριμένων αιτημάτων του αγροτικού κόσμου.
Και φέτος, όπως και τις προηγούμενες χρονιές, είναι σίγουρο πως η συντριπτική πλειοψηφία των αγροτών θα ανταποκριθεί στο κάλεσμα της ΠΑΣΕ για αγωνιστικό γιορτασμό της επετείου του Κιλελέρ και θα "γυρίσει την πλάτη" στην κυβερνητική "φιέστα" που διοργανώνει, μια βδομάδα μετά, στις 28 Μάρτη, η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Λάρισας. Γιατί σε αυτόν το γιορτασμό - "παρωδία" θα σπεύσουν να παρευρεθούν κάμποσοι κυβερνητικοί επίσημοι και αρκετοί "παρατρεχάμενοί" τους, ανάμεσά τους σύμφωνα με πληροφορίες και ο υπουργός Γεωργίας Γ. Ανωμερίτης.Κι η "φιέστα" αυτή θα στηθεί ξανά σε μια προσπάθεια να "απονευρωθεί" ο γιορτασμός του Κιλελέρ, με υποσχέσεις και ευχολόγια, να ξεχαστεί το νόημα της θυσίας των κολίγων, να αποσυνδεθεί το "τότε" από το "τώρα", να αποπροσανατολιστεί ο αγροτικός κόσμος και να σταματήσουν οι αγώνες του, για να μην ξεκληριστεί από τη γη του και για ν' ανατρέψει την αντιαγροτική πολιτική της κυβέρνησης και της ΕΕ, η οποία δημιουργεί, πολλαπλασιάζει και οξύνει τα αγροτικά προβλήματα.
Η Πανθεσσαλική έχει ξεκαθαρίσει ότι οι αγώνες της αγροτιάς θα συνεχίζονται όσο αυτά τα προβλήματα θα παραμένουν άλυτα. Τα αιτήματα που προβλήθηκαν στις μεγαλειώδεις αγροτικές κινητοποιήσεις των τελευταίων χρόνων δεν ικανοποιήθηκαν. Με τη συμμετοχή τους στον αγωνιστικό γιορτασμό του Κιλελέρ, οι αγρότες θα ξαναθέσουν τα αιτήματα που αφορούν στην εξασφάλιση εισοδήματος, στη μείωση του κόστους παραγωγής, στην κατασκευή έργων υποδομής, στην ουσιαστική ρύθμιση των αγροτικών χρεών και στην κατάργηση της τοκογλυφίας της Αγροτικής Τράπεζας, στην ανάπτυξη της αγροτικής οικονομίας σε παραγωγική, συνεταιριστική βάση προς όφελος της αγροτιάς κι όλου του ελληνικού λαού. Ταυτόχρονα, θα απαιτήσουν την κατάργηση όλων των αντιαγροτικών κανονισμών της ΕΕ, που θέτουν περιορισμούς στις καλλιέργειες, ποσοστώσεις στην παραγωγή, πρόστιμα συνυπευθυνότητας στους παραγωγούς και των επιταγών της "Ατζέντας 2000" που έχουν ως αποτέλεσμα τη συρρίκνωση της παραγωγικής βάσης της χώρας μας, τη συντριπτική μείωση του αγροτικού εισοδήματος και το ξεκλήρισμα χιλιάδων μικρομεσαίων αγροτικών νοικοκυριών.
Πρωτομάστορας και πλειοδότης αυτής της αποπροσανατολιστικής προσπάθειας είναι ο ίδιος ο πρωθυπουργός, ο οποίος με τις δηλώσεις του θέλει να δημιουργήσει την εντύπωση στους αγρότες και γενικότερα στον ελληνικό λαό, ότι με τη συμφωνία αυτή βελτιώνεται η κατάσταση των αγροτών, ενώ οι αρμόδιοι κυβερνητικοί παράγοντες πιο συγκρατημένα πανηγυρίζουν, επειδή η χώρα μας απέφυγε τα χειρότερα και όχι επειδή με τη συμφωνία αυτή βελτιώνεται η υπάρχουσα κατάσταση.
Κατανοητοί οι λόγοι που αναγκάζουν τον πρωθυπουργό να πρωτοστατήσει σε αυτή την αποπροσανατολιστική προσπάθεια. Γιατί ειδικά αυτή την περίοδο η κυβέρνηση, σαν τον πνιγμένο που προσπαθεί να πιαστεί από τα μαλλιά του, έχει μεγάλη ανάγκη από μια επιτυχία. Ακόμα και αν αυτή δεν υπάρχει, όμως, πρέπει να την κατασκευάσει, για να αντιστρέψει το κλίμα αναξιοπιστίας που έχει δημιουργήσει στον ελληνικό λαό, ειδικά μετά την παράδοση του Οτσαλάν.Μόνο που η προσπάθεια αυτή θα γίνει "μπούμερανγκ" για την κυβέρνηση και θα εντείνει την αναξιοπιστία της, γιατί πολύ σύντομα οι αγρότες θα γευτούν από πρώτο χέρι τις "επιτυχίες" της κυβέρνησης και θα διαπιστώσουν ότι θα είναι πολύ πικρές.
Κατά παρόμοιο τρόπο θα διαπιστώσουν τις αρνητικές επιπτώσεις και οι κτηνοτρόφοι στο βοδινό κρέας, ενώ την ίδια διαπίστωση θα κάνουν σταδιακά στο άμεσο μέλλον όλοι οι αγρότες για όλα τα αγροτικά προϊόντα, γιατί θα προσαρμόζονται οι κανονισμοί τους στη νέα γενική συμφωνία - πλαίσιο των υπουργών Γεωργίας της ΕΕ. Και αυτό γιατί η νέα συμφωνία των υπουργών Γεωργίας προβλέπει μείωση των δαπανών του κοινοτικού προϋπολογισμού για τη γεωργία κατά 17,8% σε σχέση με την πρόταση της επιτροπής γεωργίας, που και αυτή ήταν ενταγμένη στη λογική της "Ατζέντας 2000" για μείωση της στήριξης της κοινοτικής γεωργίας.
Προβάλλει σαν επιτυχία η κυβέρνηση την απόρριψη της Αυστρογερμανικής πρότασης για συγχρηματοδότηση των γεωργικών ενισχύσεων από τους εθνικούς προϋπολογισμούς σε ποσοστό 25%, αλλά συνειδητά αποκρύπτει ότι τελικά συμφώνησε με την εναλλακτική πρόταση της Γερμανίας για μείωση των γεωργικών δαπανών του κοινοτικού προϋπολογισμού κατά 20%, σε σχέση με την πρόταση της Επιτροπής Γεωργίας. Γιατί η τελική συμφωνία αποτελεί μικρή βελτίωση της εναλλακτικής γερμανικής πρότασης, με αποτέλεσμα η μείωση των δαπανών του κοινοτικού προϋπολογισμού σε σχέση με την πρόταση της Επιτροπής Γεωργίας να μην είναι 20% αλλά 17,8%. Μέσα από τη συμφωνία αυτή πέτυχε στο ακέραιο το στόχο της. Γιατί πρωταρχικός της στόχος ήταν η μείωση των γεωργικών δαπανών και όχι ο τρόπος με τον οποίο θα γίνονταν η μείωση αυτή.
Δηλαδή, η κυβέρνηση με την απόρριψη της αρχικής και την υιοθέτηση της εναλλακτικής γερμανικής πρότασης αποδέχτηκε τη δραστική μείωση της στήριξης της γεωργίας και φρόντισε αυτή τη μείωση να τη μετακυλίσει ολόκληρη στους αγρότες. Εκανε, με λίγα λόγια, μια συνειδητή ταξική επιλογή σε βάρος των αγροτών και έχει την απαίτηση να την ευγνωμονούν οι αγρότες γιατί φόρτωσε στις πλάτες τους τις συνέπειες της υποταγής της στην ΕΕ.
Οσον αφορά στις "μεγάλες" επιτυχίες της κυβέρνησης, όπως η σταδιακή αύξηση κατά 70.000 τόνους της ποσόστωσης του αγελαδινού γάλατος και το δικαίωμα φύτευσης 11.000 στρεμμάτων νέων αμπελώνων, λίγα στοιχεία είναι αρκετά για να αποδείξουν τη νοοτροπία της υποταγής και της υποτέλειας που διαπερνάει την πολιτική της κυβέρνησης απέναντι στην ΕΕ.
Η κυβέρνηση προβάλλει σαν επιτυχία το δικαίωμα φύτευσης 11.000 στρεμμάτων με νέους αμπελώνες, αλλά αποσιωπά ότι τα τελευταία χρόνια με κοινοτικά κίνητρα ξεριζώνονται πάνω από 160.000 στρέμματα αμπελώνων. Προβάλλει επίσης σαν επιτυχίατης αύξηση της ποσόστωσης αγελαδινού γάλατος κατά 70.000 τόνους, όταν η χώρα μας ανάλογα με τον πληθυσμό της έχει τη μικρότερη ποσόστωση σε σχέση με τις άλλες χώρες της ΕΕ, τρεις φορές λιγότερη από την ποσόστωση της Πορτογαλίας και 17,5 φορές μικρότερη από την ποσόστωση της Ολλανδίας. Και με την αύξηση αυτή η συνολική ποσόστωση θα καλύπτει μόνο το 63% των αναγκών της χώρας μας σε αγελαδινό γάλα.
Γ. Σ.
Απεργούν την Τετάρτη, 17 Μάρτη, οι οικοδόμοι όλης της χώρας, με απόφαση της Ομοσπονδίας Οικοδόμων Ελλάδας.Οι οικοδόμοι Αθήνας - Πειραιά θα πραγματοποιήσουν συγκέντρωση στις 9.30πμ στην πλατεία Κάνιγγος, ενώ συγκεντρώσεις θα γίνουν σε όλες τις μεγάλες πόλεις της χώρας.
Σε καθολική συμμετοχή στην απεργία και στις συγκεντρώσεις καλεί με ανακοίνωσή της η Ομοσπονδία, τονίζοντας πως "όλοι μαζί πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας για την αντιμετώπιση της αντεργατικής λαίλαπας που απειλεί να κομματιάσει το σύνολο των εργασιακών μας δικαιωμάτων, να ξεριζώσει κάθε κύτταρο της κοινωνικής ασφάλισης".
Οι οικοδόμοι αγωνίζονται για: Ανατροπή της αντεργατικής πολιτικής. Ριζική αντιμετώπιση της ανεργίας, σταθερή απασχόληση, επιβίωση των ανέργων. Επαναφορά του συντελεστή υπολογισμού των ενσήμων στις οικοδομές στα 1,5 ένσημα ανά τετραγωνικό μέτρο. Σύνταξη στα 55. Αύξηση των συντάξεων. Αναγνώριση και διανομή των υπέρ αγνώστων ενσήμων. Νομοθέτηση 7ωρου - 35ωρου με πλήρεις αποδοχές. Αύξηση στα μεροκάματα. Κατάργηση των αντιασφαλιστικών νόμων. Μείωση των φορολογικών βαρών στην κατοικία. Ελεγχο κερδών και τιμών σε όλο το κύκλωμα της παραγωγής της οικοδομής και των κατασκευαστών (γη, υλικά, τιμές αγοράς κατοικίας). Εξασφάλιση στον ΟΕΚ οικονομικών δυνατοτήτων για συνεχή παραγωγή κατοικιών, σύμφωνα με τις ανάγκες και χορήγηση στεγαστικών δανείων με βελτίωση των όρων χορήγησής τους.
Στην απεργία και στη συγκέντρωση καλεί με ανακοίνωσή του το Συνδικάτο Κατεργασίας Ξύλου Ν. Αττικής.Το Συνδικάτο επισημαίνει ότι "η επίθεση της κυβέρνησης ενάντια σε όλο το φάσμα των εργασιακών κατακτήσεων και δικαιωμάτων μας, ενάντια στο βιοτικό μας επίπεδο συνεχίζεται". Τονίζει πως "τα ανατριχιαστικά τους σχέδια μπορούμε να τα αποτρέψουμε, αρκεί κόντρα στο μαύρο μέτωπο κυβέρνησης - κεφαλαίου - συνοδοιπόρων τους, να αντιτάξουμε το δικό μας πανεργατικό παλλαϊκό μέτωπο αντεπίθεσης".
Σε συγκέντρωση καλούν τους συνταξιούχους, την Τετάρτη 17 Μάρτη, στις 9.30 το πρωί στην πλατεία Εθνικής Αντίστασης (Κοτζιά) οι Ομοσπονδίες ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΤΣΑ, σαν μια πρώτη απάντηση στην απόρριψη, από την κυβέρνηση, όλων των αιτημάτων τους.