Τελικά η γιορτή δεν αναβλήθηκε. Ενα μήνα μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ευρώπης ο Παναθηναϊκός, για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, στέφθηκε και πρωταθλητής Ελλάδας. Τα δυο πιο σημαντικά τρόπαια από τα τρία που διεκδικούσε φέτος το «τριφύλλι» (το άλλο ήταν το Κύπελλο) κατέληξαν στη συλλογή του. Η τρίτη νίκη επί του ΠΑΟΚ στο κατάμεστο κλειστό του ΟΑΚΑ με 76-63 έδωσε και τυπικά τον τίτλο στην αθηναϊκή ομάδα και το σύνθημα να αρχίσουν οι... χοροί. Οι παίκτες του «τριφυλλιού» ένα «κουβάρι», λούζονταν με σαμπάνιες και κάπνιζαν τα πούρα των πρωταθλητών στα αποδυτήρια. Από την αντίθετη πλευρά το κοντράστ των συναισθημάτων με τους παίκτες του «Δικέφαλου του Βορρά» να μη θέλουν να πουν πολλά λόγια...