Η νέα κινηματογραφική βδομάδα αρχίζει με ένα αισιόδοξο δεδομένο: Ο άστατος καιρός δεν στάθηκε ικανός να κρατήσει τους κινηματογραφόφιλους εκτός των θερινών αιθουσών. Πριν δούμε τι έρχεται στις αίθουσες σήμερα, Πέμπτη, κάνουμε μια αναφορά στις δύο νέες επανεκδόσεις της βδομάδας, την «Ερωτική Επιθυμία» του Γουόνγκ Καρ Γουάι, στο πλαίσιο του αφιερώματος στο έργο του, καθώς και το «Δυστύχημα», του Τζόζεφ Λόουζι, που σε συνεργασία με τον Χάρολντ Πίντερ διασκευάζουν το μυθιστόρημα του Νίκολας Μόσλεϊ για την κρίση της μέσης ηλικίας. Αυτός ο μήνας μάς έχει φέρει, ήδη, στις αίθουσες αρκετές ελληνικές ταινίες και έτσι αυτήν τη βδομάδα συναντιόμαστε με το «Digger» του Τζώρτζη Γρηγοράκη που αξίζει της...