Πλούσια είναι η εμπειρία που αποκόμισε η Πανσπουδαστική μέσα από τις κινηματικές διαδικασίες της προηγούμενης χρονιάς, παρακαταθήκη του φοιτητικού κινήματος για τους αγώνες που έρχονται. Με διαπιστευτήρια συνεπούς και σταθερού αγώνα η ΠΚΣ ζητά και στις φετινές εκλογές στις 17 του Απρίλη την ψήφο των φοιτητών-σπουδαστών. Ηταν η μοναδική παράταξη που από νωρίς αποκάλυψε το χαρακτήρα των αλλαγών στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, σε αντίθεση με τις άλλες παρατάξεις της ΠΑΣΠ και της ΔΑΠ, οι οποίες φρόντιζαν να αποπροσανατολίζουν τους φοιτητές λέγοντάς τους ότι «αυτές οι εξελίξεις δεν υπάρχουν». Δεν παρέλειψαν, βέβαια, να χλευάσουν τις Γενικές Συνελεύσεις και τις κινητοποιήσεις των φοιτητών...