Ξεπερνά κάθε όριο η προσπάθεια καταστολής του αγώνα των μαθητών που διεκδικούν το δικαίωμά τους να κάνουν μάθημα σε ανοιχτά, ασφαλή σχολεία. Το όργιο τρομοκράτησης που ξετυλίγεται πολύμορφα όλο αυτό το διάστημα συνεχίστηκε με τη σύλληψη, την περασμένη Πέμπτη, και κράτηση μέχρι χτες το μεσημέρι, σαν να ήταν επικίνδυνοι εγκληματίες, μαθητών που συμμετείχαν στο μεγάλο συλλαλητήριο μαθητών και εργαζομένων στην Αθήνα. Η προσαγωγή τους «στο σωρό» ήρθε μετά τα χημικά στις μαθητικές κινητοποιήσεις, τους εισαγγελείς, αστυνομία και «αγανακτισμένους γονείς» έξω από τα σχολεία, την κατασυκοφάντηση του αγώνα τους, τα μέτρα της κυβέρνησης για απουσίες στους καταληψίες, τους εκτεταμένους ελέγχους σε...