Νόθα συνέδρια με αντιπροσώπους εκλεγμένους από σωματεία - «μαϊμού», αλλά και με αποκλεισμό αντιπροσώπων που προέρχονται από ταξικά σωματεία, επιχειρούν να στήσουν οι εργοδοτικές παρατάξεις σε μια σειρά Εργατικά Κέντρα, όπως καταγγέλλουν οι ταξικές δυνάμεις. Στο Εργατικό Κέντρο Κοζάνης, ΔΑΚΕ «επίσημη», ΔΑΚΕ «ανεξάρτητη» και ΠΑΣΚΕ έχουν επιδοθεί σε έναν αγώνα δρόμου για το ποιος θα κυριαρχήσει στο συσχετισμό. Γι' αυτό το σκοπό, ετοιμάζουν ένα συνέδριο όπου το 30% περίπου των αντιπροσώπων προέρχονται από σωματεία - «μαϊμού», ή από νόθα και αμφιβόλου πατρότητας παραρτήματα σωματείων. Οπως καταγγέλλει η «Ταξική Ενότητα» στο Εργατικό Κέντρο Κοζάνης, «στο σωματείο - "φάντασμα" με τον τίτλο...