Σε ετοιμότητα για νέες κινητοποιήσεις, στην περίπτωση που δεν ξεκινήσουν οι διαπραγματεύσεις με την εργοδοσία για την υπογραφή Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας (ΣΣΕ), βρίσκεται η Ενωση Εργαζομένων στη Διακίνηση Εμπορευματοκιβωτίων στους προβλήτες ΙΙ και ΙΙΙ στο λιμάνι του Πειραιά (ΕΝΕΔΕΠ). Μετά τη ματαίωση της συνάντησης στις 19/6, με αποκλειστική ευθύνη της εργοδοσίας, έχει οριστεί νέα συνάντηση για την Τετάρτη 11/7. Στο μεταξύ, το Σωματείο έχει προκηρύξει απεργιακές κινητοποιήσεις που θα ξεκινήσουν την Πέμπτη 12/7 και θα παρατείνονται ανά 24ωρο, στην περίπτωση που η εργοδοσία δεν προσέλθει στη συζήτηση. Απαντώντας στο εξώδικο του Σωματείου, η εταιρεία με ανακοίνωσή της συκοφαντεί και...