Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, συνεπές στην ετήσια συνάντησή του με τους απανταχού σινεφίλ, σηκώνει την αυλαία του στις 8 Νοέμβρη στη φυσική και ιστορική του εστία, τον κινηματογράφο «Ολύμπιον». Στον ίδιο χώρο θα πέσει και για φέτος η αυλαία στις 17 του Νοέμβρη. Η έναρξη και η λήξη αυτής της μεγάλης γιορτής του σινεμά συνδυάζεται με την προβολή δύο ταινιών, απολαυστικών, ποιοτικών, διακεκριμένων σε πολλά διεθνή φεστιβάλ, αλλά και επισφραγισμένων με την αγάπη του κοινού. Ταινία έναρξης θα είναι η ταινία που μόνο με τον τίτλο της προκαλεί ένα εύθυμο μειδίαμα. Πρόκειται για το «Bend it like Beckham» (Κάν' το όπως ο Μπέκαμ) της Gurinder Chadha, η οποία προβλήθηκε στο Φεστιβάλ του...