Με συμμετοχή που ξεπέρασε κάθε προηγούμενο ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις του 45ου Φεστιβάλ ΚΝΕ - «Οδηγητή» σε όλη τη χώρα. Με σύνθημα «Με τους αγώνες, τα όνειρα, τη δύναμή μας "...θα χτίσουμε έναν κόσμο λέφτερο, ανοιχτό, γεμάτο ελπίδα...", τον Σοσιαλισμό», το 45ο Φεστιβάλ ΚΝΕ - «Οδηγητή» «ταξίδεψε» απ' άκρη σ' άκρη σε όλη την Ελλάδα, κορυφώνοντας τις εκδηλώσεις του στην Αθήνα το τριήμερο 19 - 20 - 21 Σεπτέμβρη, στο Πάρκο Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Αντώνης Τρίτσης». Οπως σημειώνει η ΚΝΕ σε σχετικό Δελτίο Τύπου της για την ολοκλήρωση των εκδηλώσεων: «Η πραγματοποίηση των κεντρικών εκδηλώσεων του Φεστιβάλ για 10η συνεχόμενη χρονιά στο Πάρκο Τρίτση στο Ιλιον αποτελεί μία ακόμα συμβολή της...