Τρίτη 23 Μάη 2000
Σελίδα 46
ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Χρυσό ο Ταμπάκος

Το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους κατέκτησε ο Δημοσθένης Ταμπάκος στο διεθνές μίτνιγκ του Βερολίνου, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική φόρμα στην οποία βρίσκεται τον τελευταίο καιρό. Ο Ταμπάκος πήρε την υψηλότερη βαθμολογία στο αγαπημένο του αγώνισμα με 9,700 και έδειξε ότι δύσκολα θα χάσει το μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που αρχίζει στη Βρέμη στις 25 Μάη. Ακόμη ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε και στο δίζυγο.

Οπως τόνισε ο ομοσπονδιακός προπονητής Θανάσης Κοσμίδης, οι Ελληνες αθλητές, για να αποφύγουν τυχόν τραυματισμούς, αφαίρεσαν κάποια στοιχεία από τα προγράμματά τους. Ελπιδοφόρα εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Βασίλης Τσολακίδης που βαθμολογήθηκε με 9,350 στο δίζυγο, την υψηλότερη βαθμολογία στη διοργάνωση. Η Εθνική ομάδα πήρε την τρίτη θέση με 150,500 βαθμούς, πίσω από τη Γερμανία που κατατάχτηκε πρώτη με 169,150 β. και την Ελβετία που ήταν δεύτερη με 161,000 βαθμούς.