«Να νεκρώσουν τα εργοτάξια και τα γιαπιά, να βγούμε όλοι στους δρόμους»: Το κάλεσμα αυτό μεταφέρεται από πόλη σε πόλη και από γιαπί σε γιαπί, σε κάθε μικρό και μεγάλο έργο, μπροστά στην πανοικοδομική απεργία της 8ης Νοέμβρη. Με τους εργάτες στις οικοδομές να έρχονται αντιμέτωποι με την ακρίβεια που τους ρουφάει το μεροκάματο, με τα εργατικά «ατυχήματα» που θερίζουν, με τις καθυστερήσεις στις πληρωμές κ.λπ., οι περιφερειακές συσκέψεις που ήδη πραγματοποιούνται, οι περιοδείες και οι εξορμήσεις από τα Συνδικάτα, δείχνουν τις δυνατότητες που υπάρχουν για μια επιτυχημένη απεργιακή μάχη. Ανάμεσα στις διεκδικήσεις της απεργίας ξεχωρίζει αυτή για την αναγνώριση και διανομή, επιτέλους, των «υπέρ...