Ηταν μια ζεστή, παρά τη βροχή, βραδιά, η χτεσινή των εγκαινίων του ανακαινισμένου βιβλιοπωλείου της «Σύγχρονης Εποχής». Από νωρίς κατακλύστηκε από κόσμο, που θαύμαζε τον καινούριο χώρο και έδινε συγχαρητήρια και ευχές στους υπεύθυνους, περιδιάβαινε τους πάγκους και τις προθήκες των βιβλίων, ξεφύλλιζε και ζήταγε συμβουλές από το προσωπικό και, βέβαια, αγόραζε. Ηταν επίσης μία μικρή αλλά ουσιαστική έναρξη νέας εποχής για το βιβλιοπωλείο. Στο σύντομο χαιρετισμό του ο Τάσος Δημητρούκας, υπεύθυνος του βιβλιοπωλείου, καλωσόρισε τον κόσμο σημειώνοντας: «Αισθανόμαστε την ίδια χαρά μ' εσάς για τον καινούριο χώρο. Η προσπάθειά μας θα συνεχιστεί για το καλό και προοδευτικό βιβλίο, γιατί η γνώση είναι...