Οι εκδηλώσεις του 41ου Φεστιβάλ ΚΝΕ - «Οδηγητή» συνεχίζονται σε πρωτεύουσες νομών και άλλες πόλεις. Στο επίκεντρό τους μπαίνουν οι πολιτικές εξελίξεις, τονίζονται τα συμπεράσματα που πρέπει να βγάλει η νέα γενιά από την εμπειρία των 7 τελευταίων μηνών αλλά και από τα προηγούμενα χρόνια, η εμπειρία από τις κυβερνήσεις που φόρτωσαν στο λαό τρία μνημόνια, από τα κόμματα που θέλουν να βάλουν το λαό τώρα να διαλέξει ποια κυβέρνηση θα εφαρμόσει καλύτερα το τρίτο μνημόνιο. Οι εκδηλώσεις του Φεστιβάλ γίνονται σάλπισμα ότι υπάρχει διέξοδος για το λαό, έξω από το μονόδρομο του κεφαλαίου, της ΕΕ, του ιμπεριαλιστικού συστήματος, γίνονται πολιτικές συγκεντρώσεις - κάλεσμα ενίσχυσης του ΚΚΕ, της...