«Ξεσηκωμός! Με ταξικό αγώνα την Ιστορία γράφει ο λαός», ήταν το σύνθημα της εκδήλωσης της ΚΝΕ με αφορμή την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, που έγινε χτες στην αίθουσα AULA της Φιλοσοφικής Σχολής της Αθήνας. Κεντρικός ομιλητής ήταν ο Δημήτρης Κουτσούμπας, μέλος της ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, ο οποίος αναφέρθηκε αναλυτικά στα διδάγματα του Νοέμβρη του '73, την περίοδο που προηγήθηκε και ακολούθησε, στις θέσεις και τη δράση του ΚΚΕ. Την εκδήλωση άνοιξε ο καθηγητής του ΕΜ Πολυτεχνείου Κώστας Σιέτος. Πριν την ομιλία προβλήθηκαν δύο βίντεο, ένα για την εξέγερση του Πολυτεχνείου και ένα για το ναζιστικό μόρφωμα της Χρυσής Αυγής. Η εκδήλωση έκλεισε με καλλιτεχνικό πρόγραμμα από το συγκρότημα της...