Και τα 'λεγε αυτά ο υπουργός Υγείας τη στιγμή που την προηγούμενη μέρα ο Πύργος θρηνούσε ένα 17χρονο παλικάρι, το οποίο κατέληξε από μικροβιακή μηνιγγίτιδα. Δεκαέξι ολόκληρες ώρες περιφερόταν το άτυχο παιδί από νοσοκομείο σε νοσοκομείο για να βρεθεί το πολύτιμο κρεβάτι της Μονάδας Εντατικής Θεραπείας, που το δικαιούται κάθε άρρωστος -ανεξάρτητα απ' την κατάληξη της αρρώστιας του.
Γι' αυτή την αναποτελεσματικότητα της πολιτικής της κυβέρνησης ποιος θα μιλήσει, εκτός από εκείνους που τη βιώνουν με τον πιο δραματικό τρόπο;
Και κάτι τελευταίο: Εκτός απ' το ΕΚΕΠΥ, ήταν εκεί στον τόπο των καταστροφών με σημαντική συμμετοχή οι τοπικές μονάδες Υγείας - κάποιες απ' τις οποίες σχεδιάζει να τις διαλύσει η κυβέρνηση - αλλά έφτασαν απ' την πρώτη στιγμή και οι δυνάμεις του ΕΚΑΒ με προσωπικό σε διπλοβάρδιες...
Ξεχείλισε το ποτήρι χτες στο υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας καθώς, μετά από τέσσερις μήνες, οι ναυτιλιακοί συντάκτες κλήθηκαν από τον υπουργό σε μία ακόμα «στημένη» συνέντευξη Τύπου, με αποκλειστικό θέμα τη «Χάρτα Επιβατών» και «μέτρα για τα μικρά σκάφη». Ενώ κατά την είσοδό τους στο υπουργείο πέραν των άλλων ελέγχων, αναγκάστηκαν από λιμενικούς να βάλουν τις τσάντες τους στο ειδικό μηχάνημα ελέγχου με ακτίνες!
Στην αίθουσα συνεντεύξεων, οι δημοσιογράφοι αποφάσισαν να αποχωρήσουν. Κατήγγειλαν στο διευθυντή του Γραφείου Τύπου ότι δεν μπορεί θέμα συνέντευξης να είναι η «Χάρτα επιβατών» και οι θαλαμηγοί, όταν την ίδια ώρα στην ακτοπλοΐα - με το επαίσχυντο θεσμικό πλαίσιο που εξασφάλισε στους εφοπλιστές η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ εναρμονίζοντας το 2001 τον κανονισμό της Ευρωπαϊκής Ενωσης 3577/92 με την ελληνική νομοθεσία και επεκτείνει σήμερα η κυβέρνηση της ΝΔ - το ένα νησί μετά το άλλο μένει χωρίς καράβι, από την 1η Μάη επιβάλλονται και νέες αυξήσεις στα ήδη πανάκριβα εισιτήρια, οι βλάβες καλά κρατούν και πάει λέγοντας. Και από πάνω να επιβάλλονται σε βάρος τους κατασταλτικά μέτρα. Απαίτησαν εβδομαδιαία διαθεματική συνέντευξη Τύπου και να είναι ελεύθερη η είσοδός τους στο ΥΕΝ.
Η εταιρεία «Αλφα-Βήτα Βασιλόπουλος» μεγάλωσε κι άλλο, αφού πρόσθεσε στην αλυσίδα καταστημάτων της και τα 34 καταστήματα της αλυσίδας τροφίμων «Plus Hellas», την οποία εξαγόρασε. Οπως ανακοινώθηκε επίσημα, η «ΑΒ Βασιλόπουλος» εξαγόρασε την αλυσίδα τροφίμων «Plus Hellas», που δραστηριοποιείται στη Βόρεια Ελλάδα, αντί 69,5 εκατ. ευρώ! Μάλιστα, τα αφεντικά της ΑΒ δεν κρύβουν τη χαρά τους για το νέο «απόκτημα», αφού - όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση - με την εξαγορά της «Plus Hellas» με τα 34 καταστήματα και ένα σύγχρονο κέντρο διανομής - «θα ενισχύσει τη θέση της ΑΛΦΑ-BHTA ιδιαιτέρως στη Βόρεια Ελλάδα όπου η παρουσία της μέχρι πρότινος δεν ήταν ιδιαιτέρως ισχυρή».
Και όπως όλα δείχνουν, οι μεγαλομέτοχοι της «ΑΒ Βασιλόπουλος» θα πάρουν πολύ γρήγορα πίσω τα περίπου 70 εκατ. ευρώ που διέθεσαν για την εξαγορά της «Plus Hellas», όπως γρήγορα απέκτησαν την περιουσία που διαθέτουν σήμερα. Αδιάψευστος μάρτυρας και το γεγονός ότι ο ισολογισμός της «ΑΒ Βασιλόπουλος» για το 2006 έκλεισε με καθαρά κέρδη συνολικού ύψους 37 εκατ. ευρώ, που αποτελούν σχεδόν το 50% των χρημάτων που θα δαπανηθούν για την εξαγορά της «Plus Hellas».
Και μια λεπτομέρεια. Αν διαιρέσουμε τα κέρδη των 37 εκατ. ευρώ με τον αριθμό των εργαζομένων (7.545) στον Ομιλο, προκύπτει ο αριθμός 4.904 που σημαίνει πως το 2007 η «ΑΒ Βασιλόπουλος» έβγαζε καθαρό κέρδος 4.904 ευρώ από κάθε εργαζόμενο!
Σε καμία περίπτωση πάντως οι αρχηγοί των κρατών - μελών της εν λόγω συμμαχίας δε μαζεύονται για ...βαφτίσια. (Ούτε μωρών, ούτε χωρών!).
Αυτό για όσους εδώ, στην «ενδοχώρα», θέλουν να έχουμε την προσοχή μας αποκλειστικά στραμμένη στην ονομασία της ΠΓΔΜ και των ...ομηρικών - υποτίθεται - μαχών του Κ. Καραμανλή.
Προφανώς για να μην πάει το μυαλό μας ποιο είναι το «πακετάκι» στο οποίο πιθανόν καλείται να συμφωνήσει η κυβέρνηση προκειμένου να έχει «καλή μεταχείριση» από τις ΗΠΑ σε αυτή την υπόθεση.
Μόνο που η Ελλάδα - τους θυμίζουμε - δε συνορεύει μόνο με την ΠΓΔΜ. Συνορεύει με όλα τα Βαλκάνια.
Και είναι προς το συμφέρον της (στα σίγουρα) να συνορεύει με ...κράτη και όχι με αμερικανοΝΑΤΟικές βάσεις λίγο μεγαλύτερες από τη Σούδα.
Ακόμη κι αν δεν το βλέπουν (ή, καλύτερα, δε θέλουν να το βλέπουν), τέτοιες συνεχώς δημιουργούνται συνεχώς, αφού αυτό «απαιτεί» η εν λόγω λυκο-συμμαχία.
ΘΥΜΑΣΤΕ εσείς καμιά προεκλογική συγκέντρωση της ΝΔ, που να λέει ο Καραμανλής «θα κόψω τις πρόωρες συνταξιοδοτήσεις, θα περικόψω τις επικουρικές συντάξεις» και «θα αυξήσω τα όρια ηλικίας»;
Αν είχε πει τέτοια πράγματα, λέτε (ακόμη και οι «δικοί του») να τον χειροκροτούσαν και να κούναγαν σημαίες;
Μήπως ακούσατε να λέει κάτι τέτοιο στο περίφημο «ντιμπέιτ», όταν του έγινε σχετική ερώτηση;
Εκτός πια κι αν τα έλεγαν ψιθυριστά και φρόντιζαν να μην τα ακούμε...