H ιστορία του ξεπουλήματος των ολυμπιακών εγκαταστάσεων στο μεγάλο κεφάλαιο, παρόλο ότι αποτελούν περιουσία του ελληνικού λαού, γιατί πληρώθηκαν αποκλειστικά από δικούς του πόρους, είναι σίγουρο ότι θα αποφέρει τα τεράστια κέρδη για τους επιχειρηματίες που βρίσκουν έτοιμο έδαφος προκειμένου να στήσουν τα... μαγαζιά τους. Οι πολιτικές που εφάρμοσαν και εφαρμόζουν οι κυβερνήσεις της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ επί της ουσίας είναι μια εξυπηρέτηση προς το κεφάλαιο, κάτι που έχει προαποφασιστεί ακόμα και πριν την κατασκευή των ολυμπιακών έργων, παρά τα όσα ψευδή ακούστηκαν από τους αρμοδίους, που μιλούσαν την περίοδο των Αγώνων για αναβάθμιση του ελληνικού αθλητισμού, για χώρους που θα δοθούν στο λαό κλπ....