Με την υπογραφή της απόφασης, απ' τον υπουργό Υγείας, Αλ. Παπαδόπουλο, και τον υφυπουργό Οικονομικών, Γ. Φλωρίδη, για τη λειτουργία των ιδιωτικών ιατρείων στα δημόσια νοσοκομεία, η κυβέρνηση κάνει ένα ακόμα βήμα στην εμπορευματοποίηση και στην ιδιωτικοποίηση του εναπομείναντος δημόσιου συστήματος Υγείας. Ταυτόχρονα, η κυβέρνηση, όπως δήλωσε χτες ο υπουργός Υγείας, Αλ. Παπαδόπουλος, επιδιώκει - μέσα από ένα συνολικό σχέδιο δράσεων - τη μείωση των δαπανών κατά 20%, όταν την προηγούμενη μέρα η Ευρωπαϊκή Ενωση ανακοίνωσε ότι η χώρα μας βρίσκεται στον πάτο των δημόσιων δαπανών για την Υγεία σε πανευρωπαϊκό επίπεδο (Οι δημόσιες δαπάνες Υγείας είναι 56,3% των συνολικών δαπανών και οι ιδιωτικές...