ΜΑΝΙΛΑ.-- Κοινές περιπολίες πάνω από περιοχές της Νότιας Κινεζικής Θάλασσας έκαναν χτες πολεμικά αεροσκάφη της Ιαπωνίας και των Φιλιππίνων, στο πλαίσιο της δεύτερης κοινής στρατιωτικής άσκησης που οργάνωσαν οι δύο χώρες σε διάστημα μικρότερο του ενάμιση μήνα. Σύμφωνα με το «Ρόιτερς», ένα ιαπωνικό περιπολικό σκάφος P3-C Orion πέταξε σε ύψος 5.000 πόδια πάνω από την περιοχή «Ριντ Μπανκ» την οποία - συνεχίζει η ίδια πηγή - διεκδικούν και οι Φιλιππίνες και η Κίνα. Ο συνταγματάρχης των Φιλιππινέζων πεζοναυτών Τζόνας Λουμαβάγκ έκανε λόγο για ασκήσεις που μπορούν να αξιοποιηθούν στο πλαίσιο «επιχειρήσεων ανθρωπιστικής βοήθειας και αντιμετώπισης καταστροφών», ενώ ο διοικητής του ιαπωνικού ναυτικού...