Η καταδίκη του αντικομμουνισμού στα σχολεία και γενικότερα στην κοινωνία, είναι καθήκον όλων των εκπαιδευτικών, που ιδιαίτερα σήμερα παίρνει επιτακτικό χαρακτήρα. Επισημαίνοντας αυτό το καθήκον, οι εκπρόσωποι του ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών στα ΔΣ της ΔΟΕ και της ΟΛΜΕ, Κώστας Παπλωματάς και Κώστας Σμπόνιας αντίστοιχα, απευθύνουν ανοιχτή επιστολή προς όλους τους συναδέλφους τους, δασκάλους και καθηγητές, καλώντας τους να σταθούν στο ύψος τους ως παιδαγωγοί και επιστήμονες, να διδάξουν την ιστορική αλήθεια, το μάθημα του δίκιου των λαών. Ολόκληρη η επιστολή τους, που έχει τίτλο «Ο αντικομουνισμός είναι σκοταδισμός», έχει ως εξής: «Το τελευταίο διάστημα βρίσκεται σε ιδιαίτερη έξαρση, και όχι τυχαία...
Χυδαία και προβοκατόρικη επίθεση σε βάρος μελών και στελεχών του ΚΚΕ και της ΚΝΕ, που στήθηκε τις τελευταίες μέρες στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας από ομάδα της ΕΑΑΚ, με τη συμπαράσταση δυνάμεων του...
Νέο ανησυχητικό φαινόμενο ψυχικής διαταραχής χαρακτηρίζει την εξάρτηση από το ίντερνετ σχετική έρευνα του ΤΕΙ Αθήνας που έγινε σε 1.207 φοιτητές και σπουδαστές ιδρυμάτων της Αθήνας ηλικίας 18 - 28...